Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Letovisko Side, perla Antalye

Moře a slunce, to může nabídnout každé letovisko, ale možnost navštívit jedno z nejvzácnějších a nejbohatších archeologických nalezišť, pouze letovisko Side. Tato oblast v minulosti představovala velmi důležité místo, zde se konaly nejrozličnější hry, důležité politické machinace, ale šlo i o moderní město plné zábavy. Těchto radovánek si v letovisku Side můžete užívat i dnes.

Historické zajímavosti

Pro milovníky historie Side nabízí nádherný amfiteátr z druhého století nebo poměrně zachovalý Apollónův chrám.

Mnozí cestovatelé tuto oblast považují za jedno velké muzeum, protože ať se hnete kamkoliv, vždy narazíte na historickou zajímavost. Při samotném vstupu do města projdete jedinečnou bránou, která pochází až z dob Římanů.

Minulá sláva už bohužel přešla, a tak se dnes můžete kochat jen zbytky, kdysi monumentální stavby. Vedle brány se nachází ruiny bývalého chrámu nymf. Svého času šlo o největší a nejhonosnější chrám v předoasijské části světadílu. Mnoho umělců na jeho počest skládalo básně a písně.

 

 

Ve městě dříve sídlil biskup, ještě dnes jsou zde k vidění trosky baziliky, kterou obýval, jde o stavbu, jejíž historie sahá až do doby pátého století našeho letopočtu.

Další pamětihodností, kterou byste si jistě neměli nechat ujít je archeologické muzeum. Zde totiž najdete nejeden skvost z doby antiky. Jsou zde sochy bohů, bohyň i císařů. Připravte se ovšem na jeden bolestný fakt. Oblast side zažila poměrně drsné časy, kdy zde bylo prosazováno křesťanství. Z tohoto důvodu v muzeu najdete řadu zohyzděných soch, kterým chybí nohy, ruce, či hlavy.

 

TURECKO - SIDE - ANTALYA

Zdroj videa: YouTube CC Zdena rysová,

 

Seznam zajímavosti v Side je téměř nekonečný, pokud jej ovšem stihnete projít, pak můžete vyrazit na výlet do hlavního města oblasti Side, Manavgat. V okolí města si můžete užít i krás přírody, protože se zde nacházejí piniové háje a dokonce i vodopád.

Po dnu stráveném poznáváním antických krás jistě oceníte nádherné pláže a bezchybný servis, který je v letovisku samozřejmostí.

Důležitým specifikem této oblasti je i počasí, zde se totiž nemusíte obávat deště, podle statistik v oblasti prší maximálně jednou za měsíc a to jde navíc o déšť trvající jen jednu či dvě hodiny. Nejde tedy o nic dramatického, co by vám mohlo zkazit dovolenou. Dobrou zprávou je i fakt, že Slunce vás bude doprovázet dvanáct hodin denně, což jistě ocení jak turista, tak i člověk, co si na dovolenou přijel výhradně odpočinout.

 

Ubytování v Antalyi

Tip na nejlevnější hotel v oblasti Side:  Yildiz1 Motel Cena pro dva na noc: 263 Kč

 

Pláže

Co se týče pláží, Side nabízí převážně písčité, které jsou občas proloženy pruhytvořenými směsí oblázků a lastur. Tyto pláže jsou vyhledávány především rodinami, protože sběr mušliček je velice jednoduchý způsob, jak zaměstnat děti.

 

 


 

Side, Turkey

Zdroj videa: YouTube CC - Round-the-World (RotWo)

 

Kuchyně v Turecku

Fanoušci dobrého jídla by si v žádném případě neměli nechat ujít možnost ochutnat jedinečnou tureckou kuchyni. Nezáleží na tom, jestli si dáte večeři v luxusní restauraci, nebo jestli jen postojíte u okénka s rychlým občerstvením, turecká kuchyně vás jednoduše nezklame. Delikatesou jsou i zákusky, jejichž typickou přísadou je med, který z nich doslova vytéká. Kebab je pochoutka, kterou si můžete dopřát i v česku, v současné době je na trhu spousta rychlých občerstvení, které kebab nabízejí, ovšem tato verze se od typického tureckého kebabu značně liší, pravý kebab je z jehněčího masa, na což v česku jen tak nenarazíte.

Ať jste mladý pár, co si chce užít romantiku, rodina s dětmi, milovník historie a kultury, nebo spíše člověk co rád relaxuje, v Side si najdete to pravé pro vás. Jde totiž o mistrovské sloučení kulturních zážitků a relaxačního pobytu, v němž jsou od sebe tyto dvě sféry odděleny nenuceným, přirozeným způsobem.

 

Auto článku: Helena Dvořáčková

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Seznam letišť v Turecku

Letiště Antalya (AYT)

Perla Turecké riviéry – Antalya

Placení a měna

Doba letu - Antalya

 


 


Vložil/a: Daniel Česák 24.02.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.