Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Průvodce - Jekaterinburg

Jekaterinburg je město, které ukrývá mnoho vzrušujících vzpomínek na událostí nedávné i vzdálenější minulosti, ať již jde o hornickou historii, popravy Romanovců či vzestup prvního novodobého ruského prezidenta Borise Jelcina, nebo legendární gangsterské spory z devadesátých let.

Kromě těchto pohnutých okolností je však Jekaterinburg čtvrtým největším městem  Ruska a současně průmyslovým, kulturním, ekonomickým, politickým i turistickým centrem Uralu. Po Moskvě a Petrohradu je to největší dopravní uzel Ruska. Nachází se zde jedno z nejlepších mezinárodních letišť v Rusku, Koltsovo, které leží cca 11 km od města. Nemusíte sem však jen letět, setkává se zde sedm železnic a železniční stanice Jekaterinburg – Sverdlovsk je hlavním centrem transsibiřské cesty a spojením prakticky pro celý region. A pochopitelně se sem dostanete bez problémů autem i autobusem.

 

 

Jekaterinburg je totiž i z pohledu zahraničních turistů dobrým výchozím bodem pro objevování a prozkoumávání Uralských hor. Koneckonců se rozkládá na pomezí Ruska a evropských zemí.

 

 

Počasí

Před cestou do Jekaterinburgu je tedy nutné vzít v potaz fakt, že se vydáváte do oblasti, známé drsnými změnami počasí, kde v lednu naměříte průměrně -12,5°C zatímco v létě kolem +19°C.

 

 
                               Aktuální počasí v této lokalitě
 

 

Minulost

Historie a původ města sahá k počátku 18. století, do doby vlády Petra I. Původně šlo o hlavní město hornické oblasti, ale již za vlády Kateřiny II. získalo město status okresního města. Postupně se význam města zvyšoval a stalo se klíčovým centrem pro nekonečnou a bohatou Sibiř. Podobně jako Petrohrad, který bývá označován za ruské “okno s výhledem na Evropu“, získal si Jekaterinburg označení  “okno s výhledem na Asii”.

Také politická minulost Jekaterinburgu není zanedbatelná, protože na konci 19. a počátku 20. století byl centrem revolučního hnutí na Uralu, což vyvrcholilo popravou cara a jeho rodiny. V roce 1924 bylo město přejmenováno na Sverdlovsk, podle významného činitele komunistické strany. Město se postupně stalo velkým průmyslovým centrem a později zde bylo vybudováno i metro.  To může u někoho vyvolat spíše lehce ironický úsměv, protože po otevření v roce 1991 bylo považováno za nejkratší na světě a dokonce se dočkalo v tomto duchu i zápisu do Guinessovy knihy rekordů. V současné době můžete celou trasu projet za necelých 20 min.

Po necelých 70 letech získalo město v roce 1991 své původní jméno a o jeho současném významu svědčí i fakt, že se zde nedávno konaly mezinárodní summity SCO a BRIC.

Leckoho by mohl zmást na první pohled bezvýrazný exteriér, ale už na druhý pohled začnete objevovat malebné ulice, působivé památky i řadu moderních restaurací či kulturních podniků. Samozřejmě je zde také poměrně pestrá nabídka ubytovacích zařízení, takže si můžete vybrat třřeba stylové moderní pokoje v historické budově hotelu Chekhov nebo komfortní pokoje hotelu Marins Park, který se může pochlubit výhodnou polohou poblíž vlakového nádraží.

 

Pohostinství

Skvěle najíst se můžete v mnoha moderních restauracích, ale pokud toužíte opravdu po tom, ochutnat některou z uzbeckých specialit, jako manti, zkuste Nigor a nebudete litovat. Exkluzivní kulinářský zážitek evropské kuchyně pak nabízí například Vertikal, kde si ovšem budete muset přichystat trošku více peněz nebo Case restaurant se specialitami a elegantním prostředím.  Kromě ruských a evropských specialit však v pestré restaurační scéně najdete i řadu asijských podniků s vynikajícím jídlem. V centru města láká k návštěvě krásná ruská restaurace Izbushka s prostornou a krásně zdobenou halou. Hosté si zde mohou mimo jiné dát tradiční palačinky s kaviárem, masové koláče i jiné tradiční a starobylé pokrmy. Mezi nejstarší restaurace ve městě patří i restaurace Savoy, starší než sto let, kterou v minulosti navštívila řada významných politiků a kulturních osobností. Dodnes zde vládne unikátní atmosféra luxusu a pohodlí.

