Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jamajka - měna a placení

Jamajka je pro nás stále ještě spíše exotickou destinací. Většina z nás si ji stále spojuje především s pojmy jamajský rum a jamajské reggae. Nicméně míří sem stále více turistů a je třeba se vybavit nejrůznějšími informacemi, k nimž bezpochyby patří i znalosti i místní měně.

 


Kurz jamajského dolaru vůči české koruně zde.

 

Na  Jamajce se platí jamajským dolarem (JMD), ale bez problémů zde zaplatíte i americkými dolary. Dokonce zjistíte, že v populárních turistických destinacích najdete na cenovkách většinou ceny v USD. Zde je na místě opatrnost, protože jamajský dolar se označuje stejným symbolem jako dolar americký, tedy $. Každopádně by každý návštěvník měl u sebe mít nějakou částku v místní měně, protože na tržnicích či v menších krámcích a restauracích zaplatíte pouze jamajskými dolary.

K placení lze využít jak bankovky, tak i mince. K dispozici jsou bankovky v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 200 dolarů, přičemž nejhůře se ve zdejších směnárnách mění stodolarové bankovky, a to z toho důvodu, že jsou poměrně oblíbené u padělatelů, takže se v oběhu objevuje poměrně vysoký podíl falešných stodolarovek. Nepřekvapí tedy určitě informace, že výměna peněz na černém trhu je nelegální, ale také vysoce riziková.

Jamajská měna pak zahrnuje i mince, a to v hodnotách 1 a 5 dolaru, 10 a 25 centů. Jeden jamajský dolar pak lze rozměnit na 100 centů. Všechny mince jsou označeny na čelní straně státním jamajským znakem, na zadní straně pak jsou vyobrazeni národní hrdinové, s výjimkou jednocentové mince, kde je zobrazeno zdejší ovoce.

Zajímavostí je, že jamajský dolar byl vlastně zaveden až v září roku 1969, přičemž do této doby byla používána jako oficiální měna jamajská libra.

Vyměníte-li si peníze ve zdejších směnárnách či bankách a chcete zbytek peněž při odjezdu vyměnit zpět, je nutné mít u sebe potvrzení ze směnárny. Obecně platí, že lepší kurzy nabízí banky než směnárny v hotelech, hlavně je důležité, že kurz jamajského dolaru hodně kolísá. Přibližně lze říci, že 100 JMD odpovídá cca 17,7 Kč.

 A pokud nebudete mít dostatek hotovosti, není problém použít platební kartu či si patřičnou částku vybrat v bankomatu, ale v tom případě záleží na místě, kde se nacházíte, protože v některých částech Jamajky není hustota bankomatů příliš vysoká. Velmi dobrým platebním prostředkem na Jamajce jsou i cestovní šeky. Jediným úskalím jsou různé poplatky a příplatky při placení, které se mohou lišit místo od místa.

Takže stačí jen si nastudovat kolik peněz budete potřebovat a můžete vyrazit na cestu.

 

 

 

Jamajka (Montego Bay), zdroj videa: YouTube CC, autor: Wycieczkowe etiudy filmowe

 

   
  Čtěte také:
 

Doba letu na Jamajku

 

Jamajka, karibská kráska s vůní kávy a rumu

 

Fauna a flóra Jamajky

 

Karibské moře

 

Kde leží Jamajka?

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 20.04.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.