Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Cesta na Jadran se prodraží. Zaplatíme víc za mýtné a ceny rostou i v pohostinství

ChorvatskoPokud letos vyrazíte, podobně jako mnoho dalších Čechů, za teplem na Jadran, musíte se připravit na to, že si za dovolenou poněkud připlatíte. Chorvatsko zdražuje mýtné a vyšší ceny se podepíší i na účtech v restauracích. 

 

 

 

O kolik si připlatíme na cestách

Průměrně se ceny mýtného zvedly o 5 %. To ovšem ještě zdaleka není konečný stav. V průběhu letní turistické sezóny se sazby navýší o dalších 10 %. Na trase dálnice ve směru Záhřeb-Split tak vytáhnete z peněženky hned 181 kun, tedy asi 670 korun. V rozmezí od července do září pak budeme platit dokonce až 199 kun, což znamená přibližně 740 korun.

Do výstavby dálniční sítě v zemi v posledních letech padlo několik miliard eur. Chorvatsko si od tohoto kroku slibovalo podporu rozvoje cestovního ruchu, který nyní tvoří 18 % HDP. Zdražení mýtného je úlitba požadavku Světové banky, Chorvatsko tak restrukturalizuje svoje dluhy z výstavby plynoucí, jejichž výše se došplhala až na částku 39 miliard kun. Ty citelně ohrožují státní společnosti Hrvatske autoceste neboli Chorvatské dálnice a Autocesta Rijeka - Zagreb alias Dálnice Rijeka-Záhřeb.

 

Vývoj kurzu Kuny

 Současný kurz: 1 kuna = 3,62 Kč

 

Chorvaté řeší dluhy a zdražují

Nakonec se neujal plán řešit finanční závazek pronájmem dálnic, jak přemýšlela minulá chorvatská vláda složená v té době ze sociálních demokratů. Plán koncesí na pronájem po dobu 25 až 30 let narazil na značný odpor veřejnosti.

Chorvatské dálnice jsou totiž s dávkou nadsázky považovány za bezmála národní poklad. Sešlo i z jiné alternativy, kterou mělo být zavedení dálničních známek. Dotknout by se proto nárůst cen neměl všech částí dálnic. Zasáhne pouze ty, které spadají pod zmiňovanou společnost Hrvatske autoceste. Ty totiž byly před zásahem vlády v přepočtu na kilometr levnější než u konkurence. Proto by se měl rozdíl nyní srovnat. A z tohoto důvodu to bude pro řidiče znamenat i to, že na trase Záhřeb - Rijeka nebo na dalších dálnicích v Istrii se sazby mýtného nezmění.

Dalším důvodem, proč se vám léto v dovolenkovém ráji prodraží, je i vyšší DPH v oblasti pohostinství.

Sazba nyní činí 25 %. Někteří provozovatelé už na situaci reagovali, jiní se na to teprve chystají. Tato daň se v minulosti vlivem EET snižovala, v roce 2013 byla jen 10 %. O rok později už 13 %, současná vláda se však postarala o návrat na původních 25 %.

 


Mohlo by vás zajímat:

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Nejoblíbenější destinací je pro Čechy znovu Chorvatsko

S Flixbusem na prázdniny do Chorvatska ještě ...

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.