Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Největší jezero Evropy - Ladožské jezero

Pojďte se s námi projít po krásách jednoho z nejrozmanitějších jezer v  Rusku a jeho početných ostrovů. Ladožské jezero je největší v Evropě a patnácté největší na světě. Rozkládá se mezi Karelskou republikou a Leningradskou oblastí. Nachází se nedaleko hranic s Finskem.

Nejbližším velkým městem je Petrohrad a díky tomu je oblíbeným turistickým cílem. K největším lákadlům patří Staroladožský kanál zbudovaný již 18. století, a pevnost Schlüsselburg, která byla v roce 1990 zařazena do Světového dědictví UNESCO.

 

Jezero má tektonický původ a o jeho dotvoření se zasloužily čtvrtohorní ledovce. Celková rozloha činí zhruba 17 700 m2. Průměrná hloubka jezera je 51 m, avšak na nejhlubším místě má 230 m.

 

 

 

Pláže a fjordy

Severní hranice jezera je tvořena tzv. Karelskou šíjí, úzkým pruhem země mezi Finským zálivem a samotným jezerem. Břehy jsou skalnaté a vysoké, podobné fjordům. Většinu severního pobřeží pokrývají lesy. Na opačném jižním břehu se nachází spíše mírně členité pláže s pískem či kameny. Zdejší klima je mírně chladné, v zimě však může jezero zamrznout až do hloubky jednoho metru.

Největšími přítoky jsou řeky Volchov a Svir. Naopak nejvíce vody odvádí do Finského zálivu řeka Něva.

Nepočetnějšími zástupci fauny jsou především lososi, pstruhy či candáti. Čas od času lze zde potkat i tuleně.

 

 

 

Ostrovy a města

Na jezeře můžeme najít téměř 660 ostrovů, největší z nich jsou Riskalansari, Kipolu a Tulolasari. Na ostrovech Koněvic a Vallam se nacházejí významné kláštery. Největšími městy na pobřeží jsou Korela a Orešek se zhruba třinácti tisíci obyvateli.

 

Ubytování poblíž jezera

 

Cottages Mantiansaari

Cena na noc  - 756 Kč
 

Cottage Novak

Cena na noc  - 2 024 Kč

Poloha jezera, zdroj mapy - openstreetmap.org, Lake Ladoga - Google mapa

 

„Cesta života“

Nejvýznamnější úlohu sehrálo jezero při oblehání Leningradu (dnes Petrohrad). Když německá armáda nedokázala dobít město, rozhodla se v září 1941 město vyhladovět. Město bylo v obležení téměř 900 dnů. Jednou z mála cest, kterou se nepodařilo uzavřít, byla cesta přes zamrzlé Ladožské jezero. Evakuovalo se přes něj asi 1,3 milionu lidí a opačným směrem byly dopravovány zásoby. Navzdory této cestě byl denní příděl chleba jen 125 g (pro dělníky 250 g). Cesta přes zamrzlé jezero často končila tragicky na jeho dně kvůli nedostatečné tloušťce ledu a síle německých náletů. Přesný počet obětí není znám, ale odhaduje se, že potopen či rozstřílen byl každý čtvrtý vůz.

Autor: Kateřina Morávková

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Maslenica a Velikonoce v Petrohradu

Z Prahy do Ruska (Petrohradu) za 3 190 Kč

Ruská kuchyně - žaludek versus peněženka v Petrohradě

5 největších jezer Ruska

Letiště Petrohrad (LED)

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.10.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.