Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Marmarské moře

Marmarské moře tvoří součást významné vodní cesty. Ta spojuje Černé moře přes Bospor a Středozemní moře přes Dardanely.

Vnitrozemské moře má celkem rozlohu 11 140 km² a nejhlubší místo se nachází v hloubce kolem 1 370 metrů.

Název patrně vznikl kvůli špatnému překladu, správná verze by spíše měla být Mramorové moře, právě kvůli četným ložiskům mramoru.

 

 

Města na pobřeží moře

Marmarské moře omývá z větší části tureckou metropoli Istanbul. Pokud sem tedy zavítají turisté, pro které se jedná o velmi oblíbenou lokaci, pravděpodobně se dívají právě do vln Marmarského moře. Hlavně v četných zátokách se dá schovat před ruchem velkoměsta.

Po obou březích moře se pak rozkládají dvě města - Bursa a Edirne. To jsou nejdůležitější sídla Osmanského impéria. Samotná oblast moře je přitom známá už od dob antiky, protože se objevuje v některých bájích. A mnohé civilizace o ni sváděly těžké boje. Nejprve se ocitla v područí Řecka, posléze Říma, později zde svůj výrazný vliv měli i právě Osmanští Turci.

 

 

Pozoruhodnosti Marmarského moře

Přestože se jedná o moře malé, strategicky je velmi významné. Stále se totiž jedná o důležitou trasu námořní dopravy, ostatně Instanbul je právě důležitým přístavem. Především tudy plují tankery dopravující ropu z Ruska a zakavkazských oblastí. Což skýtá značné nebezpečí a lodě se tady často střetávají.

Jinak je pobřeží lemováno četnými mešitami, zříceninami hradů i rybářskými vesničkami. Co byste tu nenašli, tak to jsou rozsáhlé hotelové komplexy. Spíše si během dovolené užijete atmosféru autentického Turecka.

Moře a jeho fauna je citelně ohroženo zejména průmyslovým rybolovem. Jeho „zásluhou“ vyhynula již bezmála stovka druhů. Ryby se sem během podzimních měsíců začínají přesouvat ze studenějších vod Černého moře. Ryby se zde nesmí lovit sítí, toto nařízení se však značnou měrou porušuje.

Negativně se na místní fauně podepisuje rovněž alarmující úroveň znečištění moře. Důvod je zřetelný - vysoký počet průmyslových závodů.

 

 

   
                                     Mohlo by vás zajímat: Seznam moří
   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.