Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Tartu, kulturní metropole Estonska

Pokud se rozhodnete navštívit nejsevernější pobaltský stát, pravděpodobně zamíříte především do estonské metropole Talinnu. Kromě toho, že je to hlavní město, je zde také největší estonské mezinárodní letiště a výlet do Talinnu je tedy pro turistu zdánlivě nejsnažší.

Ovšem to, co je nejsnažší, nemusí být vždy to nejlepší a Estonsko může nabídnout rozhodně více než pouze Talinn! Estonské vnitrozemí je proslulé svou úžasnou přírodou, klidnými městy a známými festivaly, přičemž důležitým centrem tohohle všeho je estonské druhé největší město Tartu, také přezdívané Město příjemných myšlenek.

 

 

Estonsko

Estonsko patří k pobaltským zemím. Pozemní hranici sdílí pouze s Lotyšskem a Ruskem. Pro turistu je nejpodstatnější informací, že tato země je plnohodnotným členem Evropské unie a Schengenského prostoru, takže pro jeho navštívení vám stačí občanský průkaz. Platí se zde eurem, nejrozšířenějším jazykem je estonština. Dále se zde hodně mluví rusky, ale domluvíte se bez problémů i anglicky.

Zajímavé je, že Estonsko je jednou z nejrovinatějších zemí vůbec, jeho největší vrchol je jenom o málo vyšší než 300 metrů nad mořem. Žije zde necelý milion a půl obyvatel.

 

Pár informací o Tartu

Město leží v estonském vnitrozemí, téměř 190 kilometrů jihovýchodně od Talinnu. Má vlastní letiště, ale z České republiky se do města dostaneme snadněji, pokud poletíme do Talinnu, popřípadě do lotyšského hlavního města Rigy.

Tartu je považováno za estonské centrum vzdělanosti a kultury, sídlí zde nejprestižnější estonská univerzita, jejíž budova také patří mezi nejdůležitější městské památky. Kromě toho se zde nachází také Ministerstvo vzdělání a výzkumu a ve městě se zrodila dnes již téměr padesátiletá tradice hudebních festivalů.

Celé město je moderní, tiché, čisté. Panuje zde klidná atmosféra a přezdívka Město příjemných myšlenek je jednoznačně na místě.

 

Ubytování - Tartu

 

Hotel Starest

Cena na noc pro dva - 886 Kč
 

Torni Hostel

Cena na noc pro dva - 958 Kč

 

Co rozhodně nevynechat

  • Centrum. Možná pro vás bude těžké ho najít, protože se v něm nekoncentruje tolik turistů, jako je u větších měst zvykem, ale za navštívení rozhodně stojí. Dominantou Starého města je radnice a fontána, okolo kterých je rozmístěno několik příjemných a nikterak drahých kaváren a restaurací.
  • Když mluvíme o kavárnách a restauracích, hned za radnicí se nachází nejvyšší hospoda v Evropě, tzv. Gunpowder Cellar (v překladu Sklep se střelným prachem). Pokud do Tartu zamíříte, její návštěvu si nenechte ujít, předvším díky vynikající polévce v chlebu, kterou zde servírují.
  • V Tartu se nachází největší muzeum vědy v Pobaltí a stejně tak Estonské národní muzeum. Především Muzeum vědy si užijete i v případě, že fanoušek muzeí nejste, dalo by se popsat i jako vědecký zábavní park.

 

 

 

 

Okolí

Pokud se do Tartu vydáte, neomezujte se jenom na samotné město, o hodně byste přišli! V okolí estonské kulturní metropole se nachází kromě krásné přírody několik městeček, které byste si neměli nechat ujít.

  • Elva je krásné městečko západně od Tartu, v jehož okolí můžeme najít dvě velká jezera a nespočet jezírek. Pokud vyrazíte prozkoumávat přírodu do okolních lesů, určitě nebudete svého rozhodnutí litovat.
  • Viljandi je o něco větší město, které může nabídnout obchodní dům, limonádovnu, ale i úžasné středověké ruiny s dechberoucím výhledem na Viljandské jezero
  •  Zamíříte - li z Tartu naopak na východ, po necelé hodině cesty autem dorazíte k Čudskému jezeru, čtvrtému největšímu jezeru v Evropě. Leží napůl v Estonsku a napůl v Rusku. V těch nejteplejších dnech se zde dokonce můžeme vykoupat.

 

 

Estonsko je chladná a malá země, ale když ji navštívíte, budete z něj mít naprosto odlišný pocit. Je velmi bezpečné, klidné, srdečné, prakticky všude máte blízko k přírodě.

Pokud chcete pocítit duši nejsevernějšího pobaltského státu, vyhnout se turistům a užít si kulturní program, zamiřte do Tartu. Je to skvělá volba ať už cestujete sami, s přáteli nebo s rodinou.

 

 

   
Mohl by vás zajímat tento cestopis:

Cestujeme do pobaltských státu Litvy a Lotyšska

   

 

Autor: Simona Petrů

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.