 

 Hotely

 

Maksim Hotel

Cena na noc pro dva - 787 Kč
 

Marins Park Hotel

Cena na noc pro dva - 1 120 Kč
 

Park Vista

Cena na noc pro dva - 1 110 Kč
 

Hotel Arbat

Cena na noc pro dva - 1 780 Kč


Zábava

Chcete-li se pobavit a seznámit se s nočním životem města, můžete začít v oblíbeném kasinu Monte Carlo, kde si můžete vyzkoušet své štěstí v karetních hrách nebo u hracích automatů. Dávate-li přednost nočním klubům, pak musíte navštívit 2KU, kde se několikrát týdně konají zajímavé akce a vystupují zde slavné kapely. Pro fanoušky tance je pak určen Azart Club a tradiční irskou hospodu připomíná DJ Pub, takže sem zamíří zejména milovníci piva, kteří mohou vybírat z desítek různých druhů.

Zábavu ve dne pak nabízí například Q-zar, kde najdete jak moderní divadlo, tak i kulečník, bowling nebo útulnou kavárnu a kromě toho je zde i speciální dětská herna.

Dramatická historie města je spojována s přívalem horníků, kteří hledali drahé kameny v nedalekých Uralských horách, takže Jekaterinburg byl po staletí centrem obchodu s drahokamy a klenoty. Dodnes se na Urale dají nalézt drahokamy i polodrahokamy. Dodnes zde koluje řada legend, z nichž patrně nejznámější a nejoblíbenější je ta, o paní měděné hory.

Nicméně většina lidí si však spojí toto místo zejména se jménem posledního vládnoucího ruského rodu, Romanovců.

Město a jeho okolí disponují řadou turistických atrakcí, ať již jde o několik stovek historických a kulturních památek, nebo velký počet architektonických památek, především z 19. století, vystavěných v klasickém stylu. Prohlédnout si zde však můžete i typické konstruktivistické stavby 20. století. Hlavní atrakce jsou spojeny turistickou trasou, dlouhou asi 6,5 km, snadno rozeznatelnou jako červenou čáru na silnici, kterou bez problémů zvládnete asi za půl dne.

Nejvíce památek najdete asi na hlavní ulici Prospekt Lenina, kde můžete příležitostně zaskočit i do některého z množství obchodů. Stojí zde také jedna z nejkrásnějších budov ve městě, Sevastyanov dom z konce 19. století, který byl vystavěn v goticko-maurském stylu.

Překvapující však je zjištění, že právě v Jekaterinburgu byla objevena nejstarší dřevěná socha na světě, Big Shigir Idol, stará neuvěřitelných 9500 let, což je více než proslulé egyptské pyramidy.

Mnoho památek ve městě je spojeno s neobvyklými a mnohdy i komickými příběhy, o čemž často vypovídají i jejich jména, například Památník neviditelného člověka či památník Klava, věnovaný počítačové klávesnici.

Mezi místa, která při své návštěvě ale rozhodně nesmíte vynechat, patří bezesporu Chrám všech svatých na krvi. Jméno tohoto velkolepého pravoslavného kostela zní poněkud zlověstně a temně, což může souviset s tím, že byl vystavěn na místě původního Ipaťjevova domu, kde byl v roce 1918 po ročním věznění popraven poslední ruský car Mikuláš, jeho manželka i děti. Chrám byl vybudován jako úchvatný památník, věnovaný zavražděným Romanovcům a vysvěcen byl v červnu 2003, tedy 85 let po této smutné a krvavé události. Kromě toho je však ve městě i řada dalších starobylých kostelů, jako kaple sv. Kateřiny či katedrála Svyato-Troistky, která pochází z 18. století.

Dalším velkým jménem, se kterým se v Jekaterinburgu můžete setkat, je jméno Vladimír Vysockij. A nese ho rovnou druhá nejvyšší mimomoskevská ruská budova, téměř 190 m vysoký mrakodrap. Jeho 52 pater však nemusíte šlapat pěšky, nahoru, na vyhlídkovou plošinu, skýtající nádherné panoramatické výhledy na město, vás vyveze některý ze zdejších výtahů. V přízemí této ohromující budovy se pak můžete porozhlédnout v muzeu Vysockého a prohlédnout si nejrůznější předměty, spojené s jeho životem nebo se dozvědět o životě a díle tohoto velkého ruského písničkáře a básníka. Současně tento mrakodrap lze považovat za jakousi neoficiální ikonu města.

