Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Karlovy Vary okouzlí každého

V rámci své cesty po našich nejznámějších lázeňských městech jsme pochopitelně nemohli vynechat naše největší a nejproslulejší lázně, tedy Karlovy Vary. Historické kořeny tohoto města sahají až do 14. století, kdy je nechal založit Karel IV.

Město proslulo nejen svou historií a svými památkami, lázeňskými léčebnými prameny, ale také řadou hotelů a zhruba od poloviny minulého století i světoznámým Mezinárodním filmovým festivalem.

Tohle všechno mě sem lákalo a bylo jasné, že strávit zde jen pár hodin nebude stačit.

První, co jsme v Karlových Varech viděli, byl opravdu Hotel Thermal, který hostil právě zmíněný filmový festival, který je nejprestižnější akcí tohoto typu ve střední a východní Evropě, a tradičně se koná na počátku července.

 

Bohužel bylo ráno a žádná česká ani světová filmová hvězda se zde nevyskytovala.

Naše kroky pak zamířily k Sadové kolonádě, pocházející z konce 19. století.

 

Prameny v Sadové kolonádě:

Hadí pramen (30°C)  

Sadový pramen (47 °C) 

Pramen Svoboda (60°C) 

   

Na počátku tohoto století se dočkala rekonstrukce, takže návštěvníky vítá v plném lesku. Je to litinová stavba, která návštěvníky nadchne, i když z původní stavby zůstalo zachováno pouze východní křídlo promenádní části, které vede k Sadovému prameni. V prostoru kolonády vyvěrá známý Hadí pramen, pojmenovaný podle vázy, zdobené hady, která se nachází na vršku sloupu.

 

Hadí Pramen

V provozu od roku 2001
Teplota pramene: 30 °C
Vydatnost: 1,8 l/min
Větší množství CO2: 1600 mg/l
Volně přístupný

   

Po nábřeží řeky Teplá jsme pak došli až k Pramenu Svoboda, který byl objeven ve druhé polovině 19. století. Nad pramenem byl postaven okrasný dřevěný osmiboký altán, který byl bohatě vyzdoben dřevoryty.

 

Pramen Svoboda

Vyvěrá od začátku 60. let 19. st.
Teplota pramene: 62 °C
Průtok: 5 l/min
Množství CO2: 550 mg/l
Volně přístupný

   

Vynechat jsme pochopitelně nemohli nejznámější karlovarský pramen, a to Vřídlo. Nicméně cestou jsme ještě potkali další zdejší prameny,  mimo jiné i Pramen knížete Václava, který byl díky svému mohutnému proudu dříve přirovnáván právě k Vřídlu.

 

Pramen knížete Václava

Kde leží: Mlýnská kolonáda
Vyvěrá od roku 1784
Množství CO2: 500 mg/l
Volně přístupný 

   

Z jeho vody se původně vyráběla karlovarská léčivá sůl. Ve druhé polovině 19. století byla nad ním architektem Zítkem vystavěna známá Mlýnská kolonáda.

   

Mlýnská kolonáda

Mlýnský pramen 

Pramen Rusalka 

Pramen Libuše 

Pramen knížete Václava 

Skalní pramen 

 

Mlýnská kolonáda byla první stavbou svého druhu v Karlových Varech, která umožnila hostům užívat si léčebné síly zdejších pramenů i za špatného počasí. Dnešní podoba stavby pochází z konce 19. století.  Patří k nejoblíbenějším karlovarským stavbám, kterou navštěvují denně davy turistů.

   
 

 

Přes Mlýnský most jsme se dostali na zmíněnou Vřídelní kolonádu, která je nyní v rekonstrukci, ale v době naší návštěvy jsme ještě mohli obdivovat působivou kolonádu s poměrně pohnutou historií.

 

 
   

Prošla řadou stavebních úprav, takže původní empírová varianta byla přebudována na pseudorenesanční litinovou. Ta však byla v průběhu druhé světové války rozebrána kvůli korozi a na dlouhou dobu nahrazena jakousi dřevěnou alternativou. Nová prosklená kolonáda byla pak otevřena v roce 1975. Vybudována byla ve funkcionalistickém stylu a v uplynulých několika letech se řešila její další přestavba.

