Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Oujda

Oujda je hlavní město východní oblasti Maroka. Leží asi 15 km západně od alžírských hranic a zhruba 55 kilometrů jižně od Středozemního moře. Nachází se na severním svahu Atlasu. 

Město již od nejstarších dob těžilo ze své výhodné polohy na stezce, která protíná Maroko s Alžírskem. Tato skutečnost byla příčinou mnoha invazí, ohnisek teritoriálních útoků.

 

 

Město je obchodním střediskem pro zemědělské produkty a dobytek. Z průmyslu převažuje potravinářský, kovodělný a stavební.

Okraj města tvoří nízké domy, vily, obytné bytovky. V některých čtvrtích se staví nové bytové domy, něco jako sídliště, které známe z prostředí České republiky. Žije tady přibližně 1 milion obyvatel. Ve městě můžeme najít divadlo, zábavní centra, obchodní čtvrtě, parky, školy, a tak dále. Přímo v centru města se rozprostírají vojenské kasárny.

 

Pohled do minulosti

Oujdu založil v roce 994 náčelník Ziri Ben Attia. Ve 13. a 14. století obývali město Ziyanidové. Od roku 1727 až do 19. století byla Oujda v područí Turků a také jediným městem Maroka, které bylo součástí Otomanské říše. Po vítězství Francie nad Turky se město dostalo do jejich područí a to až do roku 1912, kdy se stalo součástí marockého protektorátu.

 

Mapa, zdroj - openstreetmap.org


Počasí - přehled

Panuje tady středomořské klima. Dešťové srážky se pohybují mezi 300-500 mm ročně. Počasí je v zimě chladné a mokré, v létě teplé a suché.

 

Průměrné teploty vzduchu v °C

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
16 17 18 20 23 28 32 33 29 24 20 16

 

Kam za zábavou?

Moře, hory a teplý písek, to je vše co toto marocké město může svým návštěvníkům nabídnout. Město a jeho okolí nabízí kouzelný pohled na život v oáze.

Díky horským masivům nabízí Oujda také výlety do hor. Město je také místem konání mezinárodního festivalu, který se koná každý rok v červenci.

Nejpohodlnějším a nejlepším způsobem jak se dostat do města, je letecká doprava. Mezinárodní letiště se nachází pouhých 12 kilometrů od centra města. 

 

 

Je zde řada vzrušujících věcí, které lze dělat. Nachází se zde mnoho historických i kulturních památek. Místo, které stojí za to navštívit je rozhodně Medina, která leží přímo v srdci města. Lze vstoupit přes hlavní bránu a pokračovat přes staré městské hradby. Medina je velice živé centrum s kavárnami a tržními stánky, kde najdete tradiční marocké jídlo a potraviny. Specialitou jsou místní olivy, které jsou nejchutnější v září.

 Dalším zajímavým místem je oáza Sidi Yahia, která se nachází asi 6 kilometrů jižně od města Oujda. Je to místo uctívání marockých muslimů. 

 

Ubytování v této lokalitě

 

Ibis Oujda

Cena na noc pro dva - 826 Kč
 

Hotel Jedda

Cena na noc pro dva - 976 Kč
 

Relax Oujda

Cena na noc pro dva - 950 Kč

 

Za návštěvu stojí také místní festival, který je jedinečný na území celého Maroka, a koná se v srpnu a v září. Rituály, kteří místní obyvatelé pořádají kolem svatyně jsou naprosto výjimečné. 

Na novém městě se nachází moderní hotely a budovy. Také je vhodné navštívit Water Souk nebo Souk El Ma, kam místní obyvatelé chodili pro pitnou vodu.

Oujda, potažmo celé Maroko, má velmi zajímavou kulturu, která je dána tím, že je blízko hranic s Alžírskem. Tento vliv se objevuje hlavně v hudbě.

Autor: Anna A.

 

 

Čtěte také:

Rady a tipy na cestu do Maroka

Ryanair: Maroko z Německa už za 1 240 Kč

Praha – Maroko za 4 073 Kč

Jak se dostat do Maroka

Doba letu do Maroka

Marocká letiště

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Plánujete se potápět v zahraničí? Nezapomeňte si sjednat pojištění potápění. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.