Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Trogir

Malebné a turisty velmi oblíbené město Trogir, které je již od roku 1997 na seznamu památek UNESCO, najdete necelých 30 km od Splitu.

Přestože se podle počtu obyvatel jedná o jedno z menších  chorvatských měst, má dlouhou a bohatou historii. Bylo založeno před víc jak 2000 lety řeckými kolonisty, následně obsazeno Římany a poté zde na dlouhá staletí převzali vládu Benátčané.

Jejich vliv je dodnes patrný zejména v architektuře historického jádra města. I proto se Trogiru občas říká „malé chorvatské Benátky.“

 

 

Pokud se rozhodnete Trogir navštívit, máte několik možností, jak se tam dostat. Vzhledem k tomu, že leží na trase Jadranské magistrály, je velmi dobře dostupný jak autem, tak autobusem. Autobusy jezdí ze Splitu i ze Zadaru a cesta bude trvat něco přes půl hodiny.

V případě, že pojedete autem, připravte se na to, že nemusíte najít ideální parkování. Zejména na vrcholu sezony, v červenci a srpnu vám to zabere trochu víc času. Mimo tyto měsíce je ideálním místem pro parkování i pro ubytování ostrov Čiovo, který je s Trogirem spojen pohyblivým mostem.

 

 

    Mapa - openstreetmap.org  

 

Trogir má i poměrně velký přístav, takže si toto město můžete zařadit mezi výletní cíle i v případě, že svou dovolenou trávíte na jachtě.

Kouzlo historické části města je dáno z velké části tím, že se nachází zcela mimo zbytek moderní zástavby, na ostrově, který je s pevninou spojen krátkým kamenným mostem a dřevěnou lávkou.

Samotné historické jádro není příliš velké, rychlou chůzí ho přejdete za 15 minut. To ale nedělejte. Zvolněte a vychutnejte si kouzlo úzkých křivolakých uliček, které vás přenesou o několik století zpět.

 

 

Přestože už jen samotná procházka mezi domy, z nichž některé jsou tu v nezměněné podobě již od středověku, v člověku zanechá hluboký dojem, bylo by škoda vynechat několik nejznámějších památek.

Chloubou Trogiru je především katedrála sv.Vavřince. Její stavba trvala celá dvě století (13. - 15.). Zatímco zvenku je jasně vidět styl románský obohacený o některé prvky rané gotiky, vnitřní kaple sv. Jana Trogirského, patrona města, je klenotem renesančního umění. Jejím tvůrcem je Niccolo Firentinio, který se učil u samotného Donatella a patří k nejznámějším chorvatským renesančním umělcům. Krom této kaple stojí za pozornost také románský západní portál, s výjevy z Bible a z Kristova života. Zraky turistů ale přitahuje především vyobrazení Adama a Evy při prvotním hříchu, o nichž historikové tvrdí, že se jedná o první akty od dob antiky. Pokud netrpíte závratěmi, určitě vyšplhejte na zvonici katedrály, ze které je nádherný výhled.

 

Ubytování - Trogir

  Tip na hotel: Apartmani Levarda Cena na noc pro dva - 760 Kč
  Tip na hotel: House Mariposa Cena na noc pro dva - 990 Kč
  Tip na hotel: Apartments Lucija Cena na noc pro dva - 1 040 Kč

 

Až do 19. století bylo historické centrum Trogiru obehnáno hradbami. Ty byly bohužel strženy a z opevnění se dochoval pouze hrad (kaštel) Kamerlengo, který v současnosti slouží především jako místo pro konání nejrůznějších kulturních akcí.

 

Zdroj videa: YouTube, Wander In Two, CROATIA - Sunshine on Split & Trogir

 

Z mnoha dalších památek stojí za zmínku ještě klášter sv. Dominika, který bude povědomý zejména fanouškům televizního seriálu „Hra o Trůny“, adaptace třetí knihy z cyklu „Píseň ledu a ohně“ napsaného americkým spisovatelem Georgem R. R. Martinem. Klášter a jeho okolí představovalo v seriálu část Qarthu - města otrokářů.

 

 

Až vás tato procházka historií unaví, můžete se vrátit zpět na pevninu, do moderní části Trogiru. Na promenádě kolem moře najdete spoustu míst, kde se můžete občerstvit. Pokud hledáte čerstvé ovoce a zeleninu, určitě navštivte místní farmářský trh.

Na své si v Trogiru a jeho okolí přijdou i milovníci koupání a opalování. Nejblíže centru je pláž Pantan v ústí stejnojmené řeky. Je vhodná i pro rodiče s malými dětmi, protože narozdíl od většiny ostatních chorvatských pláží je písčitá. Poněkud dále je pláž Okrug, menší pláže najdete i na ostrově Čiovo.

 

 

Autor: Markéta Mrkvová

 

   
  Čtěte také:
 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 

Hranice Chorvatska

   

 


Vložil/a: Daniel Česák 18.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.