Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Beskyde, Beskyde…

Ve východním koutě naší krásné země, mezi Valašským Meziříčím a Jablunkovem, na hranici se  Slovenskem, se rozkládá pohoří Beskydy. Dělí se na Moravskoslezské Beskydy a Slezské Beskydy. Ať už se rozhodnete zdejší rozmanitou krajinu poznávat na kole či pěšky, jistě budete tou podívanou okouzleni.  

 

 

  

 

Chráněná krajinná oblast

Podstatnou část celého území zabírá CHKO Beskydy, se svou rozlohou 1160 km2 je to největší chráněná krajinná oblast u nás. Vyhlášena byla v roce 1973, hlavním důvodem byly unikátní přírodní hodnoty, které tu jsou k nalezení. Až 70% veškeré plochy CHKO jsou sice lesy, avšak najdeme zde i louky a pastviny. Mimo chráněné a velmi rozmanité přírody tu ale samozřejmě žijí i zvířata, mezi nimi velké šelmy, a to například rysové, medvědi a vlci. Jejich výskyt je pravidelně mapován.

 

Poloha oblasti Beskydy, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Je kam jít

Když se vydáte na dovolenou do Beskyd, rozhodně se vám nestane, že byste neměli kam vyrazit. Nejznámějším místem, kam se vydat, jsou bezpochyby Pustevny a socha slovanského pohanského boha slunce, hojnosti a úrody, Radegasta na Radhošti. Tato socha stojí za povšimnutí i proto, že měří celých 328 cm a váží 3,2 tuny!

Naopak oproti Pustevnám jsou málo známé Satinské vodopády ukryté v soutěsce potoka Satiny. Především v letních měsících je tu velmi příjemná teplota a ráj na pohled. Milovníkům piva pro změnu doporučujeme návštěvu místního Beskydského pivovárku. Co by pozornosti zkušeného turisty nemělo uniknout, jsou Hukvaldy – rodiště skladatele Leoše Janáčka. K připomenutí jeho památky se zde každý rok koná mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.

 

 

 

Vysoké hory

V Beskydech nalezneme celkem 32 hor, které dosahují více než úctyhodných 1000 m. n. m. Nejvyšším vrcholem je pak Lysá Hora, jejíž výška je 1323 m. n. m. Zde se také nachází asi nejznámější lyžařské středisko. Lyžuje se zde většinou od listopadu do dubna, a díky své nadmořské výšce není potřeba umělého zasněžování. Pokud máte v lásce lyžování, vězte, že tu svůj koníček bez problému zrealizujete i na jiných místech než je Lysá Hora, na výběr je totiž hned několik velmi oblíbených lyžařských středisek, mezi nimi například Pustevny, Malenovice, nebo Bílá.

 

 

     
 

Čtěte také: Tipy na výlety po Beskydech | Rádi cestujeme |

 
     

 

Výjimečné zážitky

Do Beskyd ale můžete vyrazit nejen za lyžováním. Je tu hned několik možností, jak trávit čas neotřelým způsobem, kupříkladu pokud vás láká vyzkoušet si paragliding, jsou Beskydy tím pravým místem! Na výběr je tu i pro zkušené milovníky tohoto adrenalinového sportu, ale i pro začátečníky. Dále si zde můžete vypůjčit koloběžky, či stále více oblíbené segwaye. Zážitkem pro malé i velké je pak jedno ze dvou lanových centerOpičárna a Tarzánie.

Ať už v létě, nebo v zimě, sami, nebo s rodinou, za sportem, nebo relaxovat,Beskydy vás vždy nadchnou.

Autor: Kateřina Šéflová

 


Mohlo by vás zajímat:

České hory

Orlické hory

Přehled lyžařských zájezdů

Monínec, nejbližší hory z Prahy

Tip na výlet s kočárkem: hora Říp

Na hory do Tater třeba do Zakopaného od 150.- Kč

 

 

logo

 


Vložil/a: Daniel Česák 08.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.