Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Soláň - nejkrásnější vrchol Valašska

Unikátní vrchol, který svým návštěvníkům poskytne nejen nádherné výhledy na okolní krajinu, ale ukáže také krásu lidového i moderního umění, je centrem kulturního dění. Nachází se v pozoruhodné výšce 861 metrů. Je přístupný autem, pěšky i na kole. Kromě kultury se můžete těšit také na skvělé gastronomické zážitky a příjemné vycházky či projížďky na kole.

 

 

 

 

     
 

Ubytování v této lokalitě: U Veselé lišky

 
     

 

Zvonice Soláň

Nevšední informační centrum pojaté v lidovém stylu vítá návštěvníky Soláně již od roku 2006. Slouží zároveň jako galerie děl místních umělců. Vzniklo na popud malíře Františka Podešvi. Poskytuje jedinečnou možnost vidět na vlastní oči pečení domácího chleba i buchet v klasických kachlových kamnech, místní lidové kroje i ukázku draní peří.

 

 

Solánští umělci

Soláň je jedinečným místem, které navštívili mnozí umělci za účelem rekreace, načerpání nových životních sil i inspirace.  Z nejznámějších jmen je možné uvést básníka Františka Halase a dramatika Jiřího Mahena. Mnozí se zde usadili však natrvalo, aby našli klid pro svou unikátní uměleckou tvorbu. Patří mezi ně: akademický malíř Alois Schne­iderka i Karel Hofman, spisovatelka Marie Podešvová či pedagog Jaromír Podešva, dokonce i spisovatel a malíř z Liptálu - Jan Kobzáň.

 

 

Navštivte expozici Valašského ateliéru u Hofmanů

Bývalý ateliér postavený v roce 1940 pro malíře Aloise Schneiderku dnes slouží jako prodejní galerie. Ta nese název Legendy Soláně a o její provoz zajišťuje dcera Karla Hofmana – paní Marcela Vajceová-Hofmanová. Galerie se nachází nedaleko naučné stezky a přístup k ní je značený ukazateli. Pro veřejnost je přístupná pouze o víkendu a to v čase od 10 - 18 hodin.

 

 

Galerie v přírodě, valašská zahrada a valašská krajina na Soláni

Naučná stezka o délce pěti kilometrů, která ukazuje návštěvníkům dílo místních umělců (především dřevěné vyřezávané sochy), je tvořena deseti zastaveními. Vznikla v roce 2010 a je přístupná celoročně i pro rodiny s malými dětmi.

 

 

 

     
   
  Poloha Soláně, zdroj mapy - openstreetmap.org  
  Vrchol Soláň, Hutisko-Solanec, okres Vsetín, Zlínský kraj, Střední Morava, 75662, Česká republika  
     

 

   
 

Čtěte také: České hory - informace

 

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

 

Beskyde, Beskyde…

   

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.11.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.