Sice by asi málokdo hledal v centru ruského města památník Beatles, ale v Jekaterinburgu ho opravdu mají. A dokonce jde o jeden z nejznámějších na světě.

 

 

Vzpomínkou na prvního novodobého ruského prezidenta je pak Prezidentské centrum Borise Jelcina, což je vzdělávací a politické centrum, které bylo otevřeno v roce 2015. Konají se zde však také koncerty či několikadenní hudební festivaly, kulturní výstavy i přednášky významných mezinárodních osobností.

Jekaterinburg je však také skvělou příležitostí pro procházky malebnými ulicemi, lemovanými okouzlujícími starými lampami, litinovými ploty kolem krásných tradičních letních domů, které zdobí literární čtvrť města. Jde o kulturní centrum, které oslavuje spisovatele a umělce Uralu, jako Dmitrij Mamina-Sibiryak či Pavel Bazhov.

Umění a kultura jsou ve městě téměř všudypřítomné. K návštěvě láká množství muzeí, jako například Muzeum historie architektury či Muzeum výtvarného umění, s kolekcí ruských avantgardních děl. Upomínkou na slavnou hornickou a klenotnickou minulost je pak Muzeum historie uměleckého dědictví a klenotnictví či Geologické muzeum Uralu. Jekaterinburg je také domovem jednoho z nejstarších ruských divadel a zdejší Státní akademické divadlo opery a baletu se stalo jedním z nejslavnějších divadel v Rusku. Mezi pestrou nabídkou muzei jsou i dětská muzea, mezi nimiž vyniká svou originalitou vědecké muzeum Newton Park, které dětem přibližuje fascinující svět vědy.

Ovšem návštěvníci mohou využít i bohatou nabídku sportů, jako je běh na běžkách, jízda na koni, paragliding, kanoistika nebo turistika. Ideálním místem pro odpolední vycházku je třeba krásné jezero Shartash či tajemné Kamennye palatki. Duch starých časů můžete pak zachytit v prostředí stinné Kharitonovské zahrady s pavilonem.

Pro rodiny s dětmi je pak skvělou volbou třeba návštěva místní ZOO, která je domovem vzácného černého geparda, nebo Aqua Gallery, tedy jedné z největších expozicí exotických ryb v Rusku. Také Centrální park kultury a oddechu, park Majakovského, kde se koná celá řada masových akcí. K návštěvě zve letní divadlo, ale i hudební fontána či dětská železnice. Děti i rodiče určitě upoutá i Jekaterinburgský státní cirkus V.I. Filatova, který pojme až 2600 lidí a každoročně mění svůj program. Nedaleko cirkusu pak každého zaujme nedokončená, necelých 220 m vysoká televizní věž, připomínající svým tvarem figuru šachové královny. Původně měla dosahovat výšky až 360 m.

Děti ocení také návštěvu aquaparku Limpopo, což je krytý vodní park s vynikajícími podmínkami pro venkovní aktivity. Nejmenším dětem nabídne mnoho skluzavek, těm starším pak i umělé vlny či extrémnější varianty vodního vyžití. Pro relax jsou zde komfortní zóny a pochopitelně nechybí ani kavárna a bar pro rodiče. Spoustu zábavy si pak užijete i v zábavním centru Fantasy Grad s mnoha tématicky zaměřenými herními místnostmi. Krytý zábavní park Heroes je věnován neznámějším hrdinům komiksů a filmů, kde si děti mohou zahrát na superhrdinu.

 

 

Zejména mladí lidé si oblíbili břehy městské nádrže Plotinka, kde se konají prakticky všechny městské festivaly. Z města Jekaterinburg se můžete vydat i na některý z polo čí celodenních výletů, například do městečka Nevyansk se známou šikmou věží či k malebným útesům osady Chertova. Většina hotelů také nabízí možnost prohlídky města s průvodcem, takže se můžete pohodlně podívat do všech zdejších zajímavých míst a nemusíte mít obavy, že někde zabloudíte.

 

 

Čtěte také:

Seznam ruských letišť

Doba letu do Ruska

Seznam velkých ruských měst

Nejvyšší hora Ruska

Ruská jezera

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 07.02.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.