Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Gmunden

Gmunden je okresní město nacházející se v oblasti Horního  Rakouska. Leží na úpatí hory Traunstein (1691). Toto historické a lázeňské město bylo vystavěno na severním břehu jezera Traunsee, které patří k největším v oblasti zvané Solná komora (Salzkammergut). Toto místo patří k nejvyhledávanějším turistickým destinacím v Rakousku. Název dala oblasti sůl – má se za to, že právě zde začali Keltové jako první na světě využívat přírodní zásoby soli.

 

 

Jezero Traunsee dosahuje délky 12 km, šířky až 3 km a hloubky 191 metrů. Je oblíbenou rekreační oblastí a je vstupní branou do oblasti Solné komory. Svým návštěvníkům nabízí řadu možností, jak strávit dovolenou. Od rekreační pěší turistiky až po náročné horské túry, od pestré nabídky vodních sportů až po zimní dovolenou s lidovými tradicemi a zimními aktivitami.

 

        Mapa, zdroj - openstreetmap.org

 

První zmínka o městě Gmunden pochází již z roku 909. Nachází se zde překrásné středověké centrum, které je historicky spjato právě s oblastí Solné komory. V dávné době sloužilo jako překladiště soli z dolů v Hallstattu a po staletí vzkvétalo především díky obchodu s tímto nerostem. Až do poloviny 19. století bylo město obchodním centrem oblasti. Kromě solných pramenů se však město proslavilo také výrobou keramiky s charakteristický bílo zeleně plamencovým dekorem.

 

 

V centru města se nachází náměstí Rathausplatz s radnicí, která připomíná zámeček z 16. století. K vidění je zde nádherná keramická zvonkohra. V bývalém komorním úřadu Kammerhof sídlí muzeum s expozicí o výrobě keramiky. Na náměstí Kirchplatz je k vidění původně gotický farní kostel zasvěcený Panně Marii, který byl v 18. století barokně přestavěn. Dominantou tohoto místa je nádherný vyřezávaný oltář s keramickou madonou z roku 1678, který je dílem Thomase Schwanthalera.

 

   Ubytování

 

Ferienwohnung Sailer

Cena na noc pro dva - 933 Kč
 

Traunseeloft

Cena na noc pro dva - 1 917 Kč

 

Příznivci pěší turistiky by se určitě měli projít k nábřeží jezera Traunsee. V překrásném parku Toscana leží zámek Ort postavený v 17. století. Pěšky či lanovkou se pak můžete vydat na kopec Grünberg vysoký 984 metrů. Z něj pak pokračujete na značenou stezku vedoucí na Traunstein. Na vrcholu vás čeká opravdu dech beroucí panorama na okolní pohoří a celé město Gmunden.

Autor: Iva Grácová

 

 

 

 

 

Čtěte také:

5 největších jezer v Rakousku

Seznam letišť v Rakousku

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.