Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Doprava (MHD) v New Yorku

New York je jedna z nějvětších metropolí světa, ovšem narozdíl od jiných států v USA zde většina obyvatel nevlastní  automobil. Je proto velmi důležité, aby zde byla výborná infastruktura hromadné dopravy.

 

 

V New Yorku fungují zejména dva typy hromadné městské dopravy, a to sice metro a autobusy. Dále, jelikož je New York ostrovní město, využívají se v hojné míře i trajekty - nejvíce ze čtvrti Manhattan do čtvrti Staten Island - Staten Island Ferry, kterým se můžete svézt dokonce zadarmo. Autobusy a metro spravuje společnost MTA - Metropolitan Transportation Authority (www.mta.info). Infrastruktura městské hromadné dopravy v New Yorku je jedna z největších a nejpropracovanějších na světě a funguje v podstatě nonstop - 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Ačkoliv se dopravní síť může zdát velmi složitá, je uspořádána logicky a s mapou nebo plánkem, které seženete téměř na každé stanici, u informačních okének, či v turistických informačních centrech, se určitě neztratíte.

 

Autobusy jezdí v pravidelných linkách ve všech částech města - Manhattan, Brooklyn, Bronx, Queens a Staten Island. Označení mají dle příslušných čtvrtí, k nimž se přidává číslo. Například Brooklynské autobusové linky mají označení B1-B103, Manhattan zase M1-M116, Bronx pak Bx1-Bx46 apod. Všechny linky jsou přehledně rozepsány na stránkách www.mta.info/schedules .

 

Nejvvyužívanějším a také nejrychlejším dopravním prostředkem v New Yorku je metro, jinak známé a newyorčany nazývané jako Subway. Se svými 24 linkami (všechny jsou ozančené barvou a písmenem nebo číslem) a celkem 468 stanicemi je to nejrozšířenější síť metra na světě. Ročně využije přepravu metrem na 1,5 milionu lidí. Pozor si však dávejte na takzvané Express a Local trains. Local train staví zpravidla na každé zastávce na trase, kdežto zmiňovaný Express pouze na některých. Všechny vlaky v metru jsou po boku označené nejen barvou a písmenem nebo číslem, ale také právě tím, jestli jsou Express nebo Local.

 

Mapa metra v New Yorku, pro zvětšení klikněte na obrázek

CountZ at English Wikipedia / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

 

 

Abyste mohli hromadnou dopravu využít, potřebujete samozřejmě jízdenku - takzvanou MetroCard, kterou si nabíjíte podobně, jako například Opencard v Praze, nebo Karlovarskou kartu v K. Varech. Koupit a nabít ji můžete téměř na všech stanicích metra v příslušných automatech, nebo přímo v autobusu. Tato karta platí jak pro autobusy, tak pro metro. Jedna jízda vás potom vyjde na 2.75 dolaru. Můžete si však zakoupit výhodnější tarif na týden, který vás vyjde na $32 nebo na měsíc za $121 a můžete jezdit neomezeně.

Autor: Dominika Mullerová

 

 

   
  Mohlo by vás zajímat:
 

New York v zimě

 

Přehled letišť v New Yorku

 

Přehled států v USA

 

Žádost ESTA pro občany České republiky

 

Prosluněný americký Long Island

  Jak vypadá americký dolar?
  Doba letu do USA
  Last minute zájezdy do USA
  Jak dlouho trvá let do New Yorku?
   

 


 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.08.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.