Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Porto, město známé nejen přístavem a vínem

Portugalské Porto leží severně od hlavního města Lisabonu na březích řeky Duoro a s cca 240 tisíci obyvateli je druhým největším městem země.

 

 

 

 

Porto na mapě

 

Porto je město výtečného  vína, křivolakých a úzkých uliček, barevně obložených fasád domů, a hlavně naprosté pohody a živé a veselé atmosféry. Porto je také městem, kam se budete chtít neustále vracet, obejme vás totiž takovou vřelostí, kterou budete jen stěží opouštět a na příjemné a veselé večery u řeky s portským vínem, vynikající kuchyní a neutuchající zábavou budete vzpomínat ještě hodně dlouho.

 

 

Město je typické pro  svoji  výjimečnou architekturu, kdy většina budov pochází hlavně z období klasicismu a baroka.

Nachází se tu převážně domy s vysokými  francouzskými okny a různě barevnými fasádami. Z oken pak visí čerstvě vyprané prádlo, které je pro Porto velice typické. Večery se odehrávají v rytmu fado,  portugalské melancholické hudby, ve které můžete slyšet určitý stesk po zašlé slávě.

 

 

Na rozdíl od jiných evropských měst není Porto stále ještě tak přeplněné turisty a je tedy místem pohody a klidu, kdy mnohdy budete některé malebné, úzké uličky procházet zcela sami.

Po městě se také můžete levně pohybovat hromadnou dopravou, nachází se tu dokonce 3 linky metra, které vás dopraví na všechna důležitá místa. A protože sem stále neproudí velké davy turistů, můžete si tu užít i nižších cen.

 

 

Většina místních zajímavostí se nachází v historickém centru, které leží nad řeknou Duoro. Na návštěvu města si nechte určitě tak dva nebo tři dny. Při návštěvě Porta nesmíte opomenout navštívit místní vlakové nádraží São Bento. Jedná se o krásnou budovu, jejíž vstupní hala je zdobena bohatou, modrou mozaikou, která zobrazuje významné historické události.

 

                            Pár zajímavých museí v Portu

FC Porto Museum

Museum místního fotbalového klubu

www.fcporto.pt/en/museu/Pages/museu-fc-porto.aspx

Porto Art Gallery

Umělecká díla všech žánrů, ale hlavně novodobé umění

http://portoartgallery.wixsite.com/portoartgallery

World of Discoveries

Museum pro děti, svět objevů

www.worldofdiscoveries.com

MMIPO - Museu da Misericordia do Porto

Museum uměleckých děl

www.mmipo.pt/en-gb

Museu do Carro Electrico

Museum tramvají

http://www.museudocarroelectrico.pt/contactos.aspx

Pharmacy Museum

Museum farmacie

https://www.museudafarmacia.pt

 

Mezi hlavní atrakce patří pak románská katedrála, kterou můžete zdarma navštívit a zároveň vychutnat krásný výhled do okolí.

 

 

Z katedrály je pak nejlepší zamířit po schodech dolů, po úzkých a křivolakých uličkách do nejživější části Porta, Ribeiry. Ribeira se nachází na březích řeky Duoro, a celá čtvrť byla zařazena do světového dědictví UNESCO. Tato čtvrť je typická starými a historickými domy, malebnými uličkami, restauracemi, vinárnami a kavárničkami, kde se můžete usadit a užít si místní atmosféru a výhled na řeku. Možností je také zakoupit si plavbu po řece.

Nejznámější dominantou Porta je pak most Ludvíka I., který se majestátně vyjímá na řadě fotografií a pohlednicích pocházejících z tohoto města. Na návrhu mostu se podepsal také Gustav Eiffel, a tedy jeho podobnost s Effeilovou věží v Paříži nelze přehlédnout. Most má dvě patra, spodní patro slouží především pro auta a pěší, vrchní patro je pak hlavně pěší zónou. Procházka po mostě patří vážně mezi ty nevšední. Most je totiž opravdu vysoko a poskytne pohled, který se vám jinde jen tak nenaskytne.

 

Ubytování v této lokalitě

 

Suite Porto

Cena na noc pro dva - 780 Kč
 

Pedra Iberica

Cena na noc pro dva - 936 Kč
 

Veneza

Cena na noc pro dva - 962 Kč

 

Příznivci knih a filmů Harryho Pottera pak nesmí vynechat knihkupectví Livraria Lello, které vám hned při stupu připomene slavné točité schodiště z Bradavic. Spisovatelka J.K Rowlingová totiž v Portu nějaký čas pobývala, a právě toto místo jí při psaní inspirovalo. Vstupenka do knihkupectví stojí 4 eura, a žádný fanoušek této knižní ságy by ji neměl vynechat. Knihkupectví je ale, také samozřejmě zajímavé i pro ty, co Harryho Pottera neznají, a to hlavně svým překrásným vyřezávaným interiérem.

 

 

Porto ale není jen nádherná architektura a malebné uličky, ale hlavně také víno. Portské víno patří mezi nejlepší a nejznámější na světě, a proto byste si při jeho návštěvě neměli odepřít strávit den v jednom z místních vinařství. Většina vinařství se nachází na druhé straně řeky ve čtvrti Gaia. Prohlídka sklepů stojí přibližně 10 euro a v ceně je většinou také ochutnávka místního vína s menším občerstvením.

 

        Mohlo by vás zajímat: Letiště Francisco Sa Carneiro v Portu (OPO)

 

Vynechat byste neměli také návštěvu pláže, která se nenachází příliš daleko od centra. Oceán je zde poměrně divoký, a proto nabízí ideální podmínky pro surfovaní. Pobřeží je docela členité. Jsou tady, jak skaliska s výhledem na oceán, tak typické příjemné promenády ideální pro večerní procházky. Voda v moři je poměrně studená a určitě není nejvhodnější pro dlouhé koupaní, a však ani to nebrání pohodovému dni strávenému na pláži.

 

 

Porto je opravdovou perlou Portugalska , a příjemné pocity z návštěvy tohoto města ve vás budou přetrvávat ještě dlouho dobu po vašem odjezdu.

Chcete-li si tedy odpočinout od rušného života, uvelebit se nad sklenkou vína a mít před sebou nevšední výhled, a to vše za příjemného poslechu fado, je Porto pro vás více než ideální.

Autor: Ema Klabanová

 

 

Zdroj videa: YouTube CC A Picturesque View, Porto

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Portugalské Porto - nejen moře, pláže a víno

Tip na levný eurovíkend: letecky do Porta

Porto z Bratislavy za 2 880 Kč

Brno – Porto za 2 880 Kč

Mapa metra v Portu

Veřejná doprava (MHD) v Portu

Vlakové nádraží v Portu

Jak dlouho trvá let do Porta?

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.