Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jezero Bolsena

Jezero Bolsena leží asi 100 km severně od Říma v předhůří Apenin v nadmořské výšce 305 m. Italsky se jmenuje Lago di Bolsena a jeho původ je vulkanický. Vzniklo po zřícení kaldery sopky Vulsini. Sopka byla podle historických záznamů naposledy aktivní v roce 104 před naším letopočtem.

 

 

Jezero samo je staré asi 300 tisíc let a podvodní erupce na něm vytvořily dva ostrovy – větší Bisentina a menší Martana. Celkově zabírá plochu 113,5 km², průměrná hloubka je 81 m a největší hloubky dosahuje ve 150 m.

Jedná se o páté největší jezero sopečného původu v Evropě.

 

Poloha jezera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Jezero má tvar ne zcela pravidelného oválu. Voda do něj přibývá jen díky srážkám a z několika malých pramenů. Z jezera vytéká řeka Marta, a to u stejnojmenného městečka, teče jihozápadně a ústí do Tyrhénského moře u města Tarquinia. Mezi ústím řeky Marty a jižněji tekoucí řeky Mignone se nachází přírodní rezervace se solivary.

Jezero leží mezi vinicemi a olivovými háji a je oblastí zaměřenou hlavně na agroturistiku a obdivování přírodních krás. Můžete ochutnat také ryby nachytané v jezeře, nebo se vydat po panoramatické cestě vedoucí kolem jezera a navštívit městečka či vesnice, která jsou u jezera, nebo se během léta jen koupat v čisté vodě a slunit na některé z pláží.

 

 

Městečko Bolsena, po kterém jezero získalo své jméno, leží na severovýchodním břehu jezera a bylo založeno už ve středověku. Najdete zde hrad ze 14. století, ve kterém je v současnosti umístěno muzeum s etruskými a římskými památkami. Ze stejné doby pochází kostel sv. Františka. Krásnou renesanční fasádu má původně románský kostel sv. Kristýny. To je místní svatá - byla pro svou víru přivázána ke kameni a hozena do jezera. Kámen vyplaval a Kristýna se zachránila, ale na následky dalšího týrání zemřela. V kapli Capella dei Miracoli (Kaple zázraku) je kámen s otiskem jejích nohou. Kaple je pojmenována po jiném zázraku, kdy z hostie stékala roku 1263 krev na oltář.

 

Ubytování v této lokalitě

  Lido Camping Village Cena na noc pro dva - 1 710 Kč
  Agriresort Le Porcine Cena na noc pro dva - 2 740 Kč

 

Z přístavu v městečku Capodimonte na jihozápadním okraji jezera jezdí čluny na ostrovy. Najdete tady zámek rodu Farnese, kostel Santa Maria Assunta a muzeum. Jižně od něj leží městečko Marta a jihovýchodně od jezera další městečko Montefiascone s klášterem sv. Petra, katedrálou několika kostely, bývalou letní papežskou rezidencí a dalšími památkami.

 

Zdroj videa: YouTube CC, Tony Mintz, jezero Bolsena

 

 

     
 

  Mohlo by vás zajímat: Pět největších jezer v Itálii

 
     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.