Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Salvadorská kuchyně

KuchyněCestování Salvadorem je velmi příjemná a levná záležitost. Je to malý stát, díky čemuž se vyhnete dlouhým  a únavným přejezdům. Možná právě kvůli poměrně krátkým vzdálenostem mezi městy není v této zemi tak hojně rozšířen prodej jídel v autobusech tak, jako je tomu v ostatních zemích Střední Ameriky.

Tady se zkrátka musíte najíst před cestou nebo až v cílové stanici. A co je chloubou místní kuchyně?

 

Pupusas s lahodnými náplněmi
Salvadorská kuchyně má jednu specialitu, která je pro zemi typická. Seženete ji totiž úplně všude. Jedná se o okrouhlé placky, které se plní různými náplněmi. Může to být sýr, kuřecí nebo vepřové maso, smažená červená rýže a nebo smažené prasečí kůžičky, neboli chicharrón.

Ačkoliv vás pojem „prasečí kůžička“ může od ochutnání tohoto jídla odrazovat, překonejte se a ochutnejte. Jedná se o překvapivě dobrou chuť. Objednáte-li si pupusas revueltas, dostane náplň, kde je smícháno všechno dohromady.

 

Pupusas

 

Pupusas se podávají horké a jako příloha slouží kyselý salát. Na každém stole v každé pupusería, jak se tyto speciální jídelny nabízející pupusas, nazývají, stojí velká nádoba plná zelí, chuťově podobná naší kysané zelenině. Tuto jednoduchou ale nepostradatelnou přílohu si naberete k talířku s pupusas a do nekonečna si můžete přidávat.

Pupusas se jí rukama a namáčí se do červené omáčky z rajčat, která je jemná a rozhodně nepálí. Ceny za pupusas se dost liší. Záleží, zda si je dáte v obyčejné jídelně nebo vyhlášeném podniku pro turisty. Ty obyčejné můžete koupit i za 0,30 USD, ty dražší stojí kolem 2 USD, ale bývají větší a náplně zajímavější.Mohlo by vás zajímat:

Přečtěte si cestopis: Salvadorem po květinové cestě zde.


 

Bohatá snídaně pro skvělé nastartování dne
To, co mají v Salvadoru nejlepší, jsou také jejich snídaně. Skládají se většinou z míchaných vajíček, rýže s fazolemi (casamiento), kousku sýra, který se svou konzistencí podobá balkánskému, smetanového sýra a samozřejmě několika mnoho tortill. Nikdy nechybí sladký smažený banán. Taková snídaně je vydatná, lahodná a dlouho po ní nebudete mít hlad.

 

Salvadorská snídaně

 

Sladké „džusy“ žízeň neuhasí
Až na malé výjimky nepočítejte s tím, že se pod pojmem jugo, licuado nebo refresco bude skrývat třeba čerstvě vymačkaná šťáva z exotického ovoce. Velmi často se jedná pouze o přeslazený sirup smíchaný s vodou, případně s mlékem. Takový drink vám žízeň na salvadorském slunci určitě neuhasí. Rozhodně si raději kupte v obchodě vodu.Kukuřice na špejli nebo v kelímku
Co však byste ochutnat měli, zejména, budete-li v horských oblastech, je atol nebo atol elote. Elote znamená v překladu kukuřice a také tento speciální a opravdu lahodný nápoj je z kukuřice vyroben. Dále je obohacen o různé další chutě, takže můžete mít atol ananasový, jablkový nebo i vanilkový. Dokonale vás zahřeje a rozhodně vám zachutná.

Zajímavá jídla můžete ochutnat  v městečkách na Ruta de las Flores, kde se každý víkend konají kulinářské festivaly. Elote loco vás možná bude lákat stejně jako mě, ale trochu vás musím varovat. Za touto v překladu Bláznivou kukuřicí se neskrývá nic jiného než uvařená kukuřice na špejli, politá kečupem a majonézou a posypaná sýrem.

 

Licuados plné sladkého sirupu

 
Čtěte taky průvodce Salvádorem: Malá země velkých úsměvů
 

Autor: Eva Bicanová

 

 

 

  Mohlo by vás zajímat:
 

Jedí Vietnamci kočky? Pro gurmány z Hanoje jsou vyhledávanou pochoutkou

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.03.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.