Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Inspirace na cestu do Turecka. Co neminout při návštěvě Izmiru

Jestli má Istanbul pověst města, kde se mísí východní kultura se západní, tak v Izmiru to platí dvojnásob; atmosféra je zde dokonce snad ještě uvolněnější a západním návštěvníkům otevřenější.

Pokud se rozhodnete Izmir navštívit, můžete se celkem bez obav spolehnout na informace z turistických průvodců. Tehdy se ovšem vystavujete riziku klasického turistického scénáře „vidět co nejvíc“, ideálně v co nejkratším čase. Pokud ale preferujete spíše přístup „zažít co nejvíc“ a přiblížit se aspoň trochu místním, bude se vám hodit pár tipů nad rámec běžných průvodců.

 

 

 

Izmir (původně nazývaný Smyrna) leží v Izmirském zálivu u Egejského moře. Díky tomu zde můžete využít k dopravě i lodě (vapur), což je pro českého návštěvníka zajímavé zpestření. Kromě toho má město dobře propracovanou a dostupnou síť skvěle klimatizovaných vlaků (izban) přes centrum až k periferiím. A kam nesahají koleje, tam se dostanete metrem nebo autobusem. Máte-li v plánu strávit v Izmiru alespoň tři dny, vyplatí se pořídit si kartu městské dopravy (Izmirim Kart). Pořizovací cena karty je cca 6 TL (k r. 2017), koupit ji můžete už na stanici z letiště a její výhodou je levnější jízdné a přestupy uskutečněné do 90 minut zdarma. Pokud budete bydlet stranou centra, je možné, že budete muset využít k dopravě minibus (dolmuş). Na ten se karta nevztahuje, ale za cenu pár drobných budete mít navíc ještě autentický zážitek z tureckého způsobu řízení – jakmile nastoupíte, něčeho se chytněte a už se nepouštějte.

 

Pohled na Kordon

 

Za předpokladu, že budete chtít navštívit běžně doporučované památky, většina průvodců vás určitě nasměruje na cestu podél pobřeží. Jeho turisticky nejoblíbenější část začíná na výběžku v oblasti Alsancak, odkud vede Atatürkova ulice, známá jako Kordon. Jedná se o otevřenou promenádu, kde na vás z jedné strany vane větřík od moře, což zvlášť v letním izmirském vedru přijde vhod. Z druhé strany je ulice lemována povětšinou restauracemi a kavárnami s venkovním sezením. Časté jsou zde i travnaté plochy, které můžete bez ostychu využít k  vychutnání si tureckého simitu (pečivo ve tvaru kruhu posypané sezamem) a ayranu (osvěžující, mírně slaný jogurtový nápoj) – obojí zakoupíte běžně na ulici v malých pojízdných stáncích.

Dále budete na Kordonu míjet například velkolepý pomník Cumhuriyet Ağacı Anıtı, připomínající boj Turecka s Atatürkem v čele za nezávislost nebo Atatürkovo muzeum. Pokud jste spíše fanoušky výtvarného umění, tak zhruba na půli cesty mezi tímto muzeem a náměstím Republiky (Cumhuriyet Meydanı) doporučuji navštívit galerii Arkas Sanat Merkezi. Na webových stránkách www.arkassanatmerkezi.com se můžete předem informovat o aktuálních výstavách, vstup je zdarma a na rohu naproti galerii si pak za odměnu můžete dopřát kvalitní kávu z bohatého výběru v Brothers Coffee Roasters.


