Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Velká Británie     

Skotsko a jeho mnoho tváří

Kamenný kruh - SkotskoMezi stereotypní představy o Skotsku patří zrzavé vlasy, muži v sukních, dudy, whisky, déšť, zadumaná krajina jezer a hor, hrady, spletitá historie, svoboda, ovce a patriotismus.

To vše zde návštěvník spolehlivě najde, ale i mnohem více. Stačí jen přijet a nechat se unést krásou a kulturou této malé velké země.

Země dvou měst

Hlavní město Edinburgh je beze sporu perlou severu. Díky své fotogeničnosti, krvavé historii a festivalové tradici je celosvětově proslulé. Středověký hrad, staré město, vyhaslá sopka a mořské pobřeží společně vytvářejí dokonalou scenérii. A když začne pršet? Pokud jste na muzea a galerie, tak nebudete vědět kam dřív. Plány můžete spřádat třeba v kavárně Elephant House, ve které se narodil Harry Potter. Prohlídka hradu, hrůzostrašné podzemí, botanická zahrada nebo královská jachta Britannia jsou další z mnoha lákadel tohoto kosmopolitního města.

Dopravit se do Edinburghu lze se společností Ryanair, která toto město spojuje například s Bratislavou, Krakovem či Berlínem. Cena zpáteční letenky z Berlína do Edinburghu se aktuálně pohybuje okolo 1 200 Kč.

Směrem na západ leží Glasgow, jehož obyvatel by o Edinburghu řekl něco peprného ve smyslu "není všechno zlato, co se třpytí", ačkoliv by mu asi nebylo rozumět, díky i na skotské poměry šílenému dialektu. Glasgow je více skotské, má pověst drsnou a přátelskou zároveň a jeho pulzující kulturní život je srovnáván se samotným Londýnem.

Glasgow osloví milovníky hudby, moderní architektury, technických vynálezů, nakupování nebo sportu, jmenovitě fotbalu, který je zde brán smrtelně vážně a zážitek z utkání mezi Celticem a Rangers skutečně dává slovu fandit zcela nový rozměr.

Znalost současného fotbalu je výhodou při navazování rozhovoru s většinou Skotů. Příznivce fotbalu snadno vystopujeme v kterékoliv hospodě. Zde se projeví přátelská a zvědavá povaha místních lidi, schopnost stěžovat si na řadu věcí a také ten pověstný patriotismus. Pozor ale na jistou prohnanost a poněkud vznětlivou povahu Skotů, hlavně po několikátém pivu. Sami o sobě říkají, že nenajdeš věrnější přátele a zarytější nepřátele než jsou oni.

Edinburgh i Glasgow leží v centrálním pásu. Směrem na jih se prostírá Skotské pohraničí. Pro něj je typická zvlněná krajina posetá malými městečky a vesničkami, která svou malebností inspirovala mimo jiné spisovatele Waltera Scotta nebo básníka Roberta Burnse. Pokud ovšem chceme zažít to pravé nespoutané a záhadné Skotsko, musíme se vydat na sever.

Článek vznikl ve spolupráci s průvodcem cestovní kanceláře Mundo, která pořádá zájezdy do Skotska a také další poznávací zájezdy s turistikou.

 

Cesta na sever

Cestou není radno vynechat Stirling s památníky Williama Wallace a krále Roberta Bruce, hrdinů skotských válek za nezávislost. Milovník golfu by měl navštívit St. Andrews, kolébku tohoto sportu. V Dundee je zakotvená plachetnice Discovery, se kterou Highland cowkapitán Scott v roce 1900 podnikl vědeckou expedici do Antarktidy. A výčet nutných zastávek by mohl pokračovat ještě hodně dlouho: hrady, palírny whisky, kamenné kruhy, slavná bojiště…

Hlavní důvod cesty na sever je pro mnohé dobrodruhova múza, Skotská Vysočina, dramatická a liduprázdná krajina majestátních hor, skrytých údolí, divoké zvěře, podivných příběhů, chlupatých krav a počasí pod psa. Právě zde najdeme temné vody jezera Lochness, nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1 344 m) a ráj milovníků adrenalinových sportů.

Místní lidé jsou velice pohostinní a občas je zde možné zaslechnout i gaelštinu. Před fotbalem tu dávají přednost hře shinty (předchůdce moderního hokeje) a v hospodě si rádi zaskotačí s živou kapelou při společenském tanci ceilidh. Unikátním zážitkem je pak návštěva tradičních her, kde skotští pořízci soutěží v různých chlapáckých disciplínách.

A pokud dojedete na konec silnice, stačí nasednout na trajekt a navštívit jeden z mnoha ostrovů na západ a sever od skotské pevniny. Povinností je ostrov Skye, který nabízí fantastickou scenerii a jako jediný je spojen s pevninou mostem. Je ale možné se vypravit i mnohem dále a po cestě poznat mnoho dalších tváří této země.

Každý cestovatel najde tisíc důvodů proč přijet do Skotska a svou návštěvou rozhodně nebude zklamán. Naopak, odměnou mu budou nezapomenutelné zážitky, vzpomínky na celý život a často i touha někdy se sem zase vrátit.

 

Edinburgh

Edinburgh

Malaig

Malaig

Ben Nevis - nejvyšší hora Spojeného království - 1 344 m n.m.

Ben Nevis

Autor: Josef Vaníček

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Cestopis ze Skotska

Skotská vysočina z pěší perspektivy

Skotský ostrov Arran

Levné letenky do Skotska za 3000 Kč!

West Highland Way - trek skotskou vysočinou

Tip na levný eurovíkend: skotský Glasgow

Stříbrné město Aberdeen

Glasgow, město pozoruhodné architektury

Jet2: Praha – Glasgow za 3 179 Kč

Tip na eurovíkend - Edinburgh

Festivalový Edinburgh

Nové britské plastové bankovky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 14.03.2011


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!