Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jezero Lago Maggiore

Pokud se chystáte do italského Piemontu, určitě nezapomeňte navštívit Lago Maggiore. Navštívili byste snad raději Lombardii? Pak nesmíte vynechat Lago Verbano. Nebo snad cestujete na jih Švýcarska a cílem vaší cesty je kanton Ticino? V tom případě si nenechejte ujít Větší jezero.

Ne, nebojte se, nechystáme se vás zasypat informacemi o třech krásných jezerech hodných vaší pozornosti. Všechny tři názvy patří jedinému jezeru, známému především pod názvem Lago Maggiore, které se rozprostírá v podhůří Alp na území dvou států – 80 % leží v  Itálii, 20 % ve  Švýcarsku.

 

Milovníkům čísel nabízíme statistické údaje: délka 66 km, šířka od 2 do 4,5 km, max. hloubka 372 m, hladina se nachází v nadmořské výšce 193 m n.m. S rozlohou 212,5 km² je Lago Maggiore druhé největší jezero v Itálii – největší je Lago di Garda (Gardské jezero), které má rozlohu 370 km2.

 

V evropském měřítku sice Lago Maggiore nepatří ani zdaleka mezi rekordmany co do velikosti, zato oslňuje návštěvníky svojí krásou a rozmanitostí cílů, které v jeho okolí můžete navštívit. Je to jedno z nejkrásnějších jezer Evropy s několika krásnými a zajímavými ostrovy.

Vyžití zde najde každý – sportovci, rybáři, milovníci přírody, ale zkrátka nepřijdou ani milovníci historie a architektury. Můžete odpočívat na břehu jezera, zaplavat si, věnovat se vodním sportům, a když vás voda přestane bavit, vydat se do okolí obdivovat krásy zdejší přírody i dílo lidských rukou.

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Na piemonském pobřeží Lago Maggiore můžete navštívit např. třicetitisícové město Verbania, u kterého se jezero výrazně rozšiřuje díky Verbanskému zálivu. Mimo jiné zde najdete nádhernou botanickou zahradu s téměř 20 tisíci rostlin z celého světa. I mimo botanické zahrady však na březích Lago Maggiore nepřijdou zájemci o rozmanitou flóru zkrátka – rostou tady fíkovníky, olivovníky, citroníky, pomerančovníky, různé druhy palem, nádherně kvetoucí oleandry či kamélie a mnoho dalších pro Středoevropana exotických rostlin. Milovníci architektury ve Verbanii určitě nesmí minout bez povšimnutí renesanční kostel Madonna di Campagna s nádhernou freskovou výzdobou či baziliku San Vittore.

 

 

Zhruba 20 km severně od Verbanie uvidíte na jezeře na dohled od pobřeží Castelli di Cannero - zbytky pevnosti Rocca Vitaliana z 16. století, které vystupují z vody jako připomínka středověkého opevnění. Dnes poskytují bezpečí vodním ptákům, kteří v pozůstatcích hradu hnízdí. Na zříceny platí zákaz vstupu, můžete je však obeplout na lodi.

 

 

Na jih od Verbanie, na druhé straně zálivu, se určitě zastavte v malém pobřežním městečku Stresa. Toto letovisko přitahuje návštěvníky poklidnou atmosférou a krásným prostředím. I zde můžete navštívit botanickou zahradu či muzeum a každoročně se zde v letních měsících koná festival vážné hudby. Spisovatel Ernest Hemingway do Stresy umístil část děje svého románu Sbohem, armádo.

Doporučujeme ve Strese na chvíli opustit pevninu a vyjet si lodí na některý ostrůvků souhrnně zvaných Boromejské ostrovy. Celkem pět ostrovů dostalo název podle italského šlechtického rodu Borromeů, který si na nich vybudoval malé království zahrad, dnes však již samozřejmě přístupné turistům. {odkaz na druhý článek}

Vydáte-li se po návratu na pevninu ze Stresy dále na jih, navštivte také městečko Arona. V jeho blízkosti (přibližně 2 km od města) nemůžete přehlédnout 30 metrovou sochu sv. Karla Boromejského, kněze a milánského biskupa ze šlechtického rodu Boromeů. Socha má vnitřní schodiště a slouží také jako rozhledna. A ten výhled určitě stojí za to! V těsném sousedství obří sochy si můžete prohlédnout také kostel zasvěcený tomuto světci.

Na protějším břehu, tedy na lombardské straně jezera, leží městečko Angera, u kterého jezero tvoří nevelký záliv. Uprostřed zálivu, asi 200 m od břehu, se nachází Isolino Partegora – ostrov o rozloze cca 3,5 km2. Téměř po celém obvodu je obrostlý rákosím, tvoří jej mokřady, ve kterých hnízdí řada chráněných vodních ptáků. Většinu roku „vládnou“ ostrovu kormoráni. Několik desítek metrů na západ leží pod hladinou jezera bludný kámen. K ostrůvku Partegora se váže jedna historická událost – v roce 1776 slavný vědec Alessandro Volta ve zdejších bažinách objevil tzv. bahenní plyn, dnes známý jako metan.

V Angeře nezapomeňte navštívit hrad, který už od poloviny 15. století patří rodině Borromeů. Je výborně udržovaný, takže zde můžete obdivovat krásně zařízené pokoje, navštívit muzeum panenek a prohlédnout si překrásnou zahradu.

Švýcarská část Lago Maggiore je méně navštěvovaná než italská, přestože se i zde najde řada krásných a zajímavých míst. Nejznámější místem na svýcarském břehu Lago Maggiore je Locarno (cca 15 tisíc obyvatel) s proslulým filmovým festivalem. Jste-li milovníci přírody, bude vás při návštěvě Locarna zajímat Falconeria s různými druhy dravých ptáků. Zájemcům o historii doporučujeme např. hrad Visconteo s archeologickým muzeem. Přijedete-li na jaře, určitě si nesmíte nechat ujít nádhernou výstavu kamélií v Parco delle Camelie – pohled na 300 druhů kamélií kvetoucích na břehu jezera pod zasněženými Alpami doslova bere dech. Samozřejmě zde najdete také řadu církevních památek, kterým vévodí klášter a kostel Madonna del Sasso.

 

 

V těsném sousedství Locarna, oddělené pouze řekou Maggia, leží městečko Ascona, právem nazývané „perla Lago Maggiore“. Starobylé městečko, které vás okouzlí svými úzkými uličkami, renesančními domy, nádhernými výhledy na jezero a překrásnými horskými scenériemi v okolí, vždy přitahovalo básníky, spisovatele i malíře. I dnes v ulicích Ascony potkáte pouliční umělce, můžete navštívit místní trhy, stylové obchůdky, muzea, některý z kostelů nebo ruiny středověkého hradu. To vše dává městu velmi romantický nádech.  Rybářské domky na pobřeží Lago Maggiore vytvářejí v Asconě zvláštní středomořskou atmosféru.

 

 

Zdroj: You Tube, Creative Commons Albyphoto 2, Jezero Lago Maggiore

 


 

   
             Mohlo by vás zajímat: 5 největších jezer Itálie
   

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 20.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.