Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Omiš

Město Omiš najdete ve střední Dalmácii v  Chorvatsku. Charakteristickým prvkem města je pohoří Mosor a Omišské dináry. Leží na ploše 266,20 km2 v ústí řek Cetiny do Jaderského moře. Najdete ho asi 30 kilometrů na jihovýchod od města Split.

Omiš je krásné přímořské městečko s bělostnými plážemi a impozantními horami v pozadí, které svým návštěvníkům umožňuje dostatek zábavy i sportovního vyžití.

 

 

Něco málo z historie

Ve starověku bylo město ilyrskou osadou, poté bylo osídleno Řeky a Římany a ve středověku se stalo sídlem pirátů. V průběhu 15. a 16. století se zde odehrávaly boje mezi Osmanskou říší a Benátskou republikou, které nakonec Benátčané vyhráli.

V současné době představuje Omiš oblíbené letovisko na pobřeží Jaderského moře. Žije zde zhruba 15 800 obyvatel a během letních měsíců je populárním cílem návštěvníků z celého světa, kteří si sem přicházejí užít poklidné přímořské klima. Patronem města je svatý Jan Nepomucký.

 

 

Prohlídka města

 Za návštěvu stojí kostel sv. Petra na Priku z 9. století a také kostel sv. Michala se zvonicí z roku 1629, který se nachází ve staré části města. Interér kostela ukrývá například dřevěný oltář z 16. století či obrazy Matea Ingli z Ravenny.

V místě, kde se v minulosti nacházelo Staré město, jsou k vidění zbytky středověkých pevností. Za kostelem sv. Michala najdete část poslední městského opevnění Peovica, například zbytky hradeb a věží. Dalším turistickým lákadlem jsou trosky pevnosti Stari grad (Fortica). Dalším svatostánkem je kostel sv. Ducha.

Pokud patříte mezi milovníky historie, nevynechejte návštěvu Poljicského muzea, kde jak už název napovídá, můžete zhlédnou sbírku předmětů z Poljické republiky. Dále se zde nachází Městské muzeum (Muzej grada Omiša), které vám přiblíží historii Omiše.

Pokud máte rádi kulturu, vydejte se do města v první polovině července, kdy zde probíhá Tradiční festival dalmatských pěveckých souborů. V červenci a srpnu se zde koná Festival Omišské kulturní léto. Můžete také posedět u sklenky dobrého vína či kávy v místních příjemných tavernách a kavárnách. V ulicích města najdete několik měšťanských domů a paláců vystavěný podle různých stavebních slohů.

 

 

Pokud toužíte po klidu a relaxu, vyrazte na městskou pláž Velika Plaza. Pokud vás láká trcha více dobrodružství a adrenalinu, můžete vyzkoušet raftování na řece Cetina. Ve třicet kilometrů vzdáleném městě  Zadvarje lze praktikovat čím dál více populární adrenalinový sport canyoning.

Z Omiše to není daleko do dalších turisticky zajímavých měst, jako například již zmíněný Split, Makarska, Solin a Trogir. Za návštěvu stojí také Plitvická jezera a vodopády Krka

 

     Mapa - openstreetmap.org

 
 
Tip na ubytování:  Oasis of peace Apartment Cena na noc pro čtyři osoby - 1 324 Kč

 

Doprava

Nejlepším způsobem, jak se do Omiše dopravit, je zaletět do města Split a do Omiše se pak dostanete autobusovou dopravou. Pravidelné autobusové linky jezdí také z měst Makarska, Sibenik, Dubrovnik, Rijeka, Mostar. Jezdí sem také trajekt z italské města  Ancona

Jezdí zde také místní lodě, které plují několikrát denně od ostrovů Brač, Hvar, Korčula a Vis. Těmito loděmi se můžete dostat do Splitu a poté zajet do Omiše autobusem nebo taxíkem.

Po městě se můžete pohybovat taxíkem a autobusovou dopravou. V informačních a turistických střediscích si lze pronajmout  kolo nebo moped. Omiš je ale poměrně malé město, čili se do pohodlně projít i pěšky.

 

 

Autor: Simona P.

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.