Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vše důležité, co byste měli vědět o Uhelným trhu

Uhelný trhUhelný trh je jedno z pražských náměstí. Našli byste jej konkrétně na Starém Městě, v části Praha 1. Je trojúhelníkového půdorysu a nachází se na východ od Betlémského náměstí.

 

 

 

Stručný pohled do historie

V době svého vzniku se jmenovalo Nový trh uhelný. To podle činnosti, která se tady odehrávala – prodej dřevěného uhlí dováženého z venkova jak pro účely prodeje soukromým osobám, tak i řemeslníkům. Tento obchod se sem ve 14. století přesunul z přilehlého Kozího plácku.

 

 

 

A označení Nový trh dostalo zase proto, že zde existovalo Nové tržiště, ještě v těch časech, než v okolí náměstí vznikly budovy, které tu můžeme vidět dnes jako například Stavovské divadlo. Staré tržiště byste našli na současném Staroměstském náměstí. Rozdělení Nového tržiště pak znamenalo základ nynějšího náměstí.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

 

Uprostřed tehdejšího Nového trhu uhelného stávala kovárna s hutí, přičemž zmiňovaná kovárna odsud zmizela teprve během 19. století, kdy poklesla spotřeba dřevěného uhlí. Byť se tu postupem doby prodával ještě i jiný sortiment než uhlí, a to sice zelenina. Proto se náměstí během své historie jmenovalo také Zelný či Zelený trh.

 

Uhelný trh

Uhelný trh

Uhelný trh

Uhelný trh

 

Současná tvář náměstí

Svou historickou tvář si dílem zachovalo až do dnešních dnů. Jeho dominantou je nyní klasicistní pískovcová Wimmerova kašna, dílo pražského sochaře Františka Xavera Lederera. Ta vystřídala hned několik lokalit, mimo jiné například sousední Jungmannovo náměstí. V polovině 20. století svoje místo ale našla definitivně na Uhelném trhu a nahradila tak zdejší původní kašnu, zbořenou na konci 19. století.

 

 

 

Kašnu nechal postavit bohatý pražský měšťan Jakub Wimmer, podle něhož také dosud nese jméno. Sousoší (dívka a chlapec, který jí podává hrozen) na kašně vyobrazuje snad alegorii sadařství a vinařství. Podle některých historiků však má celý výjev symbolizovat Adama a Evu. Architektonický skvost byl během své existence mnohokrát opravován kvůli poničení vandaly.

 

Poloha náměstí, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Uhelný trh 420/1, 110 00 Staré Město

 

 

 
      Mohlo by vás zajímat: 10 zajímavých míst v Praze, které stojí za vidění
 

 

  Nabídka ubytování v této lokalitě

 

Apartment Michalska

Cena na noc pro dva - 1 802 Kč
 

Old Town Residence

Cena na noc pro dva - 1 505 Kč

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.