Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Benátky - sen pod maskou

BenátkyNavštívit Benátky byl vždycky můj velký sen. Hodně jsem toho slyšela o zdejším karnevalu a tak jsem se rozhodla spojit návštěvu tohoto úchvatného města s touto významnou událostí.

Výchozím bodem pro náš výlet byl přístav Punta Sabbioni. Odtud nás lodní taxi, tzv. vaporetto, dovezlo během necelé půlhodinky až k náměstí Svatého Marka.  Je to místo, které nenechá nikoho chladným. Bez nadsázky se dá říct, že je to srdce Benátek.

 

Benátky

 

Nachází se zde několik významných památek, které touží spatřit každý návštěvník. Za symbol Benátek lze určitě označit Baziliku Sv. Marka. Na první pohled zaujme neobvyklá byzantská architektura. Chrám je proslulý hlavně svými kopulemi a mozaikami. Při naší návštěvě byla bohužel bazilika zrovna v rekonstrukci.

 

San Marko

   Basilika Sv. Marka

Neméně působivý je však také Dóžecí palác nacházející se v sousedství, který dříve býval sídlem vládce Benátské republiky.


Dóžecí palác

Dóžecí palác

   Dóžecí palác

 

 

 

Nedaleko Dóžecího paláce se tyčí bronzová jezdecká socha Victora Emmanuela II.

 

Památník Viktora Emmanuela

    Památník Viktora Emmanuela

K dalším dominantám náměstí patří také Orloj, který již více než 500 let počítá pouze šťastné hodiny, jak říká latinský nápis pod hodinami.

 

orloj

   Orloj

V období karnevalu ovšem toto náměstí není možné si prohlédnout ve vší kráse, protože je plné těch nejrůznějších a nejnádhernějších masek, jaké si dovede kdo představit. Benátské masky jsou naprosto unikátní. A člověku až přechází dech, neví kam se dříve podívat a chce toho uchovat v paměti a v paměťové kartě fotoaparátu co nejvíce.

 

Karneval - Benátky

Karneval - Benátky Karneval - Benátky

Karneval - Benátky

 

Na masky ovšem narážíte na každém kroku, na nábřeží, v uličkách. Je to prostě velký svátek a atmosféra, kterou v tento čas Benátky vyzařují, je naprosto nezaměnitelná a nenapodobitelná.

 

 

Benátky Benátky
Karneval - Benátky Benátky

 

Pochopitelně je naprosto nemožné navštívit Benátky a neprojet se na gondole. Gondoliéři jsou usměvaví a příjemní a výběr gondol je bohatý.

 

Benátky

 

Projižďka místními uličkami je báječný zážitek a nezapírám, že jsem byla naprosto nadšená. Pohled na zdejší historické uličky z gondoly je nádherný. Fascinující je i pohled do oken starých domů, v nichž stále žijí místní obyvatelé, kteří mají výhled na vodní hladinu s loďkami a gondolami. Člověk si nemůže pomoci, aby ho nenapadaly zvědavé otázky a myšlenky, týkající se běžných denních situací, jako je například věšení vypraného prádla několik metrů nad hladinou. :-)

 

 

Benátky - gondola Benátky - gondola
   

Při této poutavé plavbě doprovázené výkladem gondoliéra lze zahlédnout také například kostel San Lorenzo, kde jsou údajně uloženy ostatky Marca Pola.

 

San Lozenzo

    Kostel San Lozenzo

Podobně velkým zážitkem byla také okružní jízda po Kanále Grande. Podél jeho břehů si můžeme prohlédnout honosné paláce, které zde ve středověku budovala zdejší šlechta, například palác Contariniů.

 

Benátky

 

A vůbec, celá plavba kolem benátských břehů je jeden úchvatný pohled za druhým.

 

Benátky

Benátky

 

Jedním z nejznámějších mostů zde je Ponte dei Sospiri, most Vzdechů, který spojuje Dóžecí palác s někdejším vězením.  Výhledy z paluby lodi jsou nesmírně působivé.

 

Most vzdechů

    Most vzdechů

Plavba nás zavede až k modernějším částem Benátek, k novému přístavu, kde se z historie přeneseme mávnutím proutku do současnosti.

 

Benátky

Benátky

 

Z mořské hladiny je nádherně vidět kostel San Giorgio Maggiore, nádherná sakrální renesančně-barokní stavba.

 

   Kostel San Giorgio Maggiore

    Kostel San Giorgio Maggiore

 

Pominout nemůžu ani slavnou benátskou zvonici Kampanilu, na niž je z paluby lodi půvabný pohled.

 

Kampanilla

    Kampanilla

Ale zpátky do Benátek. V úzké části mezi Kanálem Grande a Kanálem Guidecca je ke spatření další nádherná budova – kostel Santa Maria della Salute, což je jeden z novějších morových kostelů.

 

Basilica di Santa Maria della Salute

    Basilica di Santa Maria della Salute

 

Benátky jsou také plné různých muzeí, kromě Galerie dell'Accademia, které je proslulé sbírkou benátského malířského umění, jsou zde také další zajímavé instituce. Kupříkladu Námořní muzeum. Nadšenci si zde mohou prohlédnout mimo jiné i malé modely plachetnic.

 

Námořní muzeum

   Námořní muzeum

 

Milovníci moderního umění navštíví určitě známé muzeum Peggy Guggenheim, velké mecenášky moderního umění. Je to asi nejdůležitějším muzeem v Itálii pro evropské a americké umění první poloviny 20. století. K vidění jsou zde kubistická, surrealistická díla i díla abstraktních expresionistů. Prohlédnout si zde je možné například díla Picassa, Dalího nebo Pollocka.

 

Peggy Guggenheim

   Museum Peggy Guggenheim

 

To samozřejmě není ani zdaleka všechno. V Benátkách je toho na objevování mnohem, mnohem víc. A při nostalgickém prohlížení fotek je celá ta atmosféra Benátek a místního karnevalu je v mžiku zpátky. A protože každý správný turista si přiveze domů na památku benátskou masku, je snadné se zasnít.

 

Karneval - Benátky Karneval - Benátky

 

 

Zdroj: YouTube CC, Dan Hanus, Benátky

 

Hotely v této lokalitě:

Benátky

 

 
Dalšího průvodce městem si můžete přečíst zde

 

 

Autor: P.U.

 

Benátky, zdroj videa: YouTube CC, autor:

Amazing Places on Our Planet

 

Čtěte také:

Nádraží v Benátkách Venezia Santa Lucia a doprava

Karneval v Benátkách

Last minute zájezdy - Benátky

Doba letu do Benátek

 

 

 
Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.