Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

La Gomera, zelený smaragd Kanárského souostroví

Sopečný ostrov, na kterém se tropy setkávají s mírným pásmem, to je La Gomera. Místo, kde můžeme zažít horké dny na plážích tmavého písku u mořského pobřeží, stejně tak jako procházky chladným a vlhkým mlžným pralesem.

 


Vznik ostrova

La Gomera, stejně tak jako ostatní Kanárské ostrovy, vznikla sopečnou erupcí. Poslední výbuch vulkánu je datován do období čtvrtohor. Čedič a popel, vychrlený ze sopečných komínů, se usazoval ve vrstvách, které posléze propálila horká láva. Ještě dnes můžeme na svazích hory Garajonay  vidět zvětralé lávové zátky, tak zvané "roques".

 

Mapa - openstreetmap.org

 

První zastávka Kryštofa Kolumba

Malý ostrůvek ve vodách Atlantiku o rozloze necelých 400 km2, se stal 6. 9. 1462 první zastávkou slavného mořeplavce z Janova, na jeho objevitelské cestě za novým světadílem.

Území  ostrova, druhého nejmenšího z  Kanárského souostroví, je tvořeno  jediným horským masívem (Alto de Garajonay), který vznikl působením vulkánů, aktivních v  této oblasti před mnoha miliony let.

Zajímavé je, že La Gomera byla v minulosti mnohem větší, ale eroze postupem časem zmenšila její rozměr téměř na polovinu.

 

Zdroj videa: YouTube CC, sergiesquivel La Gomera

   

Přírodní krásy ostrovního ráje

Třetina tohoto ostrůvku je součástí národního parku, který zde byl zřízen v roce 1981 a je zapsán na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Asi na 40 km2 se rozkládá prastarý vavřínový prales, kterému se zde daří díky chladnému a vlhkému klimatu. Na některých místech ostrova můžete vidět, jak se od pobřeží až do jeho středu zarývají rokle zvané „barrancos“. Na svazích tabulové hory Fortaleza vytvořili rolníci terasy pro pěstování zeleniny a banánů (platano de canarios), které jsou menší, sladší a také žádané jako vývozní artikl.

Na Gomeře roste kolem 100 tisíc palem, což je nejvíce ze všech Kanárských ostrovů. Pěstují se zde jak palmy kanárské, endemické druhy, tak i běžné palmy africké. Zajímavý je produkt kanárských palem – palmový med.

Pravidelnou vláhu rostlinám zajišťují mraky, které se drží nízko při zemi, absorbují vodu, kterou srážejí a opět vypouštějí na povrch a do lesních potůčků. Tento jev je důležitý z hlediska vodního režimu ostrova, protože asi dvě třetiny pitné vody vznikají právě tímto způsobem.

 

Jen si tak trochu písknout…

U nás si pískají ti, kteří se cítí nadmíru spokojeně. Na ostrově La Gomera se domorodcům z toho důvodu musí dařit skvěle. Ostrované, vyjma úřední španělštiny, hvízdají unikátním jazykem (El Silbo), jehož původ sahá do dávné minulosti. Pískáním komunikují přes hluboká údolí. Nejlepší pískači prý zvládnou překlenout i vzdálenost 4 km.

 

Cestovní ruch

Změdělství, původní obživa ostrovanů, ustoupilo stranou cestovnímu ruchu. Díky hornatému reliéfu a menšímu počtu přístupných pláží na koupání se zde není rozšířena masová turistika. Na jihu ostrova vznikla tři turistická centra - Valle Gran Rey, Playa de Santiago a hlavní městečko San Sebastián de la Gomera. Zvláště Valle Gran Rey je možné přirovnat k jiným, známějším rekreačním centrům na Kanárských ostrovech. Je oblíbeno zvláště německými turisty, kteří oceňují vybavenost pro správně trávenou dovolenou. Nechybí tu hotely, bary, restaurace a samozřejmě pláže, kde se dá za krásných slunečných dní pohodově odpočívat a užívat teplých mořských vln.

 

 

Playa de Santiago leží v nejteplejší části ostrova. Je oblíbeno pro svou polohu, jež umožňuje variabilní trávení volného času, díky blízké dostupnosti dobře značených stezek vedoucích do překrásné přírody.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, David Stacey

 

Tipy na ubytování

Casa Rural Los Helechos

Cena na noc pro dva - 1 502 Kč

Classic Wooden Sailing Boat

Cena na noc pro dva - 1 580 Kč

 

Vydáte-li se na Gomeru, užijete si moře, hor, milých lidí i putování divokou přírodou. Ostrov je dobře uzpůsoben k pěší chůzi, neboť je doslova protkán sítí stezek a cestiček až do těch nejzazších koutů území.

 

 

Přehled Kanárských ostrovů:

El Hierro, Fuerteventura, Gran Canaria, La Gomera, La Palma, Lanzarote, Tenerife

 

 

     
               Seznam letišť na Kanárských ostrovech  
     

 


Vložil/a: Daniel Česák 10.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.