Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Betlémské náměstí

Betlémské náměstíBetlémské náměstí se nachází na Praze 1, na Starém Městě. Vévodí mu stejnojmenná kaple, zasvěcená betlémským nemluvňátkům. Nejznámějším ze zdejších kazatelů byl bezesporu mistr Jan Hus. Betlémská kaple se díky němu stala ve své době centrem odporu proti církvi. A právě po ní rovněž má dnešní náměstí svoje jméno.

 

 

Jak to bylo se vznikem Betlémského náměstí

Původně byste v této lokalitě našli románský kostel sv. Filipa a Jakuba. Ten v těchto místech stával dokonce ještě dříve než zmiňovaná kaple, která přišla roku 1391. Kostel byl obklopen hřbitovem a kolem vedla také ulice zvaná U Filipa a Jakuba. V 18. století pak ze zrušeného hřbitova, jehož osud svým rozhodnutím zpečetil císař Josef II., už vzniklo náměstí.

 

 

 

To dnešní má protáhlý tvar ve směru od západu na východ. Povrch náměstí je dlážděný, pro automobilový provoz zůstává s výjimkou dopravní obsluhy uzavřeno.

 

Betlémské náměstí

Betlémské náměstí

Betlémské náměstí

Betlémské náměstí


Současné náměstí, to je především centrum kultury

Dalším zajímavým zdejším objektem je mimo kaple Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, což je nyní stálá expozice Národního muzea. To má svoje kořeny již ve druhé polovině 19. století, kdy tu první muzeum nechal zřídit český vlastenec Vojta Náprstek.

 

 

 

Na místě stávající budovy muzea v minulosti stával pivovar a vinopalna. Domu pocházejícímu ze 16. století se říkalo U Halánků po původním majiteli, movitém sládkovi Janu Halánkovi z Jičína. Později jej převzal právě rod Náprstků, který v pivovarnické tradici pokračoval. Syn Antonína Fingerhuta, již zmiňovaný Vojta Náprstek, pak toto místo proslavil doslova po celém světě, ovšem nikoli už pěnivým mokem. Založil zde Americký klub českých dam a především České průmyslové muzeum, jež se právě stalo základním stavebním kamenem i muzea současného.

 

 

                                        Průvodce Prahou, čtěte zde
       

 

Dnes je také Betlémské náměstí častým dějištěm kulturních akcí. Koná se zde pravidelně například multižánrový festival Betlémská kulturní noc, který je zaměřený na rozmanité druhy umění, od módy až po hudbu. Organizaci celého programu zaštiťuje Galerie Jaroslava Fragnera.

 

Betlémské náměstí

Betlémské náměstí

Betlémské náměstí


  Hotely v blízkosti této oblasti

 

Residence Bologna

Cena na noc pro dva - 2 120 Kč
 

Pension Corto Old Town

Cena na noc pro dva - 1 650 Kč

Hotel

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zaímat:

Mapa městské části Staré Město

Pražské hrady a zámky

Zajímavosti Prahy

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.