Hodinová věž Saat Kule

 

Přes náměstí Republiky s dalším Atatürkovým pomníkem (těch není v Turecku nikdy dost) dojdete na náměstí Konak s budovou městské správy (Belediye) a ikonou města – hodinovou věží (Saat Kule). Odsud můžete pokračovat k architektonicky zajímavým budovám Atatürkova kulturního centra a komplexu Egejské univerzity. Jestli jste se už nabažili otevřených prostranství, je čas vydat se napospas tradičním tureckým trhům. Tímž zároveň uzavřete pomyslný okruh po zajímavostech v této oblasti. Cestou směrem na severovýchod se otevírá trh Kemeraltı Çarşısı, přes který dále na sever plynule (jak jen to v přeplněném labyrintu obchodů jde) dojdete na tržiště Kızlarağası Han. To v minulosti sloužilo jako karavansaraj – místo pro odpočinek cestujícím karavanám. Jinak i zde na trzích platí nepsané pravidlo o smlouvání o ceně.

 

 

Pokud v té spleti uliček najdete cosi jako malé nádvoří se zastřešeným sezením, nedejte se odradit množstvím místních návštěvníků; máte totiž jedinečnou příležitost vyzkoušet tureckou kávu „Dibek kahvesi“. Ta není připravována tradičním způsobem v cezve, nýbrž se pomalu vaří přímo v hrnečkách na kamnech. Nikdo vám to tady anglicky neřekne, ale je to tak. A pokud není turecká káva zrovna váš šálek, dejte si čaj. Nejen že vám jeho pití pomůže regulovat to všudypřítomné horko, ale také je podstatně snazší na objednání, protože se řekne stejně jako u nás, jednoduše „čaj“ (çay). Na samém okraji Kızlarağası Han si pak můžete odpočinout od ruchu města v překrásném interiéru mešity Hisar Camii (když se vám podaří do ní dostat – holky, šátky s sebou!).

 

Káva Dibek kahvesi na tržišti Kızlarağası Han

 

Výhled na celé město nabízí hrad Kadifekale nebo vyhlídka od historického výtahu Asansör. Ten se nachází asi kilometr jihozápadně od Konaku a ideální je přijít sem navečer. Můžete si totiž nejprve vychutnat posezení u piva v roztomilé uličce Dario Moreno Sk., odkazující na tureckého básníka a zpěváka z let 1921–1968, který věnoval milovanému Izmiru jednu ze svých básní. Na konci této ulice pak stojí zmíněný výtah Asansör, který vás bez poplatku vyveze na vyhlídku klidně i po setmění. Pohled na nasvícený Izmir přímo vybízí využít pestrou nabídku nočního života. Atmosféra města vás nepochybně pohltí, ať už si koupíte pivo v obchodě a vypijete si ho na pobřeží, vychutnáte sílu turecké vodní dýmky v přilehlé kavárně či navštívíte některý z nepřeberného množství klubů a barů. Nejvíce živo je večer opět v části Alsancak, zadejte si do map na smartphonu ulice Gazi Kadınlar Sokağı nebo Muzaffer Izgü Sokağı.

 

 
 Mohlo by vás zajímat: Letiště Izmir (ADB)
 

 

Ačkoliv Izmir rozhodně není tureckým letoviskem pro dovolenou strávenou v hotelu na pláži, přesto při jeho návštěvě můžete koupání a pobyt u moře zahrnout do svého programu. Pro větší výlet je zajímavější volbou město Çeşme (cca 70 km od Izmiru), ovšem chcete-li se primárně vykoupat a odpočinout si na pláži, dostupnější variantou je městečko Foça, kde si za poplatek cca 15 TL můžete pronajmout i slunečník a dvě lehátka.

Izmir z pohledu běžného turisty možná není tím nejatraktivnějším městem v Turecku, ale při bližším prozkoumání má rozhodně co nabídnout. A zvlášť v případě, že se chcete na svých cestách trochu přiblížit životu místních, je Izmir svým tak trochu evropským laděním vhodnou startovní stanicí.

 

-andyk-

 

 

Izmir Kemeraltı (grand bazaar)

Zdroj videa: YouTube CC, inoue0111 Izmir

 

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Přehled měst - Turecko

 

Jak dlouho trvá let do města Izmir?

 

V Turecku zaplatíte tureckou lirou, eury i dolary

 

Seznam letišť v Turecku

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.