 

 
   

Nejznámější karlovarský pramen, Vřídlo, označovaný také jeko gejzír. Vystřikuje až do výšky 12 metrů. Využívá se nejen ke koupelím, ale je také častou součástí pitných kůr. Voda tohoto pramene dosahuje teploty až 72°C.

 

 
   

V promenádní hale Vřídelní kolonády se pak nachází litinová socha bohyně Hygie, tedy řecké bohyně zdraví a čistoty, která je symbolem léčivosti zdejších pramenů.

 

 
   

Po Tržní lávce jsme se pak dostali až k Tržní kolonádě, tedy bílé dřevěné stavbě ve švýcarském stylu, který ukrývá tři minerální prameny, a to Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

 
   

V sousedstí kolonády se pak nachází pískovcový morový sloup, který byl vybudován z vděku nad tím, že v roce 1713 město minula velká morová epidemie.

 

 
   

Nedaleko pak je k vidění i farní kostel sv. Máří Magdalény, pocházející ze třicátých let 18. století. Dnes je chráněn jako kulturní památka a obdivovat zde je možné nádherný oltář nebo oltářní plastiky.

 

 
   

Cesta po nábřeží nás dovedla až k proslulému Grandhotelu Pupp. Zde už stály davy lidí v očekávání, že potkají některou celebritu, která navštívila zdejší festival. Samotný hotel působí úžasným dojmem a dýchá z něj více než tři sta let jeho historie.

 

   

 

Jen několik kroků od hotelu Pupp se nachází Císařské lázně. Vždy v historii bývaly reprezentativním lázeňským objektem s nejmodernějším vybavením. Tato lázeňská budova byla v roce 1958 prohlášena za Národní kulturní památku a byla postupně rekonstruována.

 

   
 

 

Cestou od Císařských lázní jsme se mohli kochat vyhlídkou na Keglweitzův kříž, který nechal vybudovat šlechtic Keglewitz, a který byl v období normalizace odstraněn a znovu obnoven až v roce 1990.

 

 
   

 

Dalším místem, na něž se nám naskýtal pohled, byla pak asi nejstarší vyhlídková stavba města, tedy Jelení skok. Jde o altán, který byl vybudován v roce 1804 karlovarským rodákem Mayerem, občas se také nazývá Mayerův gloriet.

 

 
   

Cestou zpět jsme se kochali pohledem na zdejší historické budovy, nahlédli do místních zastrčených uliček, prostě jsme si cestu užili.

 

   

Dorazili jsme až k Dvořákovým sadům, které se nachází v těsné blízkosti Sadové kolonády a hotelu Thermal. Tento park byl pojmenován podle hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

   
 

 

Je to naprosto ideální místo k procházkám, odpočinku a prostě relaxaci. Kromě řady soch se zde nachází i malé jezírko a spousty laviček.

 

   

Dalším hudebním skladatelem, jehož jméno nese další karlovarský park, je Bedřich Smetana. Smetanovy sady se nachází poblíž Alžbětiných lázní.

   
 

 

Byl vybudován ve francouzském stylu. Hned na počátku parku přivítá návštěvníky speciální květinový záhon, který každý den oznamuje aktuální datum.

   
 

 

Alžbětiny lázně byly založeny v roce 1906 a nesou jméno po císařovně Sissi. V roce 2004 prošla budova Alžbětiných lázní rozsáhlou rekonstrukcí a patří dodnes k architektonickým skvostům Karlových Varů. Specialitou tohoto místa je, že ačkoliv se nachází přímo v centru rušného města, dají se bez nadsázky považovat za oázu klidu.

No a co ještě patří ke Karlovým Varům? No přece Becherovka.

 

 
   

Autor: P.U.

 

Výběr hotelů z booking.com

 Grandhotel Ambassador Národní Dům  2 201 Kč/noc

 Heluan 1 250 Kč/noc

 

Mohlo by vás zajímat:

Co navštívit v Karlových Varech?

Průvodce - Karlovy Vary

Letiště Karlovy Vary (KLV)

 

 

Zdroj videa: YouTube CC Jo Koning, Karlovy Vary

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.