Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Jedinečný ostrov Elba

Elba je malý ostrůvek, který se nachází v Tyrhénském moři a je součástí Toskánska. Turisty je vyhledáván hlavně díky krásné přírodě a čistému moři. Těšit se můžete také na výbornou kuchyni a ta nejlepší vína.

 

 

 

Historie

Ostrov Elba má za sebou doslova bouřlivou historii a lidem je znám již tisíce let. Prvními lidmi, kteří Elbu obývali, byli Etruskové, právě oni si jako první všimli toho, že tento ostrůvek je plný železné rudy a začali ji těžit. Po skončení éry Etrusků, se ostrova ujali staří Řekové a Římané, kteří jej taktéž využívali jako zdroj potřebného a vzácného kovu. Od těžby ostrov získal i své původní jméno, Aethália, tedy plamen, který šlehal z pecí.

I Římané nakonec ostrov opustili a to pro ni znamenalo roky a roky pustošení, protože byla často cílem nájezdů Saracénů a jiných bojovných národů. Od jedenáctého století si ostrov majitele přehazovali jako horký brambor, kromě milánského rodu z Pisy, jej jednu dobu vlastnil i Cosimo de Medici.

Většina z nás, ale Elbu zná z mnohem pozdějšího období, byla totiž prvním místem, kam se Uchýlil Napoleon Bonaparte na nucený exil. Napoleon zde byl sice prohlášen za vládce, ovšem moře neustále křižovaly britské lodě a tak šlo jen o formální titul. Přesto se ale Napoleon své role zhostil s veškerou grácií, vybudoval zde naprosto nový systém, který obyvatelům města značně zjednodušoval život. Za jeho vlády ostrov vzkvétal. Napoleon se ale na ostrově zdržel jen něco málo přes devět měsíců, po té uprchl do Francie a následovalo takzvané stodenní císařství. Po druhé už k němu Britové nebyly tak velkorysí a novým vězením se mu stal ostrov Svatá Helena. Součástí Italie je Elba od roku 1860.

 

 

Ubytování

Ostrov Elba nežije jen z prodeje kvalitních vín, ale také z turismu, je to totiž dokonalé místo pro rodinnou dovolenou, a stejně tak místo plné večerní zábavy. Není tedy divu, že je zde opravdu hodně hotelů. Dobrou zprávou je, že na to, že je Elba italským ostrovem, jsou zde poměrně příznivé ceny. Pokud patříte mezi ty, kteří ale vyhledávají pouze luxus a nechtějí se jakkoliv omezovat, pak věřte, že i tyto kategorie hotelů na ostrově najdete.

Pokud hledáte pěkná a zároveň i  levné ubytování, pak se podívejte na naše stránky.

   
 
   


 

Doprava

Rozloha ostrova je pouhých 224 kilometrů čtverečních, není tedy divu, že s hromadnou dopravou to zde není jako v jiných turistických letoviscích. Pro našince netradičním hromadným prostředkem může být loď, kterých je na ostrově spousta a které vám mohou zpříjemnit a zjednodušit prohlídku pobřeží Elby.

Pro milovníky cyklistiky je ideální nechat veškeré cestování pouze na bicyklu, protože silnice jsou zde pěkně upravené, takže nic nebrání projížďkám. Kromě toho zde samozřejmě najdeme i autobusy.

 

        Letecké spojení  
       

Mohlo by vás zajímat: Letiště Elba (EBA)

 
           

 

 

Kuchyně

Kuchyně na ostrově se od tradiční italské kuchyně malinko liší. Nejtypičtější jídla jsou poměrně jednoduchá na přípravu, ovšem je zde nutná dávka znalostí a schopností, protože sebemenší odchylka od přesného způsobu přípravy, by mohla způsobit katastrofu. Typickými ingrediencemi je zelenina a především rybí maso nebo mořské plody. Milovnici mořských plodů si zde opravdu přijdou na své, protože například kalamary si zde můžete vychutnat na sto způsobů. Krásné vinice a Elba, to jde neodmyslitelně ruku v ruce.

Za posledních padesát let se sice počet vinic mnohonásobně snížil, přesto je zde ale tradicí, pít víno snad ke každému pokrmu. Vína z Elby mají navíc značku DOC, což je záruka kvalitních italských vín.

 

Autor článku: Helena Dvořáčková

 

Zdroj videa: YouTube CC, Joseph Braunbeck, Elba

 

 

             
        On - line předpověď počasí - Elba    
             

 

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam letišť v Itálii

 

Pět největších jezer v Itálii

 

Kde leží Toskánsko?

   


Vložil/a: Daniel Česák 22.04.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.