Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Utrecht

Dnešní Utrecht je čtvrtým největším městem  Nizozemska, ovšem ve středověku se jednalo o nejvýznamnější město v oblasti dnešního Nizozemí, nebo chcete-li Holandska.

 

Městem protéká vodní kanál – gracht, který je typický pro většinu nizozemských měst a hlavní dominantou je věž Domtoren. Ta je díky rovinaté krajině viditelná již z daleka.

V Utrechtu žije zhruba půl miliónu obyvatel a kromě Holanďanů i lidé jiných národností, hlavně Turci, Maročani, Surinamci a další etnické skupiny.

 

 

 

Historie

Město založili v roce 48 n.l. Římané, kteří vybudovali u říčního brodu Rýna pevnost. Původně dřevěné opevnění bylo ve 2. století nahrazeno kamenným. Od 11. století bylo zdejší biskupství státem začleněným do Svaté říše římské.

Utrecht byl vždy významnou obchodní křižovatkou na trase mezi Anglií a Skandinávií. V roce 1579 podepsalo sedm severních provincií zakládací listinu Utrechtská unie, která spojila síly proti Španělsku a stala se základem Republiky spojených nizozemských provincií, mezi nimiž hrála prim provincie Holandsko.

V roce 1843 spojila železnice Utrecht s Amsterdamem a poté se stal Utrecht hlavním  železničním  uzlem v Nizozemsku.

 

Utrecht je vzdálen od letiště Amsterdam-Schiphol Airport (AMS) cca 35 km

 

        Trasa jízdy autem z Prahy do Utrechtu. Vzdálenost: 859 km. Čas: 8:31.

 

      Mapa - openstreetmap.org

 

Zdroj videa: YouTube CC, VoloGratis.org, Utrecht

 

 

     
                          Předpověď počasí -  Utrecht  
     

 

Pamětihodnosti

Městská památková rezervace má pozoruhodné urbanistické uspořádání. Kolem dómu založil biskup Bernold v 11. století tři chrámy, ke kterým během 12. až 15. století přibyly další chrámy a kláštery. Utrecht je znám také desítkami staveb gotického až barokního původu.

K bývalé katedrále sv. Martina z Tours přísluší proslulá věž Domtoren, která je se svými 112 metry nejvyšší kostelní věží v Nizozemsku. Postavena byla v letech 1320-1382, disponuje 14 zvony a zvonkohra hraje každou čtvrťhodinu.

Katedrála sv. Martina je zajímavá tím, že se začala stavět v roce 1254 a nikdy nebyla dokončena. Stavebně je propojena s renesanční budovou univerzity založené v r. 1636 hrabětem Janem Nasavským, jehož socha stojí poblíž chrámu.

K dalším pamětihodnostem patří chrám sv. Petra z 11. století, ve kterém je expozice archeologických nálezů z římské doby. Pozoruhodný je také Metropolitní chrám – katedrála svaté Kateřiny, zejména gotickou síňovou trojlodí dokončenou v 16. století.

 

Ubytování v této lokalitě

  Tip na hotel: Hotel Holland Lodge Cena na noc pro dva - 1 520 Kč
  Tip na hotel: Holiday Inn Express Utrecht Cena na noc pro dva - 1 620 Kč
  Tip na hotel: Bastion Hotel Utrecht Cena na noc pro dva - 1 710 Kč

 

 

Další zajímavosti Utrechtu

Utrecht je městem několika muzeí a vysokoškolským centrem. Zdejší universita založená roku 1636 je největší v Nizozemsku. Sídlí v centru města, ale patří k ní i budovy na východě města. Je také městem grachtů a kaváren.

 

 

Díky historickým stavbám a celkovému uspořádání patří Utrecht k nejkrásnějším městům Nizozemska i Evropy. Typická jsou úzká nábřeží pod úrovní ulic, která dnes slouží jako ideální místa pro vinárny, dílny a butiky.

Báječnou atmosféru umocňují staré kamenné mosty a vzrostlé stromy naklánějící se nad hladinou vody v kanálech, kudy plují výletní čluny, loďky a hausbóty.

Utrecht má v Nizozemsku také pověst nejzbožnějšího a nejintelektuálnějšího města. Již v 7. století tu bylo sídlo biskupa, později arcibiskupa a v roce 1636 tu byla založena universita.

     

 

Zdroj videa: YouTube CC, Endless Weekend, Utrecht

 

Důležité odkazy:

Vyjížďky na lodičkách

Parky a zahrady

Zoo Amersfoort

Restaurace

Muzea a galérie

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Holandsko - země tulipánů a sýrů

Dovolená v Nizozemí - přehled

Amsterdam, město tulipánů

Amsterdam z jiného pohledu

Amsterdam - Benátky severu

Čínská čtvrť v Amsterdamu

Čtvrť červených luceren v Amsterdamu

Rotterdam, největší evropský přístav

Počátky města a hrad Valkenburg

Průvodce městem Eindhoven

Průvodce - Zandvoort

Co a jak ve městě Haag

Průvodce - Haarlem

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.