Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Karneval v Benátkách

Karneval v BenátkáchMyšleny jsou pochopitelně italské Benátky, nikoli české Benátky nad Jizerou, i když i zde můžete strávit příjemné chvíle a obdivovat některé pamětihodnosti.  Italské Benátky jsou starobylým městem, které se rozkládá v mořské laguně a namísto ulic je protkáno spletitou sítí vodních kanálů.

Kromě vodní dopravy na gondolách po Canal Grande, proslulého náměstí svatého Marka, Dóžecího paláce, Baziliky sv. Marka a dalších historických budov a galerií, jsou Benátky známé také jako dějiště karnevalu.

 

Mapa

 Zdroj: openstreetmap.org

 

Tradice karnevalu

Benátský karneval má již mnohaletou bohatou tradici a složitou historii. Kořeny karnevalu sahají až do starověku a první písemný záznam je z roku 1268, i když velké slavnosti se konaly určitě již předtím. Největší popularity dosahoval v 18. století.

 

 

V období úpadku Benátské republiky Vatikán karneval zakázal jako projev nemravnosti a pokleslé zábavy. Tato tradiční kulturní oslava byla obnovena až v r. 1979, odkdy obliba neustále stoupá a karneval dnes navštěvují turisté z celého světa. Odhaduje se, že každoročně přijede v době karnevalu do Benátek až tři miliony lidí.

Co karneval obnáší

Venecia, en.wikipedia.orgPředevším je to nekonečný obrovský roj překrásných pestrobarevných kostýmů a tajuplných masek. Místní obyvatelé se na karneval připravují po celý rok. Kostýmy a masky se vyrábějí jak v domácnostech, tak v různých dílnách. Jsou dokonce firmy, jejichž náplní je pouze výroba tradičních kostýmů a masek. Samotná akce začíná obvykle deset dní před Popeleční středou, to znamená těsně před začátkem 40-ti denního půstu před Velikonocemi. 

 

Masky a kostýmy

Venecia, en.wikipedia.orgJsou to nejvýraznější a hlavní prvky karnevalu. Podle benátské tradice se mohou začít nosti již od druhého vánočního svátku a sundávají se až po skončení karnevalu. Typické benátské masky jsou vyráběny z nejrůznějšího materiálu. Nejčastěji z kůže, papíru, porcelánu nebo i ze skla. Každým rokem stoupá jejich kvalita a lidé se snaží propracovat masky do nejmenších detailů. Jsou zdobeny zlatem, peřím, korálky a znázorňují různé motivy. Masky mají také svou symboliku a bývají pojmenovány po konkrétních postavách. Původ lze hledat v tradičním italském divadle, tzv. Comedii dell´Arte.

 

 

Přehled ubytování v Benátkách

Benátky


Jak se sem dopravíme? Letenky z Prahy do Benátek


  Město letecky obsluhuje Letiště Benátky (TSF) - bližší informace zde a Letiště Marco Polo

 

 

Čtěte také:

CHIOGGIA ANEB MALÉ BENÁTKY

Murano, Burano, Torcello - tři perly Benátské riviéry

Vydejte se mezi barvy duhy na Burano

Benátky letecky od 840 Kč

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!