Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Vše co byste měli vědět o Římu

O Římu toho bylo napsáno opravdu hodně, jde totiž o jedno z nejstarších měst Evropy, a důkaz toho, jak mocný byl Řím, najdeme na každém kroku. Na území Říma navíc sídlí Vatikán a hlava celého křesťanského světa.

Historie

Město bylo podle legendy založen etruskou civilizací v roce 753. Etruští králové město udrželi jen dvě století, po té již vzniká legendární Římská republika. Římská moc neustále narůstala, během několika století si Řím podmanil i tak vzdálené končiny, jako bylo Španělsko nebo dokonce severní Afrika.

Velkou ikonou Říma je samozřejmě Julius Caesar, který na chvíli nastolil diktaturu a jeho synovec Octavian, který jako první nosil titul Augustus (vznešený). Octavian Augustus byl císařem, za jehož vlády město vzkvétalo, stalo se doslova přeplněným moderními lázněmi a jinými vymoženostmi. Za vlády tohoto císaře se také narodil Ježíš Kristus, a i když se křesťané dostali k moci až mnohem později, v Římě se jich zdržovalo poměrně dost. Následujících pár století vliv Říma klesal, prvním císařem, který za své sídlo prohlásil Konstantinopol, byl Konstantin veliký.

 

 
Čtěte také: Průvodce Římem
 

 

Páté století se stalo Římu téměř osudné, protože město bylo dobyto s to hned dvakrát. Prvními dobyvateli byli Vizigóti, kteří město krutě drancovali několik dní. Druhým kmenem, který si utrhl kousek Říma, byli Vandalové. Vyplněné město tedy jen chátralo, jedinou záchranu pro něj představovali papežové a jejich vliv, například Lev I. Veliký. Následujících osm století Řím závisel na dobré vůli papežů, především pak na jejich štědrosti. Na počátku čtrnáctého století ovšem papežové město opustili, když se sem v patnáctém století vrátili, šlo o malou zanedbanou vesnici ležící na zbořeništi, téměř nic nepřipomínalo velkolepé město, nebo dokonce kolébku civilizace.

 

 

Další velkou osobností, která se rozhodla vrátit Římu jeho slávu, byl papež Mikuláš V. Tento papež začal s velice nákladnou opravou města, do renesančního stylu. V jeho díle se pak pracovalo následující dvě stě let a řada slavných umělců městu darovala svá díla. Itálie se stala republikou až po druhé světové válce a od roku 1980 je Vatikán i staré město zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

 


 

 

Ubytování

Řím je drahé město, takže nepočítejte s tím, že byste našli ubytování za pár korun, přesto je ale možné bydlet levně a také hezky, pokud hledáte dobré ubytování, pak klikněte sem.  Pokud se chcete sem podívat a je vám jedno kdy, pak využijte raději termíny mimo sezonu, ceny hotelů jsou mnohem příznivější. Je také dobré využít hostely, které se nachází na okraji města, nebo kousek za ním, i zde se dá bydlet za rozumnou cenu a přesto slušně.

 

           

       10 míst, které musíte navštívit v Římě

   

 

Doprava

Pokud se chystáte využít k cestování po městě hromadnou dopravu, pak mějte na paměti, že se nacházíte mezi jižany, dopravní řády zde nic moc neznamenají. Jízdenka na 75 minut vás bude stát jednou euro. Nejvýhodnějším typem dopravy po centru je metro, tím se totiž dostanete doslova na dosah těm nejdůležitějším památkám a nemusíte se bát dopravní zácpy a podobně. Kromě hromadné dopravy můžete využít i služeb taxi, kterých je ve městě skutečně hodně. Taxíkům se ale vyhněte v dobách svátků, jako jsou Velikonoce a Vánoce, během této doby je město natolik přeplněné, že byste v taxi mohli strávit celé odpoledne.

 

 

 

 

Kuchyně

Římu samozřejmě dominuje italská kuchyně, která je známá po celém světě. Typickým zástupcem italské kuchyně je pizza nebo tiramisu, typická jsou i dobrá a kvalitní vína. Metropole je plná luxusních restaurací, kde dostanete výborné jídlo, oblíbené jsou ale i stánky s pizzou nebo těstovinami. Jídlo na stánkách je samozřejmě mnohem levnější než v restauraci, na kvalitě mu ovšem neubírá.

 

Autor článku: Helena Dvořáčková

 

 

Při letu z Prahy do Říma máte na výběr ze dvou letišť, letenky rezervujte např. na webu Kiwi.com

Cíl letu: Letiště (CIA)     Cíl letu: Letiště (FCO)


Řím

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Tip na levný eurovíkend pro dva: Řím

Řím letecky za 1 542 Kč

Vidět Řím a chtít se tam vrátit

Španělské schody v Římě

Zpáteční letenky do Říma na prodloužený víkend

Veřejná doprava (MHD) v Římě

Vlakové nádraží Roma Termini

Doba letu do Říma

 

 

 

 

 

 Vložil/a: Daniel Česák 28.03.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.