Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Zima v kyperském Pafosu? Ideální čas na památky

Pro ty, kteří se chtějí v zimních měsících ohřát, ale zároveň dávají přednost poznávání památek namísto slunění na pláži, je ideální návštěva Kypru. V samotném městě Pafos, na jihozápadě ostrova, zaplesá srdce nejednoho milovníka antické historie.

 

 

 

Vyrážíme v zimě na Kypr

Na ostrov Kypr se dostanete letecky, v zimě za velmi přijatelné ceny, například z Bratislavy. Letiště je vzdálené jen 15 km od centra Pafosu a nejlevněji se sem dostanete místní městskou hromadnou dopravou. Jízdenka na jednu jízdu stojí 1,50 € a děti do 6 let cestují zdarma. Z vlastní zkušenosti doporučuji sledovat informace o případných stávkách hromadné dopravy, které tam občas mívají a v takovémto případě se domluvit v místě ubytování o zařízení transferu nebo taxíku. Druhou možností je vzít si taxík na letišti, ale připravte se na minimálně dvojnásobek už tak vysoké ceny, které tady taxíky stojí.

 

   
  Letenky z Bratislavy do Pafosu přes vyhledávač Kiwi.com
   

 

Pobřeží Pafos


Světové památky bez davů turistů

Pafos má za sebou bohatou historii, která sahá až do 4. století před našim letopočtem. Podle řecké mytologie jde o místo, kde se zrodila bohyně Afrodité, konkrétně na pláži zvané Petra Tou Romiou. Svého času byl Pafos hlavním městem celého ostrova. Město je rozděleno na dvě části, a to na novou (Nea Paphos) a historickou (Kato Paphos).

Díky mnoha zachovaným historickým památkám je Pafos zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a v roce 2017 se pyšnil i titulem Evropského hlavního města kultury.

Mezi nejznámější místní památky, které musíte navštívit, patří Hrobky králů (Tombs of the Kings), které ve skutečnosti nikdy hrobkami skutečných králů nebyly, ale šlo o hrobky významných a bohatých obyvatel. Procházka po celém areálu je minimálně na půl dne.

 

  Hrobky Králů Pafos

 

Další významnou památkou je Archeologický park, ve kterém budete obdivovat základy antických staveb, a hlavně nádherné mozaiky, které vypadají, jako by je zrovna někdo poskládal. Uprostřed všeho se majestátně tyčí bílý maják a pod ním antické divadlo Odeon.

 

 

Archeologický park Pafos

 

Přístav střeží benátská pevnost, kterou je možné navštívit a vychutnat si pohled na přístav a širé moře.

Zdaleka však nejde o jediné památky a za návštěvu stojí také například katakomby sv. Salomony, které na první pohled zaujmou neobvykle nazdobeným velkým stromem a zábradlím u vstupu, kde jsou zavěšené různé kapesníčky a kousky látek, které dle pověsti mají pomoci zbavit jejich majitele nemoci. V blízkosti katakomb se nachází i sloup sv. Pavla, ruiny baziliky Chrysopolitissa, mezi kterými stojí kostel Agia Kyriaky. Přehlédnout nelze ani kostel Agioi Anargyroi.

 

Benátská pevnost Pafos

 

V případě nepříznivého počasí můžete navštívit některé z muzeí etnografické, byzantské nebo archeologické.

Až vás památky omrzí, můžete se jen tak procházet po promenádě na pobřeží nebo v uličkách centra města.  

 

Co si nenechat ujít v okolí

V blízkém okolí můžete navštívit další archeologické naleziště, klášter sv. Neofyta, Mořské skály nebo soutěsku Avakas.

 

Úskalí zimního Pafosu

Zima v Pafosu rozhodně není na koupání v moři. Teploty se pohybují od 9 do 18 stupňů, a zatím co přes den se můžete vyhřívat na sluníčku v krátkém rukávu, večery jsou tu chladné.

   
  Aktuální počasí v této lokalitě zde
   

 

Výhodou mimo sezóny je levnější ubytování, avšak s menším výběrem. Zavřeno má i mnoho restaurací a barů, takže pokud se chcete vydat do vyhlášené restaurace přes půl města, je dobré si zjistit, jestli má vůbec otevřeno.

Přesto návštěvu tohoto místa v zimě můžu jen doporučit, protože se nemusíte nikde tlačit s davy turistů a v klidu si vychutnáte jedinečnou historickou atmosféru, ať už po celý týden nebo jen na prodloužený víkend.

 

Vstup do katakomb sv. Salomony

 

Autor: Katka Ohnhäuserová

 

 

     
    Mohlo by vás zajímat:
   

Paphos - Antika na vlastní kůži

   

Letiště Paphos (PFO)

   

Doba letu na Kypr (Paphos)

   

Z Bratislavy nově letecky do Burgasu a Pafosu

   

Měna na Kypru

   

Teploty moří a oceánů

     

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.03.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.