Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Velká Británie     

Skotsko a jeho mnoho tváří

Kamenný kruh - SkotskoMezi stereotypní představy o Skotsku patří zrzavé vlasy, muži v sukních, dudy, whisky, déšť, zadumaná krajina jezer a hor, hrady, spletitá historie, svoboda, ovce a patriotismus.

To vše zde návštěvník spolehlivě najde, ale i mnohem více. Stačí jen přijet a nechat se unést krásou a kulturou této malé velké země.

Země dvou měst

Hlavní město Edinburgh je beze sporu perlou severu. Díky své fotogeničnosti, krvavé historii a festivalové tradici je celosvětově proslulé. Středověký hrad, staré město, vyhaslá sopka a mořské pobřeží společně vytvářejí dokonalou scenérii. A když začne pršet? Pokud jste na muzea a galerie, tak nebudete vědět kam dřív. Plány můžete spřádat třeba v kavárně Elephant House, ve které se narodil Harry Potter. Prohlídka hradu, hrůzostrašné podzemí, botanická zahrada nebo královská jachta Britannia jsou další z mnoha lákadel tohoto kosmopolitního města.

Dopravit se do Edinburghu lze se společností Ryanair, která toto město spojuje například s Bratislavou, Krakovem či Berlínem. Cena zpáteční letenky z Berlína do Edinburghu se aktuálně pohybuje okolo 1 200 Kč.

Směrem na západ leží Glasgow, jehož obyvatel by o Edinburghu řekl něco peprného ve smyslu "není všechno zlato, co se třpytí", ačkoliv by mu asi nebylo rozumět, díky i na skotské poměry šílenému dialektu. Glasgow je více skotské, má pověst drsnou a přátelskou zároveň a jeho pulzující kulturní život je srovnáván se samotným Londýnem.

Glasgow osloví milovníky hudby, moderní architektury, technických vynálezů, nakupování nebo sportu, jmenovitě fotbalu, který je zde brán smrtelně vážně a zážitek z utkání mezi Celticem a Rangers skutečně dává slovu fandit zcela nový rozměr.

Znalost současného fotbalu je výhodou při navazování rozhovoru s většinou Skotů. Příznivce fotbalu snadno vystopujeme v kterékoliv hospodě. Zde se projeví přátelská a zvědavá povaha místních lidi, schopnost stěžovat si na řadu věcí a také ten pověstný patriotismus. Pozor ale na jistou prohnanost a poněkud vznětlivou povahu Skotů, hlavně po několikátém pivu. Sami o sobě říkají, že nenajdeš věrnější přátele a zarytější nepřátele než jsou oni.

Edinburgh i Glasgow leží v centrálním pásu. Směrem na jih se prostírá Skotské pohraničí. Pro něj je typická zvlněná krajina posetá malými městečky a vesničkami, která svou malebností inspirovala mimo jiné spisovatele Waltera Scotta nebo básníka Roberta Burnse. Pokud ovšem chceme zažít to pravé nespoutané a záhadné Skotsko, musíme se vydat na sever.

Článek vznikl ve spolupráci s průvodcem cestovní kanceláře Mundo, která pořádá zájezdy do Skotska a také další poznávací zájezdy s turistikou.

 

Cesta na sever

Cestou není radno vynechat Stirling s památníky Williama Wallace a krále Roberta Bruce, hrdinů skotských válek za nezávislost. Milovník golfu by měl navštívit St. Andrews, kolébku tohoto sportu. V Dundee je zakotvená plachetnice Discovery, se kterou Highland cowkapitán Scott v roce 1900 podnikl vědeckou expedici do Antarktidy. A výčet nutných zastávek by mohl pokračovat ještě hodně dlouho: hrady, palírny whisky, kamenné kruhy, slavná bojiště…

Hlavní důvod cesty na sever je pro mnohé dobrodruhova múza, Skotská Vysočina, dramatická a liduprázdná krajina majestátních hor, skrytých údolí, divoké zvěře, podivných příběhů, chlupatých krav a počasí pod psa. Právě zde najdeme temné vody jezera Lochness, nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1 344 m) a ráj milovníků adrenalinových sportů.

Místní lidé jsou velice pohostinní a občas je zde možné zaslechnout i gaelštinu. Před fotbalem tu dávají přednost hře shinty (předchůdce moderního hokeje) a v hospodě si rádi zaskotačí s živou kapelou při společenském tanci ceilidh. Unikátním zážitkem je pak návštěva tradičních her, kde skotští pořízci soutěží v různých chlapáckých disciplínách.

A pokud dojedete na konec silnice, stačí nasednout na trajekt a navštívit jeden z mnoha ostrovů na západ a sever od skotské pevniny. Povinností je ostrov Skye, který nabízí fantastickou scenerii a jako jediný je spojen s pevninou mostem. Je ale možné se vypravit i mnohem dále a po cestě poznat mnoho dalších tváří této země.

Každý cestovatel najde tisíc důvodů proč přijet do Skotska a svou návštěvou rozhodně nebude zklamán. Naopak, odměnou mu budou nezapomenutelné zážitky, vzpomínky na celý život a často i touha někdy se sem zase vrátit.

 

Edinburgh

Edinburgh

Malaig

Malaig

Ben Nevis - nejvyšší hora Spojeného království - 1 344 m n.m.

Ben Nevis

Autor: Josef Vaníček

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Cestopis ze Skotska

Skotská vysočina z pěší perspektivy

Skotský ostrov Arran

Levné letenky do Skotska za 3000 Kč!

West Highland Way - trek skotskou vysočinou

Tip na levný eurovíkend: skotský Glasgow

Stříbrné město Aberdeen

Glasgow, město pozoruhodné architektury

Jet2: Praha – Glasgow za 3 179 Kč

Tip na eurovíkend - Edinburgh

Festivalový Edinburgh

Nové britské plastové bankovky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 14.03.2011


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.