Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Velká Británie     

Skotská vysočina z pěší perspektivy

 Mullach nan CoireanTato zadumaná krajina hor a jezer láká svým půvabem návštěvníky z celého světa již po generace. Ostrovní klima, rozmanitá geologie a nezkrocená příroda společně vytváří unikátní charakter tohoto koutu Skotska.

Za její dnešní popularitu mezi milovníky pěší turistiky patří dík mnoha odvážným lidem.

 

Trocha historie

Skotská vysočina si po staletí dokázala zachovat svou nepřístupnost. Pěší turistika by pro místní obyvatele tehdy zněla nejspíš absurdně. Krást sousedům dobytek, mávat kolem sebe mečem a popíjet whisky dávalo větší smysl, než lézt po kopcích kvůli vyhlídce. Prvními průkopníky turismu se tedy stali vojáci, kteří sice postupně zničili místní jazyk, kulturu a způsob života, zato ale postavili první silnice, nakreslili mapy a snížili pravděpodobnost násilné smrti.

Přesto až do konce 19. století potenciální vysokohorský turista přesně nevěděl, jaké poklady sever Skotska vlastně ukrývá. V roce 1889 byl založen Skotský horolezecký klub s cílem přesně zmapovat a změřit místní hory vyšší než 3 000 stop (914 m). Tímto úkolem byl pověřen Sir Hugh Munro (1856-1919), který vzal barometr a vyrazil měřit. V roce 1891 byl pak publikován jeho seznam 283 hor (včetně vedlejších vrcholků dokonce 538), což všechny mírně šokovalo, protože jich čekali tak 30.

Článek vznikl ve spolupráci s průvodcem cestovní kanceláře Mundo, která pořádá zájezdy do Skotska a také další poznávací zájezdy s turistikou.

Pytlování Munrou

Na počest pana Munro se jeho příjmení stalo termínem označujícím všechny skotské vrcholky nad 3 000 stop a systematické

zdolání všech 283 je známo pod pojmem “Munro bagging” a je cílem mnoha jeho následovníků. Do dnešního dne jich bylo úspěšných více než 4 000.

V průměru se to dá zvládnout za osm let, ale rekordmanům se meze nekladou. Například Stephen Pyke to na jeden zátah zvládnul za 39 dní a devět hodin a Steven Fallon v roce 2006 dokončil už svůj třináctý okruh. Popularita tohoto hobby se odráží v bezpočtu knih, článků a internetových stránek, kde lze nalézt podrobné informace a mapy nebo si odškrtávat dobyté vrcholy.

Zásadně nepodceňovat

Ačkoliv skotské hory nepatří mezi světové velikány (nejvyšší Ben Nevis má jen 1 344 m a pouze vrchol Sgurr Dearg na ostrově Skye vyžaduje k zdolání horolezecké vybavení), jejich odlehlost a nevyzpytatelné počasí mohou překvapit i zkušené horolezce. Co se ráno jeví jako přímočarý výstup, to se může během dne proměnit v boj o přežití a štěstí přeje připraveným. Kompas, mapa a kvalitní nepromokavé oblečení a obuv jsou pouhý základ.

Turistické značení téměř neexistuje a na horký čaj s rumem v horské boudě také zapomeňte.  V případě potřeby není problém zavolat horskou službu, pokud tedy máte signál nebo vysílačku. V zimě se pak doporučuje vyrazit do hor jen opravdu zkušeným turistům. Krátký den, teploty pod nulou a laviny jsou jen některé z nástrah, které každoročně vedou i k mnohým obětem na životech.

Nejen pro horolezce

Pokud se necítíte na velké kopce (Munro), můžete si vybrat z 221 menších vrcholků zvaných Corbett (762-914 m) a 224 ještě menších zvaných Graham (610-762 m). To, že jsou menší než slavné Munro, jim na popularitě nijak neubírá. Kromě výstupů na vrcholky hor ale nabízí Skotská Vysočina pěším turistům mnoho dalších možností.

Je libo romantická procházka kolem tajemných jezer či podél dramatického pobřeží? Nebo se chcete vydat třeba na několikadenní pochod z Glasgow do Fort William po slavné West Highland Way (152 km)? Výběr je jen na vás. A pokud vaše dobrodružná povaha touží po naprostém úniku ze světa lidí a vyšlapaných stezek, prostě jděte, kam vám srdce zavelí a zažijte svou vlastní odyseu v této drsné a úchvatné zemi. Nezbývá než popřát šťastnou cestu a hlavně bezpečný návrat domů.

 

MamoresGlen NevisAm Bodach

Autor: Josef Vaníček

 


Mohlo by vás zajímat:

Skotsko a jeho mnoho tváří

Cestopis ze Skotska

Základní informace na cestu do Skotska

Levné letenky do Skotska za 3000 Kč!

Skotský ostrov Arran

Stříbrné město Aberdeen

Tip na eurovíkend - Edinburgh

Glasgow, město pozoruhodné architektury

Tip na levný eurovíkend: skotský Glasgow

West Highland Way - trek skotskou vysočinou

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.03.2011


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.