Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Dublinský hrad

Pokud někdy zavítáte do Dublinu, hlavního města Irska, nemůžete si nechat ujít návštěvu jedné z nejvýznamnějších pamětihodností celé této krásné země, jíž je Dublinský hrad.

 

 

 

Oproti jiným hradům se netyčí na skále nad městem, ale  najdete jej přímo v centru. Postaven byl původně v jihovýchodním rohu opevnění nad Černou tůní na soutoku dvou řek, Liffey a Poddle.

Historie tohoto středověkého hradu se datuje do poloviny 13. století, doby vlády krále Jana Bezzemka. Ač je dnes hrad symbolem irské národní hrdosti, celých 700 let sloužil jako sídlo britských panovníků v Irsku, a to až do osamostatnění Irska v roce 1922.

 

 

Z původních čtyř věží se dochovala pouze jedna, Record Tower. Další rozsáhlé prostory hradu jsou dílem pozdějších let, a dnešní podobu získal hrad v 18. století díky rozsáhlým přestavbám v georgiánském stylu. Dnes slouží k diplomatickým účelům a je významnou turistickou atrakcí.

 

Record Tower, osamocená a jediná přeživší věž

 

 

 

     Mapa hradu, zdroj - openstreetmap.org

 

Místo, kudy kráčely dějiny

Dublinský hrad na vás dýchne nefalšovanou tajuplnou atmosférou místa, které  bylo dějištěm mnoha událostí a lidských příběhů. Zaujme vás kontrast přepychových sálů a v podzemí skrytých vězeňských kobek.

V červenci  1907 byl hrad vyloupen. Pachatele, kteří ukradli část vzácného královského pokladu, se nikdy nepodařilo najít. Ve dvacátých letech minulého století se stal posledním útočištěm hrstky Britů, obklíčených irskými povstalci, byla v něm podepsána kapitulace a stál tak u zrodu nezávislého Irska.


Muzeum s rozsáhlými sbírkami

Pokud byste chtěli vidět všechno, co Dublinský hrad nabízí, bude na to jeden den málo.

Čekají vás zbytky starého vikingského opevnění, středověká věž, monumentální sály, královská kaple, rozsáhlé muzejní sbírky a nádherné zahrady.

 

 

Hrad je otevřený denně od 9:45 do 17:45 hod a vstupenky si můžete koupit přímo na místě. Pro skupiny je potřeba vstupenky rezervovat online. Některá místa jsou přístupná pouze s průvodcem.

         Mapa této pamětihodnosti , webové stránky: www.dublincastle.ie

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Vše, co byste měli vědět o Dublinu

 

Vzdálenost z Prahy do Dublinu

 

Jak dlouho trvá let do Dublinu?

 

Letiště Dublin (DUB)

 

Seznam letišť v Irsku

 

MHD Dublin, spolehlivé dvoupatrové autobusy

 

Velká Británie přechází na nové plastové bankovky

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.