Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Paříž ztrácí šmrnc, ale stále ji musíte milovat!

PařížPaříž je stále krásná, ale po nedávné návštěvě tohoto města jsem si domů kromě suvenýrů odvezla i nové dojmy. Byla jsem zde již před osmi lety a mnohé se za tu dobu změnilo.

 

 

 

Nové dojmy z Paříže 

Památky, historie, parky, to vše je stále velkou předností a pýchou Paříže. Musím ale říci, že kromě tohoto historického duchu, který můžete v turistických místech s památky pocítit, tady můžete pocítit i jinou věc. A to je zápach a špinavé ulice. Musím uznat, že to bylo velkým zklamáním z jinak elegantního města Paříž. Takto si Paříž nepamatuji a pokud vás do nosu nebouchne zápach indických tyčinek, tak je to zápach moči. Na ulicích můžete vidět také hodně žebrajících lidí a odpadky na chodnících.

 

Paříž

 

Život turisty v Paříži 

Co si budeme, romantika to stále je, jste-li zamilovaní a máte trochu fantazie, nebo když jste na místech jako je muzeum Louvre, či Eiffelova věž, ale je to velká škoda. Svůj podíl na stavu města má určitě i velké procento cizinců a celoroční turistický ruch. Pokud ale přivřete očko a opomenete tyto nové dojmy, můžete se stále těšit z památek a nádherných parků. Nově jsou v parcích také dostupné wifi sítě a pokud se vám nechce chodit pěšky, můžete si zde zapůjčit kola.

Kromě parků a zeleně je lákavou ,,atrakcí " pro turisty taky plavba lodí na Seině. Lístky se pohybují v různých cenách od 30€ do 100€ za osobu i s večeří, popřípadě s živou hudbou. Taková plavba je pak opravdovou romantikou. Loďky jsou prosklené a máte tak možnost krásného výhledu na památky, aniž by jste se nachodili a ještě se u toho dobře najíte. 

Ohledně veřejné dopravy zde fungují lístky na metro, které si můžete koupit i za zvýhodněnou cenu po více kusech. Jsou zde buď lístky, časově omezené  ( například na 3 - 5 dní, kdy se jízdné začíná počítat od chvíle prvního použití) a nebo lístky za lepší cenu, po deseti kusech. My jsme zvolili druhou variantu, jelikož mi to přišlo praktičtější s ohledem na to, že jsme hodně chtěli projít i pěšky. Francouzi jsou také dost netrpěliví, co se týče silničního provozu a neustále na sebe troubí a často, jak se mi zdálo, i bezdůvodně. 

 

Eiffelova věž 

Nejznámější a asi nejatraktivnější památkou a turistickou atrakcí je Eiffelova věž. Její konstrukce je z ocele a železa a byla stavěna v letech 1887 - 1889. Do roku 1930 byla také nejvyšší stavbou světa se svými 300,65m. Dnes i s anténou dosahuje výšky 324m. 

Na vstup na tuto dominantu Paříže si však počkáte. Před věží se tvoří dlouhé fronty, které jsou zpomalené v postupu ještě o bezpečnostní prohlídku, kterou musí každý projít. 

 

Paříž

 

První dvě patra Eiffelovky můžete vyjít pěšky, do třetího patra však už musíte výtahem. Na Eiffelově věži pak kromě krásného výhledu můžete najít obchod se suvenýry, dalekohledy, nebo ve třetím patře imitaci kanceláře samotného Gustava Eiffela.

 

#googleads[1]##


Atmosféra velkoměsta

Za mě zcela úžasnou částí návštěvy města byly chvíle trávené v kavárnách a menších restauracích. To je pro Francii typické, kavárničky s venkovním posezením u malých kulatých stolečků. V době oběda se zde také dobře najíte za přijatelné ceny, kdy menu obsahuje předkrm, hlavní chod a dezert.

Není už pravdou, že jsou Francouzi neochotní mluvit anglicky a jsou nepříjemní. Naopak číšníce se nám smála, když jsme takový oběd nebyli schopni sníst. Není divu, nejsme zvyklí. Francouzi si na kvalitní jídlo potrpí a tak si na oběd dávají často až dvě hodiny času a ceny za potraviny jsou vyšší. Taktéž náš recepční, na hotelu nedaleko baziliky Sacrè-Cour, se okamžitě zajímal o české pozdravy a měl stále úsměv na tváři. 

 

Další cestopis z Paříže, čtěte zde

 

Na každé památce pak na turisty čekají místní prodejci a umělci. Snaží se vám připlést na ruku náramek a pak ho chtějí zaplatit, nebo vám prodat sošky Eifellovy věže, či selfie tyč. O cenách lze ale dobře smlouvat a tak často ušetříte, jak při nákupu v obchodech se suvenýry. Taktéž místní malíři se vás snaží nalákat a zvěčnit váš portrét na papír. Dělají krásné portréty i karikatury a na ceně se lze opět domluvit. My jsme měli trošku smůlu a našemu ,,umělci", který nás polapil, to až tak nešlo. Ale i přesto, že máme na papíře zvěčněné dva cizí lidi, to byl pro nás velice vtipný zážitek, kterému se vždy rádi zasmějeme.

 

 

Paříž bych stále doporučila jako město lásky, bez ohledu na jeho stav. Místní památky jsou tu stovky let a je téměř nemožné, aby vás neokouzlily. Také je to město módy a stylu a rozhodně má co nabídnout. 

 

Autor: Lucie Holásková 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Jiri David, Průvodce Paříží

 

Zdroj videa: YouTube CC - Travels and Cat,  Champs Elysees - Paříž

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Výlet do Paříže

Na skok v Paříži: místa, která nesmíte vynechat

Na otočku do Paříže z Vratislavi za 1 080 Kč

Jak jsme letěli do Paříže skoro zadarmo

Doba letu do Paříže

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.03.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.