Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Zavítejte do Jindřišské ulice, naleznete zde poštu s téměř non - stop provozem

PrahaKráčíte-li dnes pražskou Jindřišskou ulicí, zaujme vás pravděpodobně honosná a majestátní budova pošty. Vždy tomu tak ale nebylo. Dějiny však toto místo zajímá už od dob Otce vlasti - Karla IV.

 

 

 

Historie

Právě v této době zde bydlel a působil dvorní lékárník císaře Karla a zakladatel systematického lékárnictví Anděl z Florencie, jenž se tak proslavil, že jeho jméno bylo v podobě symbolu anděla zvěčněno do znaku pražských lékárníků. Krom svého bydliště zde měl i svou proslulou bylinkovou zahrádku.

 

Jindřišská ulice

 

Roku 1743 se ovšem všechno změnilo. Vyrostl zde ženský celestinský klášter a kaple Zvěstování Panny Marie. Jeho architektem byl Kilián Ignác Dientzenhofer, autor takových děl, jako je např. hlavní průčelí Lorety či Zrcadlová kaple pražského Klementina.

Celestinky se zde ohřály pouze necelých 40 let. Roku 1782 byl klášter na přání císaře Josefa II. zrušen a začal být využíván monarchií jako kolkovní úřad a později továrna na tabák, která ovšem přesídlila roku 1812 do Kutné Hory a na Jindřišské zůstal pouze sklad této továrně příslušný. Roku 1871 ovšem byla tato budova srovnána se zemí.

 

Jindřišská ulice

 

Pošta zevnitř

 

 

To už přišel čas pro hlavní budovu pošty, jež se stavěla v letech 1871—1874 a výsledkem byla třípatrová budova s přízemním zadním traktem a levým křídlem o dvou patrech. V průběhu dalších let přibylo pár pater a telefonní věž, která se ovšem současnosti nedočkala. Přepážková hala byla zastřešena a prosklena a na její novorenesanční podobě se podílel Karel Vítězslav Mašek. Poslední úpravy, jež daly budově dnešní podobu (nepočítáme-li rekonstrukci v letech 1996—1999), byly provedeny roku 1922.

 

Zdroj: openstreetmap.org

 

Zajímavost

PoštaTo, co je na této poštovní budově nejzajímavější je potrubní pošta, která funguje už víc jak 100 let a naprosto spolehlivě.

Schránky o velikosti asi 30 cm se prohánějí pod Prahou 55 km labyrintem rychlostí kolem 40 km/h. Např. na Pražský hrad dorazí zásilka do 8 minut!

 

 

 

 

 

Restaurace Tiskárna, Jindřišská 940/22, 110 00 Nové Město

 

 
         Mohlo by vás zajímat: Praha a deset málo známých zajímavostí
 

Hotel

   Hotel v blízkosti této lokality přes booking.com

 

 

 

                Přehled všech pražských památek
       

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 22.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.