Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Skotský ostrov Arran

Skotský ostrov Arran leží západně od města Glasgow a je svou rozlohou sedmým největším skotským ostrovem. Má kolem pěti tisíc obyvatel, avšak toto číslo se výrazně zvyšuje v letních měsících, kdy na ostrov přijíždí desítky turistů a sezónních obyvatel, kteří vlastní v této krásné, výrazně odlišné přírodě od té typicky skotské, malé domečky a chatky.

Příroda ostrovu Arran vypadá jako z Pána prstenů, uprostřed ostrovu se tyčí hory Goat Fell, Cìr Mhór a Caisteal Abhail a další, které tvoří zelená údolí, napříč jimi se táhne pouze jedna betonová silnice, po níž třikrát denně jezdí místní autobus.

K moři to na ostrově není daleko, stejně tak jako k malým vesničkám, v nichž žije pouze pár desítek obyvatel.

 

 

Jak se dostat na ostrov Arran?

Nejlepší spojení je z Glasgow. Zde máte dvě možnosti – vlakové nebo autobusové spojení, které vás dopraví k přístavu Ardrossan, odkud jezdí každou hodinu trajekt.

Pokud pojedete vlakem z Glasgow, na hlavním vlakovém nádraží si můžete zakoupit jízdenku přímo do vesnice Brodick na ostrově Arran. Jednosměrná jízdenka stojí 11 liber (květen, 2017).

 


Vesnice na ostrově Arran

Brodick je hlavním centrem na ostrově, ačkoli není svou rozlohou největší. V pozadí vesnice můžete vidět nejvyšší horu Goat Fell, kvůli které přijíždí turisté z celého Skotska a pořádají zde túry na její vrchol, anebo do několika údolí, které hory na ostrově tvoří. Kromě několika místních obchodů a Goat Fell je kousek od Brodicku také Brodick Castle, který byl postaven v roce 1510 a dnes patří pod skotskou organizaci National Trust for Scotland.

V Brodicku se také každý srpen odehrávají Brodick Highland Games,během kterých skotové soutěží v sílových schopnostech v typicky skotských disciplínách jako je například házení kladivem. Kromě sportovních kláních jsou hry také obdobím zábavy a skotské kultury. Atmosféra, když se rozezní dudy a skotové v kiltech začnou tančit svůj národní tanec Ceilidh, je opravdu nezapomenutelná.

 

 

Mezi druhou nejhlavnější vesnici na ostrově patří Lamlash, který je svou velikostí největší. Je zde například jediná arranská nemocnice, avšak popularitu si získal hlavně příležícím ostrovem Holy Island, kde je možné vidět lachtany. 

Lochranza je severní vesnice ukrytá v zálivu, jenž je obehnána vysokými horami, které lákají k túrám. Nicméně zajímavou trasou je například ta z vesnice Sannox do Lochranzy, která se táhne šestnáct kilometrů při pobřeží ostrova a provede vás písčitou pláží, lesem, horami, kolem skal, zelenými pláněmi až pobřežím tvořeným pouze skalisky. Tato trasa je dokonalým úkazem, jak je příroda na Arranu rozmanitá.

 

 

Machrie Moor

Jedno z nejpopulárnějších míst na celém ostrově. Kruh vztyčených kamenů vysokých několik metrů patří k jednomu z nejznámějších a nejmagičtějších míst tohoto typu v celém Skotsku. Leží přibližně padesát minut chůze od malé vesničky zvané Blackwaterfoot, v níž staví jedna ze tří linek autobusu, které na ostrově jezdí.

 

Autor: Karolína S.

 

    Hotely v této lokalitě  

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Best places to visit, Arran

 


Mohlo by vás zajímat:

Skotsko a jeho mnoho tváří

Skotská vysočina z pěší perspektivy

Levné letenky do Skotska za 3000 Kč!

Jet2: Z Prahy do Glasgow za 2 906 Kč

Doba letu do Skotska

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.