Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Co s sebou na dovolenou za jídlo? Tipy pro vegetariány, dietáře i alergiky

Foto, cs.wikipedia.orgPreferujete zdravý životní styl a máte před sebou několikadenní výlet či přímo dovolenou? Chystáte se pod stan do přírody nebo do kempu? Ať jste si vybrali cílovou destinaci tady v tuzemsku či v zahraničí, možná tápete nad tím, co si přibalit s sebou a co vlastně kupovat až na místě, bude-li v blízkosti nějaký obchod.

Pokud člověk není vázán navyklým stravovacím režimem či speciálním jídelníčkem, je mu často lhostejné, co při zahánění hladu pozře – nezdráhá se ani navštěvovat rychlá občerstvení a bez znalostí složení stravy se uspokojí s hamburgerem či mísou hranolek na celý den.

Co ale dělat, pokud mezi takové „všejedlíky“ nepatříte? Anebo si neumíte představit den bez oblíbených potravin či chcete ušetřit na určitých potravinách, které vyjdou v zahraničí na větší obnos, popřípadě nejsou vůbec dostupné? Rádi vám poradíme!


Jaké potraviny vybírat?

Při výběru hleďte především na to, kolik místa můžete ve svém zavazadle jídlu vyhradit a jaké možnosti budete mít k jeho uskladnění v cíli své výpravy. Je-li v místě vaší dovolené možnost využívání lednice, pak si můžete dovolit dovézt i potraviny s kratší dobou trvanlivosti, vyžadující nízké skladovací teploty. Přivézt si tak s sebou lze mléčné výrobky jako tvarohy a sýry, dále masné výrobky v podobě kvalitní šunky či uzeného masa. K transportu je však nutná tzv. autolednice – buď s vnitřními namraženými výplněmi anebo na elektrický pohon. O něco těžší je situace, pokud v místě působení lednice dostupná nebude – v tomto případě je nutné sáhnout po potravinách suchých, konzervovaných a sterilizovaných. Výběr pokrmů též ovlivňuje i fakt, zda budete moct dovezené potraviny vařit či alespoň ohřát.


Když jste vegetariánem či veganem

Pak je nutné dbát na pestrost stravy, kdy se nestačí uspokojit mávnutím ruky nad jídelníčkem s tím, že zeleninu a ovoce koupíte či seženete všude. Tělo pro své fungování potřebuje i nálož sacharidů a samozřejmě tuků i bílkovin, a to i v relativně krátkém čase, který výletování či dovolená zabere. Přibalte si proto s sebou rozhodně luštěniny – sóju, hrách, čočku, cizrnu a fazole. Pokud máte možnost vaření, pak klidně volte sušené, které si na místě připravíte. Nebude-li delší příprava možná, pak rozhodně zvolte variantu v konzervách. Fazole zakonzervované v rajčatové omáčce můžete podávat i jako hlavní chod, doplnit je stačí o kousek pečiva či extrudovaný výrobek. Právě různé knäckebroty, rýžové chlebíčky či křehké plátky se hodí jako náhrada běžného pečiva a stravu doplní o potřebné sacharidy. Jako zdroj bílkovin, jenž je trvanlivý a snadno připravitelný, poslouží i sojový granulát. Přílohu lze připravit z kus kusu a jiných těstovin, pohanky, bulguru, jemných krup, rýže – vše stačí zalít horkou vodou a nechat dojít nebo krátce povařit.

 

Foto, cs.wikipedia.org

 

Když dbáte na linii a zdravý životní styl

Nechcete se ládovat nezdravým jídlem ani na dovolené? Pak je nejideálnějším řešením si přibalit vlastní, dietní a zdravé pokrmy přímo s sebou. Nevadí-li vám konzumace masa a berete-li ho jako častou součást svého jídelníčku, pak je skvělým řešením jeho zavaření do sklenic. Stačí jen správný poměr soli, vody a případně i koření a cca dvouhodinové vaření. K přípravě nepotřebujete ani speciální zavařovací hrnec, postačí i ten běžný. Tímto způsobem můžete zavařit v podstatě jakýkoliv druh masa. Nevýhodou zavařených sklenic je jejich hmotnost, proto zavařte spíše několik větších sklenic než spoustu malých. Zavařené maso si též můžete koupit, ale počítejte s příměsí přídatných látek. Zdravé, bez „éček“, trvanlivé a rovněž skladné jsou konzervy s tuňákem, sledi, sardinkami a šproty – i ty se dají použít jako zdroj cenných bílkovin. Jako lehká svačina pro opravdu zdravému stylu holdující jedince poslouží výborně i dětská výživa – masové směsi připravované se zeleninou a rýžovou či bramborovou zavářkou. Na místě si je lze dochutit kořením či nakrájenou zeleninou, výborné jsou též jako omáčka. Přílohy mohou být ty samé jako v případě vegetariánského jídelníčku, zmiňovaného výše.

