Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Itálie     

Benátky

 Italsky Venezia, které leží v laguně, se říká tzv. „La Serenissima“ („poklidná“), i když Benátky mají za sebou docela bouřlivou historii dnes jsou hlavním městem Benátska a jsou řazeny mezi jedinečná města. Byly vybudované na stoosmnácti ostrůvcích v močálové laguně obklopené vodami Jaderského moře.

 

 

Město nepatřilo vždy  Itálii. Prvně patřilo Francii, dále Rakousku a nakonec jsou součásti Itálie. Město je nejvíce ovlivněno vodním živlem. Povodně, které se tu objevují velmi často, mají na život ale i stavby velký vliv.

Od roku 1966, kdy Benátky postihly velké povodně se UNESCO snaží chránit toto krásné město a jeho dědictví. Dne 1.12. 2008 zde zasáhly největší záplavy za posledních 22 let. Voda ve městě stoupla o více než metr a půl.

 

 

Kdysi středisko sklářství a obchodní velmoc. Benátky mají podstatný historický, kulturní, společenský i administrativní význam. Od roku 1987 jsou  jako jedna z nejnavštěvovanějších italských destinací památkou UNESCO a každoročně je navštíví kolem 12 milionů turistů.

 

Historie

Počátky města spadají do období stěhování národů, kdy barbary ohrožené obyvatelstvo hledalo útočiště na bahnitých ostrůvcích Laguny; z osady prostých chýší na dřevěných pilotách (založené údajně r. 421) se postupně vyvinulo sebevědomé město, sice bez pozemkového a surovinového zázemí, ale orientující se výhodně na obchod s Orientem. Ten Benátčané brzy dokázali chránit jak mocným válečným loďstvem, tak obratnou diplomacií, těžící i z nejaského postavení mezi sférami zájmu západního a východního císařství; velkou roli zde hrál i státní kult sv. Marka. A staly se tak bohatou, sebevědomou patricijskou republikou s vlastními volenými orgány (v čele s dóžetem - prvně zmíněným k roku 679) a s ohromným vlivem ve východním Středomoří, posíleným četnými obchodními osadami a vojenskými základnami.

MHD - městská hromadná doprava v Benátkách

Dnešní Benátky jsou unikátní. Chcete cestovat MHD? Hledáte-li autobusovou zástavku, hledáte marně. Autobusy tu jezdí jen z okraje do blízkého města na pevnině. Zde se využívají k přepravě osob lodě. Za 6,5 euro můžete koupit jízdenku na hodinu jízdy. Hlavní dopravní tepnou je kanál Grande. Další možností je se nechat svést v gondole. Pravda za to zaplatíte podstatně více.

 

Ty spořivější potěší, že se Benátky dají projít v pohodě i pěšky.

Při návštěvě nevynechejte náměstí sv. Marka, jeden s nejznámějších mostů Ponte di Rialto, který jako jeden ze tří spojuje obě části města rozdělené kanálem

a dále mramorový oblouk 48 m dlouhý.

Doprava a parkování

Jedna důležitá informace na závěr. Jak se sem ale dostat? Je možné se nechat dopravit lodí z přístaviště Fusina - nevyzkoušeno. Cena by měla být 10 eur za osobu. Další možností je autobusem z města Mestre za 5,5 euro. Můžete využít také vlak. Anebo na to všechno zapomeňte a jeďte autem. Autem dojedete na okraj Benátek a pak si vyberete volné parkoviště. Cena se pohybuje mezi 20-30 Eur. Cena závisí na tom, kde se parkoviště nachází a také na délce vašeho vozu. Mi jsme parkovali na parkovišti Comunale a za celodenní stání ve voze nad 185cm délky jsme zaplatili 28 Eur. Z parkoviště je to kousek k prvním kanálům.

Letiště Treviso(TSF)

Letiště se nachází zhruba 16km SV směrem od Benátek. Na letiště létá např. Ryanair anebo Wizzair.

Dopravu mezi terminály zajištuje kyvadlový bus. Na letišti je dostupná úschova zavazadel, obchodní služby, zařízení první pomoci a pro invalidní osoby, banky, směnárny, bary, duty-free obchody, lékárna, restaurace a informace pro turisty.

Pokud se sem chystáte, mohou vám přijít vhod informace o levných letenkách - letenky i pod 500,- Kč včetně tax. Informace o takových akčních letenkách sbíráme. Registrujte se na našem webu, a budete včas informování o takto levných letenkách.

Doprava z letiště je možná např. autobusem. Cena z letiště Treviso do Benátek je stanovena na 5 € za osobu jeden směr. Více informací včetně jízdního řádu najdete zde.

Trasa letu z Prahy do Trevisa, přehled tarifů na Kiwi.com, na této trase můžete letět s maďarskou aerolinkou Wizzair, doba letu: 1h 20m

TSF

TSF

 

Pár fotek:

 

  3 x tip na ubytování

 

Hotel Universo & Nord

Cena na noc pro dva - 1 482 Kč
 

Hotel Adua

Cena na noc pro dva - 1 140 Kč
 

Hotel Casanova

Cena na noc pro dva - 3 450 Kč

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, PsychoTechCZ, Benátky

 

 

 

 

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

     
    Čtěte také:
   

Letiště v Benátkách (VCE)

   

Nádraží v Benátkách Venezia Santa Lucia a doprava

   

Karneval v Benátkách

   

Seznam měst v Itálii

   

Pět největších jezer v Itálii

   

Doba letu do Benátek

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 09.07.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.