Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Den v Groningenu

Patříte-li mezi nadšené cestovatele a světoběžníky, jistě potvrdíte, že každé město na světě má něco, čím se odlišuje od ostatních. Jako má Řím Koloseum, Paříž Eiffelovu věž a katedrálu Notre-Dame nebo Vídeň svou budovu státní opery. Nezapomeňme na „město studentů a cyklistů“, univerzitní město Groningen. Město, ze kterého nevyjdete z úžasu.

 


Město mladé generace  

Pokud se bude pohybovat rušnými ulicemi Groningenu, narazíte na spoustu mladých tváří. Groningen je totiž třetím největším univerzitním městem v  Nizozemsku. Tento fakt se připisuje Univerzitě aplikovaných věd Hanze, která má v registru více než 50 000 studentů. Místní studenti nebo ze zahraničí si mohou vybrat hned z několika kurzů a školení, které jsou vedeny specialisty z celého světa. Univerzita tak šlape na paty Amsterdamu a Utrechtu.

 

      Mapa - openstreetmap.org

 

Možná i díky mladé generaci je Groningen městem mnoha tváří. Poklidnými vodními kanály se ve dne pohybuje spoustu natěšených cestujících, kteří berou nizozemské restaurace útokem, vyhlížejí starodávné a moderní památky. Naopak v nočních hodinách se z Groningenu ideální místo pro noční život. Bary jsou plné, festivalové noci začínají.

 

 

       
      Počasí v této lokalitě
       

 

Architektonická tvář Groningenu

Groningen je typickým příkladem, kdy kombinace starých architektonických památek s novými moderními stavbami utváří plnohodnotný funkční celek. Město ukrývá ohromné množství moderních staveb. Za zmínku stojí především slavné muzeum, které navrhl Allesandro Mendini. Muzeum, které ukrývá velké množství malířských expozic, se stalo samostatným uměním. Nejenom díky stylu, kterým je postaveno, ale i tím, že je zapuštěno v řece, takže podíváte-li se z okna, voda bude ve výši vašich ramen.

„Moderní je svět, moderní jsou budovy.“ Na takový fakt nesmíme zapomenout. Tímto se řídí i proslavená knihovna v Groningenu, dílo italského architekta Georgia Grassiho, která stojí naopak v blízkosti nejstarší budovy Groningenu. Starému kamennému domu Calmershuis z roku 1250.

 

 

Nyní ale opusťme moderní tvář města. Náměstí Grote Markt je místem, kde najdete starý architektonický poklad Groningenu, který představuje věž Martini. Věž, která je napojena na kostel se zvonicí, jejíž zvuk je odlišný, od ostatních „skladeb zvonů“. Okouzlující výhled z věže stojí za absolvování náročných 370 schodů.   

Ubytování v této lokalitě

NH Groningen Hotel De Ville

Cena na noc pro dva - 1 920 Kč

The Student Hotel Groningen

Cena na noc pro dva - 2 220 Kč

 

Cesta za klidem

Groningen je oázou klidu a přírody. Ano přírody ve městě. V samém srdci města najdete jednu z nejstarších botanických zahrad v Nizozemsku. V srdci zahrad Hortus Haren najdete čínskou Feng Shui zahradu z dynastie Ming, skalní zahrady s tématikou Keltů a Anglie.
Nesmíme ovšem zapomenout, že tradiční nizozemské město, je městem cyklistů. Výjimku netvoří ani Groningen, v jehož centru najdete zástupy kol, vhodné pro plánované několikakilometrové trasy okolo města.

 

 

Tak takové je univerzitní město v Nizozemsku. Ten klid a architektura. Báječné. Pocit z města znásobí perfektní jídlo slavných restaurací a kaváren Goudkantoor, Bottega Toscana Boccaccio nebo bistro Gerecht. Tak tedy dobrou chuť z moderního města Groningen.

Autor: Jan Petele

 

 

Čtěte také:

Seznam holandských letišť

Holandsko - země tulipánů a sýrů, ale také malé Las ..

Seznam velkých holandských měst

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 22.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.