Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Zaragoza - kouzelné místo v srdci Aragonie

ZaragozaDo Zaragozy jsem přijížděla s velkým očekáváním. Měla jsem představu zvláštního exotického místa, kde se mísí španělská kultura s kulturou maurskou. Ale ve skutečnosti jsem ani moc nevěděla, co mě zde očekává. Pokud jde o fakta, tak ta jsou relativně snadno dostupná.

Zaragoza je hlavním městem Aragonie a jde vlastně o páté největší město  Španělska. Nachází se mezi městy Madrid a Barcelona, na řece Ebro. Kdysi zde stávalo římské město s honosným názvem Cesaraugusta. Tuto dávnou éru dodnes připomíná řada památek, které zde obdivují turisté z celého světa. Ačkoliv, pravda, s turistickým ruchem jiných velkých měst Španělska se měřit nemůže.

 

 

 

Kolem původního starého města se postupem času vytvořilo město nové, moderní. Postupně se rozrůstá a rozšiřuje. Výsledkem je, že toto dávné centrum chátrá a pomalu uvadá. Turista jako já je trošku překvapen, když zjistí, že přímo v centru města je možné si prohlédnout pozůstatky kdysi překrásného a úchvatného římského amfiteátru. Prostě jdete a najednou před vámi taková zajímavost.

 

Zaragoza

 

Nepřehlédnete určitě ani Puerta del Carmen, jedinou zbylou bránu původní městské zdi, která se dnes nachází na rušné křižovatce, takže kolem ní proudí nekonečné řady aut a turista má velký problém udělat fotografii, kterou neruší automobily. Tato brána přežila dokonce Napoleonovo ostřelování v letech 1808 a 1809. Na první pohled všechny návštěvníky hodně překvapí. Uprostřed ruchu velkoměsta vás najednou tato dávná stavba ohromí.

 

Zaragoza

 

Za symbol města je považována Basilica de Nuestra Seňora de Pilar. Při procházkách městem tento římskokatolický kostel nemůžete minout. Mimo jiné je nádherně vyzdoben malbami řady umělců, například Francisco Goyi.

 

Zaragoza

 

Další významnou a stejně nádhernou církevní stavbou je stará katedrála La Seo, která pochází už ze 14. století. Nachází se stejně tak jako Basilica de Nuestra Seňora del Pilar na náměstí Plaza de Pilar.

 

Zaragoza

 

Zde je na relativně malém prostoru nashromážděno spousta historických budov, například renesanční budova La Lonja de Mercaderes.

 

Zaragoza

 

Nicméně turisti zde obdivují také jinou úchvatnou atrakci. Jde o fontánu Fuente de la Hispanidad, což je vlastně kašna, zobrazující tvar Latinské Ameriky.

 

Zaragoza

 

Fontána sama je tvořena dvěma částmi – horní, ve tvaru Severní Ameriky, z niž po svahu padá voda do dolní části, rybníku, ve tvaru Jižní Ameriky. Tři stojící mramorové desky různých velikostí reprezentují tří lodě Kryštofa Kolumba. Pře touto dominantou náměstí pak spočívá zeměkoule s mapou dle řeckého geografa Ptolemaia, zobrazující pouze starý svět.

 

Zaragoza

 

A pokud jde o historické památky v Zaragoze, nelze pominout velkolepý palác Aljafería. Je to starý arabský palác kousek od středu města, který původně byl vybudován jako odpočinkové místo, ale byl používán také k obranným účelům. Je to kouzelné až pohádkové místo s nádhernou architekturou a návštěvníky okouzlí nejen jeho výzdoba, ale také romantické a harmonické nádvoří.

 

Zaragoza

 

Kromě překrásných historických památek je zde nespočet neméně působivých uliček, kterými se můžete toulat do omrzení a najít tak další zajímavá místa, jako například kostel Iglesia de Santa Engracia nebo Iglesia de la Manteria.

 

Zaragoza Zaragoza
   

 

Ovšem se Zaragozou je neodmyslitelně spojeno jméno známého španělského umělce Francisca Goyi, který zde vyrůstal.

 

Zaragoza Zaragoza
   

 

Nalezneme zde nejen jeho sochu, ale také řadu jeho významných děl. Stačí navštívit místní Museo de Zaragoza.

 

Zaragoza

 

Nachází se zde celá řada expozic, zahrnujících jednotlivé historické etapy, ale také samostatná expozice jeho děl. Nicméně také Ibercaja Goya Museum nabízí návštěvníkům spoustu zajímavostí. Nejen originální díla malíře, ale také řada úchvatných rytin.

Zaragoza toho může turistům nabídnout mnohem více a určitě si zaslouží více zájmu a více návštěvníků. Ve mně zanechala jen ty nejlepší dojmy a můžu toto místo vřele doporučit všem.

 

 

Nachází se zde celá řada expozic, zahrnujících jednotlivé historické etapy, ale také samostatná expozice jeho děl. Nicméně také Ibercaja Goya Museum nabízí návštěvníkům spoustu zajímavostí. Nejen originální díla malíře, ale také řada úchvatných rytin.

Město toho může turistům nabídnout mnohem více a určitě si zaslouží více zájmu a více návštěvníků. Ve mně zanechala jen ty nejlepší dojmy a můžu toto místo vřele doporučit všem.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Letiště Zaragoza(ZAG)
 

Autor: P.U.

 

Tipy na hotely:

 

Pensión Fortea

Cena na noc pro dva - 720 Kč
 

Hotel Delicias

Cena na noc pro dva - 850 Kč

 

 

 

 

     
 

Mohlo by vás zajímat: Jak dlouho trvá let do Španělska

 
     

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Čtěte také:

Průvodce Aragonií

Seznam měst v Aragonii

Vlakové nádraží Zaragoza

 

 

 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.