Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Morskie oko: perla Vysokých Tater

Mnoho cestovatelů dnes míří doslova na druhý konec světa, aby mohli na vlastní oči vidět nejrůznější přírodní scenérie. Ovšem tvrzení, že za krásnými místy se nemusí cestovat daleko, nemusí být vždy klišé a vyplatí se ověřit na vlastní oči.

Jedním z nejhezčích míst, jaké můžete v okolních státech navštívit, je horské jezero Morskie oko v polských Tatrách, jenom pár kilometrů od hranice se Slovenskem.

 

 

O Morskiem oku

Poprvé, když jsem se se jménem Morskie oko potkala, bylo to jméno klubu v nedalekém městečku Zakopane. S jistotou ovšem mohu říct, že to ten klub byl pojmenovaný podle jezera, nikoliv naopak. Morskie oko je ikona tamní oblasti a už když zadáte do vyhledávače Zakopane, většina obrázků budou fotky právě Morskieho oka, přestože se od samotného města nachází docela daleko.

 

 

A co tedy ono Morskie oko je? Je to největší jezero ve Vysokých Tatrách, ležící ve výšce 1300 metrů nad mořem, i v létě je tedy možné ochladit se zde zbytky sněhu. Jeho původ je ledovcový, je obklopeno převážně lesy a horami.

Zajímavé je, že toto jezero je přírodně zarybněné a vzhledem k průzračnosti jezera není těžké hejno ryb zahlédnout. S tím souvisí přísná ochrana celé oblasti, při výletu k Morskiemu oku pravděpodobně potkáte několik pracovníků dohlížejících na turisty, takže odhazovat odpadky na zem ani nezkoušejte, hrozí vám vysoká pokuta.

 

 

Jak se k Morskiemu oku dostat?

Cesta k Morskiemu oku z České republiky není nijak zvlášť komplikovaná, zvlášť, pokud bydlíte na Ostravsku. Z Ostravy se dá do městečka Zakopane dostat přímo Flixbusem, který jezdí jednou denně. Pokud potřebujete flexibilnější plán, můžete využít spojů RegioJetu, Tiger Busu, Leo Expressu nebo třeba Českých drah do Krakowa, odkud jezdí každou chvíli autobusy do Zakopane (můžeme říct, že prakticky každých 10 minut- spoje můžete najít na busradar.com). Jedna cesta z Ostravy do Zakopane a zpět nás vyjde na 500-600 korun.

Ze Zakopane se potom vyplatí dojet dalším autobusem za pár zlotých k bráně, odkud už musíte k jezeru po svých. Poláci si nenechají ujít žádnou příležitost, aby z turistů vytáhli peníze, takže ještě než se vydáte na 9 km dlouhou cestu k jezeru, musíte zaplatit 5 zlotých, což je asi 30-35 korun (pokud jste student nebo velká skupina, zaplatíte méně).

Cesta vede přeážně lesem, opravdu mírným terénem, po asfaltové silnici, zvládne ji prakticky každý. Sem tam budete mít možnost zkrátit si výšlap prudší kamenitou stezkou. Přestože cesta opravdu není náročná, můžete si namísto pěší tůry zaplatit povozy tažené koňmi, které jezdí oběma směry každou chvíli.

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Během cesty budete mít několik možností občerstvit se, hospoda se nachází i přímo na místě. Kolem jezera také vede cesta, kterou se určitě vyplatí absolvovat, ačkoliv je už trochu náročnější a opatrnost je na místě. Celé místo je hodně zpopularizované, čekejte tedy hodně turistů, kteří jsou ovšem ve většině případů ohleduplní, takže vám nijak nepřekáží.

 

 

Atrakce v okolí

Pokud se budete i po téměř 20 km dlouhé tůře cítit plní energie, vyplatí se také zastavit v již zmiňovaném městečku Zakopane. Má spoustu krásných ulic, kaváren, kostelů, a také obchodů, kde se dají mimo jiné nakoupit levné a zároveň vynikající polské sladkosti. Noční život v Zakopne také rozhodně stojí za zmínku, obzvlášť během víkendů má otevřeno několik příjemných klubů se vstupem většinou za 10 zlotých (60-70 Kč). V okolí je také mnoho horských chat, ve kterých se dá za pár korun ubytovat.

Pokud hledáte místo v blízkém zahraničí, kam vyrazit s přáteli, ale i s rodinou, je Morskie oko vynikající volba. Výlet vás nevyjde nijak draze a budete mít možnost vidět jedno z nejhezčích horských jezer v Evropě. Přesvědčte se, že za krásnými místy se vážně nemusí cestovat daleko.

Autor: Simona Petrů
   
   

 

Inspirace na výlety k polským sousedům:

K moři jen 20 km od hranic? - Nyskie jezero

Mazurská jezera

Zakopane: populární turistické středisko najdete v jižním Polsku

Do polských Krkonoš na kole

Nejvyšší hora Polska

Přehled lyžařských zájezdů

Kladsko a jeho dvě tváře

K moři na sever?

Lázeňská Kudowa-Zdrój

Štětín

 

 

logo

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.