Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce Aragonií

 Hornaté oblasti na severu s panensky čistou přírodou, horskými jezery a masivními štíty Pyrenejí, historické kostely, majestátní věže hlavního města Zaragozy a nad tím vším azurově modrá obloha. I tak by se dala charakterizovat Aragonie – oblast, která je součástí  Španělska a přitom má svou autonomii. Oblast, která sice nemá přístup k moři, ale zato se může pyšnit mnoha zajímavými památkami a tipy na výlet.

 

 

   Už jen hlavní město Zaragoza skýtá mnoho pokladů k vidění. Začít můžeme například nejdůležitější křesťanskou stavbou ve městě, kterou je Balica de Nuestra Señora del Pilar. Slovo Pilar španělsky znamená sloup a podle legendy byl tento kostel postaven na základě zjevení Panny Marie, která žádala sv. Jakuba - jemuž se zjevila - aby byl postaven chrám a do něj umístěn sloupek z jaspisu. S tímto chrámem úzce souvisí velká místní slavnost Fiesta del Pilar, která se slaví od 7. do 15. října. Další důležitou architektonickou památkou je katedrála Del Salvador da Zaragoza (Spasitele města Zaragoza), která je sice původně gotická, ale obsahuje také mnoho prvků arabského stylu Mudéjaru.

Pokud nás arabský architektonický styl zajímá více, nabízí se návštěva paláce Aljaferia, který pochází z 11. století a v současné době je sídlem aragonského parlamentu. Atmosféra dávných dob na nás dýchne z brány Puerta del Carmen, která je jednou z původně dvanácti městských bran a ačkoliv byla postavena až v roce 1789, působí na první pohled téměř antickým dojmem.

    Huesca je druhé největší město této oblasti. Z památek zde můžeme navštívit například raně gotickou katedrálu rovněž zasvěcenou Panně Marii. Za vidění rovněž stojí klášter Monasterio de San Pedro el Viejo, který je krásným příkladem aragonské románské architektury.

     Dalším významným městem tentokrát na jihu Aragonie je město Teruel, kde můžeme obdivovat několik památek postavených ve stylu Mudéjar. Za zmínku stojí také zajímavé mauzoleum milenců z Teruelu v kostele svatého Petra, které má být symbolem toho, jak velkou sílu může mít láska v našich životech. Na kraji města leží paleontologické centrum Dinopolis a nedaleko Teruelu se také nachází středověké město Albarracín se známou katedrálou a hradbami.

 

 

    Za krásou přírody se můžeme vypravit na sever a to do národního parku Ordesa y Monte Perdido, kde můžeme obdivovat nejen nejvyšší horu Monte Perdido (Ztracená hora), ale i rozmanitou faunu – národní park je např. známou oblastí pro pozorování ptáků. V jižní části Aragonie pak máme chráněnou oblast Pinares de Rodeno se skálami v mnohém ne nepodobnými našim Prachovským skalám.

 

                    Mapa - openstreetmap.org

 

 ARAGONIE PRAKTICKY: 

    Co se dopravy týče, nejvýhodnějším způsobem bude pravděpodobně cesta vlastním autem. Železniční nebo autobusová doprava by totiž vyžadovala příliš mnoho přestupů. Letiště se nachází přímo v hlavním městě Zaragoze, ale z Prahy bohužel nelétají téměř žádné přímé lety – je nutné počítat s cca dvěma mezipřistáními, doba letu se tak i přes poměrně krátkou vzdálenost protáhne na minimálně osm hodin.

Cesta autem trvá kolem 20 hodin a poměrně dobrá trasa vede přes Německo a jižní Francii. Kdo má chuť a dostatek sil, může si navíc při cestě autem udělat krátkou zastávku v historické Barceloně v sousedním Katalánsku. Ubytování v hotelích v Zaragoze, Teruelu i Huesce stojí v průměru od 1200 Kč na 2 osoby na noc.

 

   Hotely  - Zaragoza

 

Pensión Fortea

Cena na noc pro dva - 781 Kč
 

Pensión Lacasta

Cena na noc pro dva - 784 Kč
 

Hotel Inca

Cena na noc pro dva - 911 Kč

 

  Hotely - Tereul

 

FlatsandRooms Los Arcos

Cena na noc pro čtyři - 3 202 Kč
 

Apartamentos Turísticos Teruel

Cena na noc pro pět - 2 808 Kč
 

FlatsandRooms Museo

Cena na noc pro čtyři - 3 145 Kč

 

  Hotely - Heusca

  Cena na noc pro dva - 1 162 Kč
 

Abba Huesca

Cena na noc pro dva - 2 082 Kč
  Cena na noc pro dva - 2 134 Kč

 

Šťastnou cestu a příjemný pobyt!

Autor: Marie Samková

 

Last minute zájezdy do Španělska - přehled

Seznam letišť ve Španělsku

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 25.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.