Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Lille, bývalé průmyslové centrum

Lille, en.wikipedia.orgHlavní město regionu Nord-Pas-de-Calais s 226 tisíci obyvateli bylo od nepaměti místem, kudy procházeli nepřátelé, kteří chtěli škodit  Francii. Vícekrát ho při svých taženích zničili Angličané, jednou mu dokonce několik desítek let vládli Španělé.

Francii připadlo teprve v roce 1713. Kdysi mělo město Lille především pověst průmyslového centra. Usídlili se zde výrobci textilu, a to už ve 12. století.

 

Lille, en.wikipedia.orgNáměstí Charlese de Gaulla naleznete v centru města, autor fotky - Kotecky, creative commons

 


 
     Mohlo by vás zajímat: Letiště Lille (LIL), web - www.lille.aeroport.fr , mapa
 

Lille

Zdroj: openstreetmap.org, mapa Google  této lokality

 

Náměstí slavného rodáka

Mnohem později se zde kromě výroby látek začal rozšiřovat také těžký průmysl.

V nedalekých uhelných dolech se v 19. stoletích čile těžilo, vznikaly zde ocelárny. Dodnes jde o hodně osídlený a průmyslový kraj, i když už dnes rozhodně není pravda, že by Lille bylo jenom špinavým průmyslovým centrem, právě naopak.

Moderní architektura se zde propojuje se starými domky a dlážděnými uličkami. Toulky Starým městem zpestří váš pobyt.

Neminete při nich náměstí pojmenované po zdejším slavném rodákovi, generálovi a prezidentovi Charlesi de Gaullovi (1890‒1970). Je zde fontána a socha dívky znázorňující řeku Deûle. Na náměstí dominuje budova divadla, ovšem v 17. století sloužila po svém postavení jako řeznictví.

 

Mapa města, mapa metra zde

 

Vydejte se k torzu katedrály

Mnohé budovy se vyznačují typickým vlámským stylem. Příkladem je Stará burza na náměstí, budova postavená v letech 1652-1653.

Náměstí dominuje torzo Paláce Rihour, které zbylo po rozsáhlém požáru. A nebylo by to francouzské město, aby se zde nenacházela katedrála. Notre de Treille ovšem má překvapivě moderní průčelí - to staré bylo zničeno během bombardování za 2. světové války. Jinak jde ale samozřejmě o originál gotiku.

 

 

Na křižovatce ulic Royale a de la Princesse objevíte De Gaullův rodný dům. Přitáhne vás i citadela na severu města vystavěná na pokyn krále Slunce Ludvíka XIV. (1638‒1715). Procházku můžete ukončit v lesoparku u Citadely.

 

Lille, en.wikipedia.org Lille, en.wikipedia.org
Lille, en.wikipedia.org Lille, en.wikipedia.org
Historické stavby
 

 

 

Nabídka hotelů a penzionů na webu booking.com.

Lille


    Předpověď počasí a webkamery

 

Trasa autem z Paříže do Lille, délka cesty 225 km.

Lille

Poloha města vůči Praze, letenky do této oblasti můžete vyhledat na Kiwi.com

 

Lille, en.wikipedia.orgVlakové nádraží - Lille Flanders, autor fotky - Molde20, creative commons, dalším vlakovým nádražím je  Gare de Lille Europe

 

 


*Autor úvodní fotky - By Velvet (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Autoři dalších fotek - By Velvet (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Mapa města - By User:Eurocommuter (Plotted by the author) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons


Ubytování v této lokalitě

 

Best Hôtel Lille

Cena na noc pro dva - 1 120 Kč
 

ibis budget Lille Centre

Cena na noc pro dva - 1 128 Kč

 

 

Zdroj videa: YouTube, Passé sauvage, Lille

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Red Flies By Lille

 

 

   
  Čtěte také:
 

Jak dlouho trvá let do Francie a vzdálenosti z Prahy?

 

Lille - MHD, doprava

 

Letiště Lille (LIL)

 

Kde ve světě se mluví francouzsky?

   

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.01.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.