Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Mazurská jezera

Když v roce 2011 probíhalo na internetu celosvětové hlasování o sedm přírodních divů světa, byla mezi 28 finalisty také  polská Mazurská jezera. Že se tam dostala právem, se můžete přesvědčit na vlastní oči, když navštívíte-li Mazurskou jezerní plošinu na severovýchodě Polska.

 

 

Mazurská jezera tvoří přibližně 2000 jezer různé velikosti – od těch nejmenších o velikosti rybníčku, až po největší polské jezero Śniardwy (plocha 114 km2). Dalším rekordmanem je jezero Hancza, které je s maximální hloubkou 109 m z Mazurských jezer nejhlubší.

Pouze 500 m severně od jezera Śniardwy leží další pozoruhodnost - jezero Łuknajno. To sice žádnými rekordními rozměry neoplývá (plocha 6,8 km2, hloubka pouhých 60 cm), přesto na ně mohou být Poláci pyšní – tato vzácná ornitologická rezervace je zapsaná v Seznamu rezervací biosféry UNESCO a Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Podle odborníků zde žije 175 druhů ptáků a zároveň jde o největší rezervaci divokých labutí v Evropě – v době líhnutí se v oblasti nachází až 2000 kusů. Rezervace není přístupná pro turisty a je přísně střežena policií, která vám za porušení zákazu vstupu uloží pokutu ve výši přes 3000 Kč.

O možnost vidět zdejší ptactvo však nepřijdete - můžete je pozorovat z nedalekých věží. V oblasti Mazurských jezer najdete i další chráněné oblasti, nádhernou přírodu i takové rarity jako je rezervace s volně žijícími zubry – největšími evropskými savci. Pro okolí Mazurských jezer jsou typické smíšené lesy plné hub, a také močály a rašeliniště s typickou faunou a flórou. V zájmu ochrany přírody nejsou některá místa přístupná vůbec, na jiných platí různá omezení, např. zákaz rozdělávání ohně nebo zákaz stanování.

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Rybáři, pozor! Asi 110 jezer v této oblasti je možné využít k  rybolovu. Získat rybářský lístek není problém a můžete si najít klidné místečko na břehu, kde se budete oddávat své zálibě. Nebo zkuste vyrazit na hladinu jezera a vyzkoušet si rybolov z loďky. Řada cestovních kanceláří má rybářské výpravy po Mazurských jezerech v nabídce.

Sportovce lákají Mazury hlavně kvůli vodním sportům. Můžete využít některou z vodáckých cest v různých délkách k projetí na kajaku, nebo si vyzkoušet jachting, windsurfing, kitesurfing, potápění… Ale nejen vodou živ je sportovec. V okolí Mazurských jezer najdete také turistické trasy, cyklostezky, golfová hřiště, tenisová centra, jízdárny a další možnosti sportovního vyžití. Potom si k odpočinku vyberte některý z wellness hotelů, kde můžete načerpat nové síly. A abychom nezapomněli – v zimě si v této oblasti můžete zalyžovat, zahrát curling, zažít adrenalinové potápění pod ledem apod.

 

Ubytování v blízkosti Mazurských jezer

 

Pokoje Żabi Staw

Cena na noc pro dva - 739 Kč
 

Apartamenty i Domki Mikołajki

Cena na noc pro dva - 985 Kč
 

AS Gościniec

Cena na noc pro dva - 989 Kč
   

Pokud nejste zrovna sportovní typ a raději volíte výlety po památkách, ani vy nebudete v této části Polska ošizeni. Vzhledem k rozsáhlosti celého území Mazurských jezer vám bohužel nemůžeme představit všechny pamětihodnosti, které by stály za návštěvu, proto jsme pro vás jako lákadlo vybrali město Giżycko, rozkládající se mezi jezery Niegocin a Kisajno. Patří k nejnavštěvovanějším místům tohoto území a Polska vůbec. Giżycko leží asi 650 km od Ostravy a skoro 900 km od Prahy, ale na ty, kdo se nenechají odradit vzdáleností, ve městě a jeho okolí čeká mnoho zážitků. Najdete zde zajímavou sakrální architekturu, dochovanou část někdejšího křižáckého hradu a další zajímavé budovy. Pokud se zajímáte o vojenství a válečné dějiny, musíte určitě navštívit dělostřeleckou pevnost Boyen z poloviny 19. století, která hrála významnou roli v první i druhé světové válce.

Nenechejte si ujít ani tzv. Vodní věž, krásnou stavbu z červených cihel postavenou v roce 1900, která jako zásobník pojala cca 200 m3 vody, dnes již ale neslouží svému původnímu účelu a stala se z ní turistická atrakce. Můžete si v ní prohlédnout malé muzeum, posedět v kavárničce nebo se rozhlédnout po kraji z vyhlídkové terasy.

Pokud se zastavíte v místním turistickém informačním centru, určitě vám rádi doporučí i další zajímavá místa v okolí. Nudit se v tomto kraji určitě nebudete!

 

 

Rozhlížíme-li se po oblasti Mazurských jezer, musíme ale připomenout ještě jedno významné místo, i když spíše smutně proslulé. Tím je slavné Vlčí doupě, někdejší sídlo Adolfa Hitlera. Nešlo jen o tak nějaké sídlo - v tomto „městě“ uprostřed lesů v roce 1944 stálo cca 200 budov (mj. dvě letiště, železniční stanice, elektrárna, 50 bunkrů, ale také kino či kasino) a pobývalo tady přes 2000 lidí. Zde byl také v červenci 1944 spáchán neúspěšný atentát na A. Hitlera. Dnes jsou tu k vidění trosky tvrze – sami Němci ji při svém ústupu vyhodili do povětří.  Vlčí doupě najdete východně od obce Gierłoż, poblíž jezera Mój.

 

Podobné články:

K moři jen 20 km od hranic? - Nyskie jezero

Last minute zájezdy do Polska - přehled

Morskie oko: perla Vysokých Tater

Polská jezera v blízkosti hranic

K moři na sever ?

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.