Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Cestopis z Karibiku - St.Martin

Opět vám přináším vyprávění nabité informacemi a tipy z našich cest. Tentokrát je zamířeno na St. Martin, vyspělý karibský ostrov spjatý s výletními loděmi, přístavy a především s nespočtem pláží.

K rozhodnutí, na jaký další karibský ostrov se podíváme, jsme dospěli v Portoriku. Zaujal nás nedaleký ostrov St. Martin patřící do souostroví Malých Antil. Z letiště hlavního města Portorika se dají dohledat celkem levné lety. Běžně dostupné jsou i lety z Evropy. Pokud cestujete z Evropy, vše většinou probíhá bez komplikací, ale jestliže letíte s karibskými aerolinkami, je velká pravděpodobnost, že budete mít potíže nejrůznějšího typu. Často je to až několikahodinové zpoždění nebo dokonce zrušení letu. Nás například z neznámého důvodu neuvedli na seznam cestujících a nebyli jsme vůbec vpuštěni na palubu letadla i přesto, že jsme měli letenky řádně zaplacené.

 

 

Na St. Martinu jsme strávili 6 týdnů (jako občané státu EU máme možnost bezvízově pobývat maximálně 90 dní). Ostrov je rozdělen na dvě části – holandskou a francouzskou. My jsme zvolili tu holandskou část v hlavním městě Phillipsburg. Lidé tu mluví převážně anglicky. Místní obyvatelstvo má angličtinu velmi nezřetelnou a jejich konverzacím možná nebudete rozumět. Na turisty tu jsou však zvyklí a vědí, že na vás mají mluvit pomaleji. Občas uslyšíte i nizozemštinu nebo místní nářečí, což je směs několika jazyků. Na francouzské straně se mluví nečekaně převážně francouzsky.

MZV - CESTOVÁNÍ NA FRANCOUZSKÁ ZÁMOŘSKÁ ÚZEMÍ

Phillipsburg, jakožto přístavní město, nabízí okružní plavby na výletních nebo jiných lodích. Pokud nebudete ubytovaní na lodi, máte možnost výběru z místních hotelů nebo hostelů. Hostelů na ostrově moc není, ale je to často o dost levnější varianta, přičemž poznáte hodně nových lidí a snadno se dostanete do kontaktu s místními. Náš hostel byl překvapivě velmi komfortní, se snídaní a častým úklidem, nicméně pouze se studenou vodou, což je na karibských ostrovech naprosto běžné (s výjimkou hotelů). Seznámili jsme se tu se spoustou skvělých lidí, se kterými jsme dodnes v kontaktu. 

 

Cupecoy Bay Beach

 

Pokud se rádi opékáte na pláži, máte zde ohromný výběr - 36 pláží a jedna hezčí než druhá. Přímo ve Phillipsburgu se nachází pláž Great Bay. Podél pláže je nespočet barů, restaurací, obchůdků se suvenýry i luxusní butiky a šperkařství. Je velmi pohodlné odskočit si od baru, hodit placáka do vody a vyvalit se na lehátko, ale připravte se na to, že kolem vaší hlavy budou spousty dalších hlav. Ani vodu nemohu pochválit, je dost kalná a občas plná trávy. Nám se nejvíce zamlouvala pláž Guana Bay v poklidném prostředí s čistší vodou a většími vlnami. Pláž je celkem velká a pokud jsme tu nebyli úplně sami, objevilo se zde pouze pár plavců, popřípadě surfařů. Na Guana Bay jsme chodili pěšky. Je to dobrý trénink, jelikož vzdálenost z Phillipsburgu je sem asi 3,5 km a polovinu cesty jdete do pořádného kopce. Potkávali jsme sportovce - blázny, kteří si tento strašný kopec vyšlapali i několikrát za sebou. Jestli si na chůzi fyzicky netroufáte, fungují tu samozřejmě i taxi, které lze odchytnout na každém rohu ve Phillipsburgu nebo jiném větším městě. Když už budete na Guana Bay, určitě nevynechejte asi hodinovou procházku po úchvatné stezce podél mořského útesu, která vede k Natural Pool. Do tohoto kouzelného přírodního bazénku se vejde až několik lidí. Většinou jich tu však v této oblasti moc nepotkáte. 

Čtěte také: Nejnebezpečnější letiště světa

Nejatraktivnější pláží nizozemské části ostrova je Maho Beach. V bezprostřední vzdálenosti tu odlétají a přistávají letadla na Mezinárodním letišti princezny Juliany. Voda a písek tu tedy moc turisty nezajímá. Všichni čekají na to, aby si vyfotili letadlo prolétající těsně nad jejich hlavami s pozadím panenské pláže. Závan nafty a velké nárazy vzduchu od startujících letadel – to jsou největší trháky této pláže. Velmi pěkná pláž Mullet Bay na okraji golfového hřiště, kde se můžete pokochat nejkrásnějšími západy slunce, je od Maho Beach v pěší vzdálenosti.

Na francouzské části ostrova jsme si oblíbili Happa Bay Beach, kam se dostanete přes útes s úžasným výhledem. Zajímavá je i Long Beach, opravdu pozoruhodně dlouhá pláž se super čistou vodou, a Orient Beach, kde je sice dost turistů, ale okolní příroda je téměř dokonalá. Provozují se tam nejrůznější vodní sporty, takže se tu nudit nebudete. 

Máte zájem i o delší výlet? Doporučuji pronajmout si auto. Míst, kam se podívat je dost. Určitě si zajeďte ke Coralita Beach a Embouchure. Místní panoramatický výhled je dech beroucí. Nezapomeňte na boty do vody a přebroďte se na ostrůvek Caye Chãteau. Je to kousek překrásné země, kde navíc můžete najít spousty obřích bílých mušlí.  

 

Caye Chãteau

 

Dalším fajn místem je David’s Hole kousek od Rouge Beach. David’s Hole je přírodní prohlubeň vzniklá zřícením velké mořské jeskyně. Uprostřed díry šplouchá divoké moře a po okrajích skály se vyhřívají leguáni. Spousty zajímavě členitých barevných hornin dokonale doplňují tuto harmonickou scenérii. Naproti tomu Rouge Beach, přes kterou musíte projít, abyste se na toto místo dostali, je pláž plná odpadků a nechutné vody. Sice je část pláže pro turisty upravená, uklizená a zkrášlená, ale snad každého, kdo se půjde projít dál, musí tento pohled odradit od jakéhokoli kontaktu s vodou. Naštěstí to byla téměř jediná špatná zkušenost s tamními plážemi.

St. Martin nemusí být pro každého, ale pokud jste se v něm vzhlédli, můžete balit kufry, určitě nebudete litovat.

Autor: Lucie Dvořáková

 

 

 

 

Mohlo by vás taky zajímat:

Další články od stejného autora - Portoriko I a Portoriko II

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Průvodce Karibikem

 

Kde leží Karibik

 

Karibské moře

 

Mezinárodní letiště princezny Juliany (SXM)

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.