Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Fauna a flóra Jamajky

Jamajka je ostrov a stejnojmenný stát v Karibském moři, jenž patří do souostroví Velké Antily. V zemi žije okolo 2,8 miliónu obyvatel.

 

 

Krajina je tu velmi rozmanitá – jižní suché pobřeží s bílými písčitými plážemi, vyprahlé savany, mangrovové mokřady i horský deštný prales. A protože se Jamajka nalézá v tropickém podnebném pásmu – teploty se celoročně pohybují okolo 25oC, odpovídá tomu vegetace i tamní živočichové. Tato exotická příroda poskytuje domov 250 druhům ptáků, přes 700 druhům  ryb a dalších mořských živočichů. Rostlin je tu více než tři tisíce druhů a mezi nimi na osm set endemitů.

 

obr. pixabay.com - kolibřík (lékařský pták)

 

Endemická flóra a fauna je velmi významná a tudíž chráněná. Jsou to rostliny a tvorové, kteří se nevyskytují nikde jinde na světě, ale pouze na tomto jediném místě.

Z endemické fauny připomeňme největšího motýla západní polokoule – Papilio homerus, otakárek jamajský, ohroženého černého ptáka Neospar nigerrimus, anebo šest druhů neškodných endemických hadů. Z rostlin jsou to hlavně endemické bromélie, kapradiny a orchideje.

Typickým zvířetem Jamajky je Geocpromys brownii, hutia prasečí (jamaican coney). Jedná o roztomilého hlodavce, podobajícího se velkému morčeti. A pak jsou na ostrově všudypřítomné kozy. Z hmyzu stojí za zmínku překrásní, pestře zbarvení, velcí motýli.

Vyskytují se tu i ohrožení živočichové, zejména některé druhy krokodýlů a netopýrů. Interesantní je podmořský svět, plný delfínů, tuleňů, kapustňáků, mořských želv a pestrobarevných ryb.

Příkladem endemické flóry je Hibiscus elatus, Blue mahoe, dřevina kvetoucí tmavě modrými květy a často obsypaná hejny motýlů. Má velmi tvrdé dřevo a je považována za jamajský národní strom. Západní pobřeží lemují mangrovníky, které jako jediné mohou mít své kořeny ve slané vodě. Mangrove je zákonem chráněný strom. Lignum vitae, Ironwood  je tropický strom s extrémně tvrdým dřevem – jeho květ je považován za národní.

 

obr. pixabay.com - Ackee


Další užitek přináší tvrdé ebenové a mahagonové dřevo – Jamajka je jeho významným producentem a vývozcem.

Jedinečné jsou některé kaktusy, zejména ty, které kvetou pouze v noci, anebo kaktusy melounové.

Z  plodin a ovoce se tu daří zázvoru, ananasu, mangu, avokádu, banánům a kokosovým ořechům, národnímu ovoci Jamajky, zvanému Ackee, a také kávě – odrůda Blue Moutains patří k nejdražším na světě.

Autor: Jaroslava Linková

 

           
      Praha (PRG) → Kingston (KIN)    
      Letenky z Prahy na Jamajku (hlavní město Kingston) přes vyhledávač Kiwi.com    
           

 

Jamajka (Montego Bay) a okolí, zdroj: Youtube video CC, Wycieczkowe etiudy filmowe


 

 

   
  Čtěte také:
 

Kde leží Jamajka?

 

Doba letu na Jamajku

 

Jamajka - měna a placení

 

Jamajka, karibská kráska s vůní kávy a rumu

 

Kde leží Karibik

 

Karibské moře

   

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.02.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.