 

Když vám stěžuje život potravinová alergie

Pokud trpíte alergií na laktózu, máte stále na výběr z nepřeberného množství různých druhů potravin – vybrat si můžete z již výše doporučovaných s tím, že si pohlídáte důkladněji složení. Pozor si dejte zejména u rýžových chlebíčků či knäckebrotů – některé typy jsou vyráběny s příměsí mléka. Pokud však trpíte alergií na lepek či intolerancí, pak se možnosti, co vzít s sebou za jídlo, poněkud ztenčují. Rozhodně je nutné si nějaké potraviny s sebou odvézt, neboť kupříkladu v zahraničních oblastech nemusí být bezlepkové potraviny snadno dostupné či budou výrazně dražší než v tuzemsku. Ve vašem případě opět doporučujeme luštěniny v konzervách i sušeném stavu, konzervy s rybím masem, vlastní zavařené maso, sojový granulát. Tabu je pro vás kus kus, kroupy či oves. Místo nich si přibalte kukuřičné vločky či polentu, jáhly, čirok a pohanku výborně poslouží jednak pro přípravu kupříkladu ranní kaše, jednak jako příloha k masu či jiné bílkovině nebo na nákyp. Na zahuštění případných polévek či omáček poslouží výborně tzv. hraška. Cereálie připravované s ovocem můžete dochutit pudinkovým práškem, dbejte na to, aby byl bezlepkový.

 

Foto, cs.wikipedia.org

 

A co instantní potraviny?

Pod pojmem „instantní“ se většině z nás vybaví především klasické pytlíkové polévky, které se jen zalijí horkou vodou. Bohužel, ty běžně prodávané se „chlubí“ příměsemi v podobě glutamátu, emulgátorů, aromat a zahušťovadel. Navíc neobsahují potřebné množství bílkovin ani tuků vyjma sacharidů, žaludek je tak plněn pouze zahuštěnou vodou. Výživnost takové polévky se v podstatě rovná nule, rozhodně se nedá mluvit potravině, která by byla prospěšná našemu zdraví. Představa „škodlivosti“ instantních pokrmů je však spojována nejen s polévkami, byť na všechno instantní zboží v obchodech nemůžeme pohlížet stejně přísně. Řada instantních potravin je totiž i zdraví prospěšná, přičemž skutečně ušetří drahocenné minuty volného času, které by jinak padly nazmar při klasické, zdlouhavé přípravě jídla.

Nebojte si tedy přibalit instantní kaše či vločky – pohankové, jáhlové, ovesné i luštěninové. Ona „instantnost“ totiž nespočívá v množství obsažených aditiv, ale v jednoduchém triku – obiloviny a pseudoobiloviny jsou nadrcené na jemno a předvařené, luštěniny zase stlačené do rychlo uvařitelných vloček. V prodejnách zdravé výživy seženete i speciální instantní polévky na luštěninové bázi s různými příměsemi – kupříkladu s mořskými řasami. Tyto polévky zpravidla neobsahují nic zdraví neprospěšného, navíc jsou díky obsahu luštěnin opravdu hutná a plné bílkovin a v řadě případů bez lepku. Výživnost pozvednete přidáním rozšlehaného vejce nebo nastrouhaného sýru.

Sbaleno? Jídelníček naplánován? V duši klid, v srdci radost a v hlavě směs pozitivních myšlenek, upínajících se k nadcházejícím dnům volna, pohody a nových zážitků? Tak je to správně! Užijte si dovolenou se vším všudy!

A nebojte se lehkého experimentování – i na poli svých stravovacích návyků, přeci jenom ochutnávání místních specialit k cestování patří bez ohledu na to, držíte-li se hranic České republiky nebo jste se vydali do exotičtějších lokalit.

Autor: Simona K.

 

 


 

 

 

 

A teď se podíváme do světa skrz žaludek

Thajská kuchyně Salvádorská kuchyně
   
Guatemalská kuchyně Yucatánská kuchyně

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.