Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Štrasburk, město propojující Francii s Německem

mesto, en.wikipedia.orgHlavním městem francouzského Alsaska je Štrasburk se svými 237 tisíci obyvateli. Jeho historie je velmi dávná, protože ho v roce 12 př. n. l. založil už římský císař Augustus (63 př. n. l.–14 n. l.) a římské stopy jsou dodnes vidět v základech kolmých ulic Rue du Dome a Rue des Hellebardes a nechybí ani četné vykopávky z římských dob.

V průběhu dějin město patřilo chvíli k Německu, chvíli k Francii, až po 1. světové válce se v roce 1919 definitivně přičleňuje k  Francii a dodnes zůstává její součástí.

 

Město, en.wikipedia.orgPohled na město, autor fotky: Bichot from Paris, creative commons

 

Obdivujte hrázděné stavby

Mohutná katedrála Notre-Dame je jedním z hlavních poznávacích znamení města. Budována byla v letech 1176–1318, za tu dobu se v architektuře vystřídaly dva slohy, románský a gotický a katedrála nese prvky obou. K jejímu definitivnímu dokončení došlo až v roce 1439, kdy byla vztyčena severní věž vysoká 143 metrů. Až do roku 1874 byla považována za nejvyšší stavbu světa.

Za velmi cenný odborníci považují zdejší orloj z roku 1354, ovšem dvakrát přestavovaný v 16 a 19. století.

 


Během návštěvy města si pořádně vychutnejte náměstí Kléber, které lemuje spousta historických domů. Mnohdy jde o hrázděné stavby, na které jsou zdejší rodáci pyšní a mnozí cestovatelé tento celek označují za jedno z nejkrásnějších náměstí Evropy.

 

Město, en.wikipedia.orgDomy v Petite France, By Jonathan M (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Malebné domky nad řekou

Samozřejmě, že to ale není všechno. Vzdušnou čarou naproti jižního portálu katedrály narazíte na Rohanský palác. Sídlili v něm arcibiskupové pocházející z tohoto rodu. Stavba pochází z let 1731-1741, kdy na francouzském trůně vládl král Ludvík XV. (1710–1774). V současnosti se v budově nachází muzea uměleckých řemesel, malířství a archeologie.

 


Projděte se také v La petite France, malou Francií, jak se říká skupince historických hrázděných domů malebně se tyčících nad řekou Rýn a jejími kanály a slepými rameny. Právě na Štrasburku je výborně vidět, jak se zde mísily francouzské vlivy s těmi německými a tuto změť vlivů můžete během pobytu nasávat. 

 

Město, en.wikipedia.orgPohled z Rohanského paláce

 

 

Nabídka hotelů na booking.com

 

Cap Europe

Cena na noc pro dva - 989 Kč
 

Hotel Weber

Cena na noc pro dva - 1 025 Kč

 

Vzdálenost mezi Paříží a Štrasburkem je 490 km, trasa cesty.

 

Mapa

Zdroj: openstreetmap.org, Google mapa města

 

 

 
Mohlo by vás zajímat: Cestopis ze Štrasburku
 

Trasa letu

Trasa přímého letu z Prahy, letenky můžete vyhledat např. na Kiwi.com

Letenky

Spojení zajišťuje český dopravce ČSA, doba letu: 1h 35m

 


*Autor úvodní fotky - By Jonathan M (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Čtěte také:

Cestopis z Štrasburku

Štrasburk - město smíření

Letiště Štrasburk (SXB)

MHD - Štrasburk

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.01.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!