Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

New York v zimě

New YorkJedno z nejznámějších měst na planetě je dozajista New York. Jak tam strávit lednový den?

   
   

Metro a nocleh

První, s čím jsme se museli při příletu poprat, byla doprava z letiště Newark (EWR). Nejrychlejší cesta k pokoji, který jsme si zarezervovali přes Airbnb ve čtvrti Astoria, vede starou nadzemkou, vlakem, a pak metrem s dvěma přestupy. Stará klikatící se dráha nám v myslích oživuje scény z filmů. Při přestupech se necháváme unést melodií jazzového baskytaristy, který stojí pod Time Square. Pro pohyb městem je nejlepší si koupit nabíjecí metro kartu – cestování metrem je pak výrazně levnější.

Mimochodem, Airbnb je asi nejvhodnější způsob ubytování, 500,- Kč za noc mimo Manhattan (ale blízko stanice metra) je pro každého vcelku přijatelná cena. Naši majitelku jsme vůbec neviděli, ale v pokoji bylo zatopeno, klíče jsme našli na předem určeném místě a postel byla řádně americky měkká!

 

Výběr z booking.com

 

World Hotel

Cena na noc pro dva - 1 680 Kč
 

Harlem YMCA

Cena na noc pro dva - 2 008 Kč

             Letenky z Prahy do New Yorku (JFK) ve vyhledávači Kiwi.com

 

Pěšky po Manhattanu

Naše pěší putování zahajujeme u Manhattan Bridge. Výhled na Brooklyn Bridge a celý Manhattan je tu úchvatný. Mrazivý vzduch a slabé Mostzimní sluníčko odrážející se od stěn mrakodrapů dodává to správné světlo pro fotky. Cihlové domy v tmavě červené, žluté, modré nebo ojediněle bílé barvě, pod nimi na chodnících vytrvale proudí sem a tam lidé v černých kabátech.

Už tušíme, že nás bude čekat dlouhá pouť po tvrdé dlažbě a betonu. Vydáváme se po břehu přes několik mnohaproudých cest k Brooklyn Bridge. Přes jeho lanoví vyhlížíme na sochu Svobody, jižní cíp Manhattanu, rozestavěné mrakodrapy kolem Central parku a na neklidné vody Atlantiku.

Most je skoro půl kilometru dlouhý, panuje na něm čilý ruch, musíme uhýbat velkému množství cyklistů, kteří zběsile cinkají na turisty, a pokouší se je odehnat zpod předních kol.

První, co Čecha v New Yorku bije do očí, je nepřítomnost blikajících reklam, billboardů a jiných barevných či nevkusných vývěsních štítů. I McDonald a Starbucks jsou tu ukryty za cihlovou fasádou, jen drobné logo nade dveřmi člověka upozorní, že si tu může koupit levnější jídlo či pití.

Procházíme se ulicemi Financial District, bloumáme kolem bank a nasáváme atmosféru, kudy kráčela historie. Zamířili jsme i na místo, kde stávala dvojčata. Smutný pomník tolika zmařených životů je ztvárněn dvěma děrami do země v oněch místech, kde byly sraženy k zemi tyto ohromné budovy.

 
                      Mohlo by vás zajímat: Hlavní letiště v New Yorku (JFK)
 
 

Kde v zimě najít teplo

Obědváme na nejjižnější špičce Manhattanu pita chleba s rajčatovou omáčkou. Mrznou nám ruce. Zahříváme se hraním na tónové šlapací klapky ve vedlejším parku mezi vzrostlými platany. Slunko to do nás pere, ale my se přesto klepeme zimou, a tak utíkáme k přístavišti, odkud jezdí trajekt na Staten Island. Jen co projdeme clonou z teplého vzduchu ve vstupních dveřích, vítá nás hala trajektu živou pouliční hudbou, která se line od skupinky tří muzikantů stojících u protilehlé stěny.

Na trajektu je skutečně příjemně. Cesta na ostrov trvá méně než půl hodiny, a když si pospíšíte, stihnete hned po příjezdu odjezd trajektu zpět na Manhattan. Cestou kromě nádherného výhledu na mrakodrapy v záři zapadajícího slunce můžete velmi zblízka nakouknout, jak se dnes tváří socha Svobody. Co je ještě lepší: plavba trajektem je tradičně již mnoho lez zcela zdarma.

 

 

NYDalší místo, kam je určitě dobré v chladném večeru zamířit, je nějaký ten mrakodrap. My jsme si vybrali One World, která je nejvyšší budovou na západní polokouli. Vršek se prý i za velkého větru nehne ani o milimetr a z horního patra vidíte celý poloostrov jako na dlani. Na Time Square už blikají reklamy (jediné místo s reklamami v celém městě) a my pozorujeme, jak se postupně rozsvěcí všechny výškové budovy. Přestože betonovou džungli moc nemusím, tady je krásně.

 

Zasněžené ráno

Ráno nás vítá hustou sněhovou vánicí. Mezi padajícími vločkami o velikosti čtvrťáku se proplétáme k Central parku. Ten kus zeleně je nyní pokryt několika centimetrovou studící bělobou. Děti tu bobují, dospělí sáňkují a my tančíme a zpíváme písně Johna Lennona v místech, kde byl před lety zastřelen. Všude je mír, klid a ticho.

Zkrátka a dobře, New York nám učaroval, tak třeba uhrane i vás.

 

Autor: Tereza G.

 

Zdroj videa: YouTube CC, Jana a její svět New York

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Paul's Hardware  New York

 

 

Další články z N.Y.

Chicago nebo N.Y. z Prahy za 10 984 Kč

Letenky do USA - New York od 7 717 korun

New York z Prahy s přestupem od 8 150 Kč

Levné letenky do New Yorku již za 7 190 Kč!

Akční letenky do New Yorku za 9 868 Kč

Prosluněný americký Long Island

Přehled Letišť v New Yorku

Přehled letišť v USA

Doba letu do New Yorku

Doprava (MHD) v New Yorku

Esta - informace

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 28.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.