Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Amsterdamu

Amsterdam je hlavním městem  Nizozemí, přestože vláda i královská rodina sídlí v Haagu. Se svými 762 tisíci obyvateli je Amsterdam zároveň největší město v zemi.

 

 

Systém dopravní obslužnosti ve městě (městská doprava) je dokonalý. Najdete tu samozřejmě metro, tramvaje, městskou železnici, autobusy a lodní dopravu.

 

Metro

V současnosti fungují ve městě 4 trasy metra, pátá linka je ve výstavbě, avšak bude co nejdříve zprovozněna. Délka tras je více než padesát kilometrů s 52 stanice, z nichž většina jezdí po povrchu, jen 5 stanic je v podzemí. Vlaky metra jezdí každých 5 minut; v centru, kde se potkává více linek, jsou intervaly ještě častější.

 

 

Mapa amsterdamského metra (s roky otevření), By Alargule [CC BY-SA 4.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

 

Tramvaje

Tramvajová síť je dlouhá více než 200 kilometrů, v provozu je 17 linek. V noci tramvaje nejezdí, zato však má Amsterdam kromě osobních tramvají také tramvaje nákladní.

Speciální tramvajové linky:

  • Sneltramlinie 51 – expresní linka, která míří do města Diemen
  • De Red Crosser – speciální tramvaj holandského červeného kříže, která je vybavena zdravotnickým prostředky a potřebami; pohybuje se po různých trasách pro poskytnutí potřebné pomoci postižených osobám, nebo starým a nemocným lidem
   

 

Železniční doprava

Pozornost si zaslouží Hlavní vlakové nádraží, které je vystavěno na třech umělých ostrovech a 900 pilotech, a to v písku. Vyjíždějí z něj nejen mezinárodní vlakové soupravy, ale třeba i CityNightLine, vlaky regionální a městské. Městská železnice má jen jednu trasu, jezdí okruhem kolem středu města a je napojena na ostatní dopravu.

 

 

Autobusová doprava

Tuto dopravu provozují tři společnosti: GVB, Connexion a Arriva. Ve městě jezdí asi 85 linek (v noci 12 spojů) z Centraal Station. Některé linky vedou i po dálničním okruhu.

 

Vodní doprava

Provozováno je pět lodních linek a ještě několik trajektů. Tři spoje končí na Centraal Station, kde jsou napojeny na autobusové spoje.

 

Jako i v jiných hlavních evropských i světových městech, tak i v Amsterdamu, se k přepravě osob hojně využívají  bicykly. Většina obyvatel se ve městě přepravuje na kole po dokonalém systému cyklostezek.

 

 Autem je dobré jezdit po okruzích, ale pohybovat se jím v centru je skoro nemožné – zácpy, problémy s parkováním.

 

 

 

 

     
 

Mohlo by vás zaímat: Letiště Schiphol (AMS) v Amsterdamu

 
     

 

 

 

 

Čtěte také:

Amsterdam, město tulipánů

10 míst, která musíte navštívit v Amsterdamu

Mapa metra v Amsterdamu

Vlakové nádraží - Amsterdam Centraal

 

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 01.08.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.