Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Co a jak ve městě Haag

Všem, kteří mají v plánu si letos udělat dovolenou, prázdniny, či prodloužený víkend v Holandsku, by se mohl hodit tento krátký článek. Kromě známých turistických center, jakými jsou například univerzitní město Groningen nebo historický Rotterdam, je totiž skvělým tipem na výlet také město Haag, které rozhodně za návštěvu stojí.Haag (známý v holandštině jako Den Haag) se nachází v jihozápadní části země, v provincii Zuid-Holland (Jižní Holandsko), na pobřeží Severního moře.

Ačkoliv je v celosvětovém měřítku Haag městem poměrně malým (s rozlohou 98,2km² se dá srovnat např. s Hradcem Králové nebo Olomoucí), pro Holanďany má toto malebné město obrovský význam – sídlí zde totiž sám panovník (král Vilém-Alexandr), parlament a vláda. 

Haag nabízí svým návštěvníkům širokou škálu pamětihodností, objektů a míst k zábavě, takže ať už jste příznivcem historie, přírody, sportu nebo hudby, rozhodně se zde nudit nebudete. 

 


Památky

Začneme historickým centrem. V samém středu města se nachází tzv. Binnenhof – nejstarší sídlo nizozemských vladařů s krásným historickým nádvořím. Holanďané jsou na něj právem hrdí, vždyť toto místo bylo svědkem důležitých politických událostí v holandských dějinách a dnes je sídlem holandské vlády. Za vidění stojí zejména Rytířský sál, na jehož trůně král každoročně pronáší svůj projev v tzv. Princův den (státní svátek v září, při němž se otevírá nový parlamentní rok).

Rozhodně taktéž doporučuji při pobytu v Haagu podívat se k některému z paláců - mezi nejpopulárnější patří například Noordeinde palace nebo Palác míru. Kdo si potrpí na větrné mlýny, které jsou pro Holandsko typické, může zavítat k mlýnu Korenmolen De Koreaner. 

 


Příznivcům výtvarného umění doporučuji podívat se do Mořicova domu, který obsahuje sbírku slavných obrazů z dob rakouské zlaté éry. Můžete si zde prohlédnout obrazy od Vermeera, Fabritia nebo třeba Rembrandta.

Scheveningen je mým tipem pro ty, kdo milují moře a pobřeží. Tady si můžete nejen zaplavat (když vám bude přát počasí), ale také navštívit muzeum mořských živočichů Sea Life nebo si užít výhled na město z velkého ruského kola Reuzenrad. Více informací načerpáte na oficiálním webu zde.

 

                          Další zajímavá musea v Haagu

Madurodam

Museum zmenšených známých budov

www.madurodam.nl

Panorama Mesdag

Museum maleb, panoramata

www.panorama-mesdag.nl

 

Prison Gate Museum

Museum zločinu, pohled do minulosti

www.gevangenpoort.nl

Stichting Atlantikwall Museum Scheveningen

Museum bunkrů z 2. Světové války

http://atlantikwallmuseum.nl/en

Fotomuseum den Haag

Museum fotografií

www.fotomuseumdenhaag.nl


Tipy na hotely:

  Cena na noc pro dva - 1 566 Kč
  Cena na noc pro dva - 1 582 Kč

 

Doprava

Asi nejsnazším způsobem, jak se do Haagu dostat, je letecká doprava. Přímo v Haagu sice žádné letiště není, ale pokud si koupíte letenku do Rotterdamu, vězte, že odtamtud se dá velmi snadno dojet vlakem do centra Haagu. Cesta trvá kolem 20 minut. Jestliže preferujete pozemní dopravu, můžete využít přímých autobusových linek, které jezdí z Brna, Prahy a Plzně. Cesta trvá kolem 14hodin a jezdí se většinou přes noc. Železnici bych nedoporučila, vzhledem k nutnosti přestupů (často tří nebo čtyř) a s tím spojených vysokých nákladů za cestu. 

 Všem, kteří se pro Haag rozhodnou, přeji příjemný pobyt a také šťastný návrat domů. 

 Autor: Marie Samková

 

 


 

Zdroj videa: YouTube CC, Dirk Upnmoor, tramvaje v Hagu

 

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam holandských letišť

   

 

             Další holandská města, která by byla škoda nenavštívit
  Amsterdam Rotterdam Zandvoort Utrecht  
  Eindhoven Valkenburg Haarlem    

 

 

Last minute zájezdy do Holandska - přehled

 

Vložil/a: Daniel Česák 20.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.