Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava (MHD) ve Frankfurtu nad Mohanem

Překrásné německé město, často přirovnávané k New Yorku. Mezinárodní letiště, mrakodrapy a kouzelné až pohádkové centrum města, dává Frankfurtu nad Mohanem zvláštní charakter velkoměsta. Pyšní se pátou příčkou největšího města v Německu. Město leží na obou březích řeky Mohan. Frankfurt nad Mohanem je sídlem významných bankovních institucí, dále důležitým veletržním městem a evropským dopravním uzlem. Frankfurtské hlavní nádraží - Hauptbahnhof - je toho důkazem, navíc budova nádraží je architektonickým skvostem.

 

 

 

U dopravy jako takové již zůstaneme a podíváme se podrobněji na její podobu, specifika, důležitost a zajímavosti.
MHD je ve Frankfurtu nad Mohanem, jak se zajisté i očekává, patřičně vyspělá. Krkem, který hýbe vším ostatním, jsou zejména podpovrchové tramvaje - metro -, dále tramvaje klasické a neméně významnou součást tvoří železnice a autobusy.

 

Metro - Podpovrchové tramvaje

Tzv. U-Bahn, chcete-li klasické metro, které tyto soupravy nejvíce připomínají. Původně šlo však skutečně o tramvajové vozy. Postupně prošly tramvaje přestavbou na moderní systémy, připomínající právě nám známé metro a tramvaje ho nad povrchem dále doplňují. Oba systémy se však hojně doplňují. Síť metra je provozována několika linkami. Základní trasy se ke konci větví a většinou vyjíždějí na povrch. Všechny linky mají nástup na úrovni podlahy.

 

Klasické tramvaje

Síť místních tramvají měří dnes něco kolem šedesáti kilometrů. Tyto tratě se ve většině případů rozbíhají od centra do všech směrů. Jde o rozmanité trasy, někdy i ve velmi romantickém duchu :-)

 

Autobusy

Autobusové nádraží je součástí vlakového nádraží. Autobusová doprava zde tvoří, jako všude jinde, důležitý doplněk tramvají a dráhy metra. Významná je její úloha v noci, kdy speciálně označené vozy, vyjíždějí pravidelně po kratších časových intervalech.

 

Vlaky

Frankfurt nad Mohanem je i důležitou křižovatkou v železniční dopravě. Budova nádraží prošla v roce 2006 kompletní rekonstrukcí a nachází se skoro v samotném centru města. Za jediný rok projde nádražím na 90 milionů pasažérů. Za jeden den tu projede cca 1800 vlaků. Frankfurtské nádraží se považuje za jedno z nejbezpečnějších v Německu. S Českou republikou má Frankfurt zajištěno spojení denně. Vlaky tvoří také regionální dopravu a dále jsou tu příměstské vlaky, připomínající svým provozem metro.

 

 

S-Bahn, U-Bahn a tramvajové linky , autor: Creative Commons - Langec

Detailnější mapa

 

 

Letiště

Letiště ve Frankfurtu má zcela mimořádný význam. V blízkosti rozsáhlého terminálu vede dálnice a další významný spoj s ním a okolím zajišťuje železnice. Letiště má zde svůj vlastní systém automatického metra, které slouží k přesunu mezi jednotlivými terminály.

 

Automobilová doprava

Frankfurt nad Mohanem protíná poměrně hustá síť silnic a dálnic. K těm nejvýznamnějším se řadí dálnice A3. Ta vede i kolem terminálu letiště. Důležitým bodem automobilové dopravy je dálniční křižovatka Frankfurter Kreuz, která propojuje dálnice ze všech světových stran. Denně zde projede kolem tří set tisíc vozidel.

 

Městská doprava - tarif a jízdné

 tarif

Městskou dopravu zajišťují autobusy, tramvaje a metro. Platí zde tarif integrovaného dopravního systému RMW - Rhein - Main - Verkehrsverbund. Území jím obsluhované je rozděleno do tarifních zón (jako např. v Brně) a sahá i do sousedních spolkových zemí. Jízdné je do města i z města děleno do cenových skupin. Určují se dle stejně barevně označených tarifních zón obepínající Frankfurt. Trochu to připomíná systém pražského metra. Letiště patří do zvláštní zóny a má i vlastní tarif.

 

 jízdné

Jízdenky na městskou dopravu koupíte v automatech, které jsou na každé zastávce a v každém vstupu na metro. Jakmile nastoupíte jízdenky se již nijak neoznačují. V autobusech je možné jízdenku koupit přímo u řidiče. Automaty přijímají jak karty, bankovky tak mince. Pro návštěvníky se jistě vyplatí zakoupit výhodnou jednodenní jízdenku. Ceny jízdného se často mění.

 

Autor: Michaela Částková

 

 

    Mohlo by vás zajímat:
   

Prozkoumejte Frankfurt nad Mohanem, nejmenší ...

   

Největší německé letiště - Frankfurt nad Mohanem ...

   

Doprava na Letiště Frankfurt (FRA)

   

Hotely poblíž Letiště Frankfurt nad Mohanem

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 22.08.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.